15.1.18

Vladimír Barák: Sedmdesát vysokých škol? Opravdu dobrých je jen šest

Odmítl nabídku stát se ministrem školství. Místo toho chystá rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek přelomové změny v systému univerzitního studia. „Inspirujeme se v Německu a anglosaském světě. Chceme udávat trendy ve vysokém školství,“ říká sebevědomě.

Z rozhovoru ve čtvrtém letošním vydání časopisu TÝDEN vybíráme:

Minulý týden požádala vláda Andreje Babiše Poslaneckou sněmovnu o důvěru. V čele resortu školství stanul dosavadní náměstek ministra Robert Plaga. Jak jste s výběrem spokojen?

Rozumím tomu, že pro pana Babiše muselo být v případě, kdy nemá dojednanou důvěru sněmovny, náročné najít kvalitního kandidáta. Pan Plaga má podporu České konference rektorů. Za této nepřehledné situace, kdy nevíme, zda a jak dlouho bude tato vláda u moci, je jeho jméno to nejlepší možné řešení. V tuto chvíli jsem tedy rád, že pan Robert Plaga je ministrem. On je pro nás rektory zárukou, že s resortem bude probíhat kultivovaná diskuse.

Jednou z prvních věcí, které se budou řešit, je problematika šesti- a osmiletých gymnázií. Podle kritiků je jich příliš a už neplní svou funkci škol pro nadprůměrně inteligentní děti. Souhlasíte s nimi?

Já sám jsem byl vždycky vůči osmiletým gymnáziím opatrný, zejména pokud by snad měla mít nějaký výrazný podíl na středním vzdělávání. Myslím si, že poměrně časné rozdělování dětí oslabuje společenskou soudržnost. Když ze základních škol oddělujeme ty s nejlepšími předpoklady, oslabujeme tím výkon ostatních, kteří na základních školách zůstanou. Je to ovšem čistě můj názor, odborně se tímto problémem nezabývám. Z toho, jaké informace se ke mně dostávají, bych ale uvítal vážnou, daty podloženou debatu nad tím, zda počet víceletých gymnázií nesnížit a zda je do budoucna více neregulovat.

4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Přelomové změny? Zruší diskriminační sciotesty?

Nicka Pytlik řekl(a)...

To jsou ty inovativní testy, u kterých má žák tím větší šanci, čím víc peněz mají jeho rodiče, aby mu mohli zaplatit jejich nacvičování? Nacvičování, nacvičování, nacvičování...

Petr řekl(a)...

Pokud vím, není moc co rušit...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Moc nebo málo, je potřeba zrušit všechny.

Okomentovat