13.1.18

Události, komentáře: Peníze pro školy

Školství musí za čtyři roky mít o 50 miliard víc, než má teď. Prohlašuje ministr Robert Plaga. Co se udělá proto, aby se slib "musí dostat" změnil na "dostalo?" A jak se změní pravidla pro podporu vzdělávání znevýhodněných nebo mimořádně nadaných dětí? V pořadu ČT24 Události, komentáře byli hosty Daniela Takáče předseda školského výboru sněmovny Václav Klaus mladší a poslanec ANO Karel Rais.Záznam pořadu na webu České televize.

Z rozhovoru vybíráme:

Daniel Takáč: Václav Klaus mladší, kam tedy ty peníze konkrétně mizí?

Václav Klaus mladší: No, tak kraje velice často sanují málo úspěšné a naprosto nezaplněné školy, které se bojí zrušit, čili to je jedna, jedna cesta. Druhá věc, ty peníze mizí samozřejmě různě, různě na to, kam třeba ten kraj potřebuje, ale netýká se to jenom krajů. Ty peníze mizí do inkluze, ty peníze mizí do dalších projektů a zkrátka nedostanou je ředitelé škol, kteří vyučují děti, čili my potřebujeme ten systém opravit z gruntu, což se obávám, nevím, jestli povede této vládě, jejíž životnost se počítá spíš na dny než na roky.

Daniel Takáč: Pane Raisi, peníze jdou do škol, které nejsou efektivní, jsou málo obsazené. Vy některé kraje spravujete, tak zařídí hnutí ANO, že se budou rušit školy neúspěšné, neefektivní, málo obsazené? Postavíte se před lidi a řeknete tahle škola zmizí?… V konkrétním kraji se musíte postavit před lidi a říct tahle škola je neefektivní, rušíme ji. Uděláte to?

Karel Rais: Pochopitelně, to jinak nepůjde. No tak asi to jinak nepůjde. Ale není to jenom tahle ta, není to jenom tenhle ten problém. Ten problém je širší. Já bych ještě s dovolením ještě bych se vrátil úplně na samý začátek. My jsme v podstatě v předcházejícím, předcházející vláda vloni vlastně do toho školství, do toho regionálního školství napumpovala asi přes 16 miliard korun. Ono není, školství není jenom základní a střední, taky je to vysoký školství. A tam nakonec vlastně až pod hrozbou stávky víceméně pak tam v uvozovkách přistály 3 miliardy, pardon hovořím o miliardách samozřejmě, 16 miliard korun a tam přistály teda jenom 3 miliardy korun. Čili to je potřeba taky se dívat na to jako na celej komplex a ne jenom, ne jenom prostě posílat, posílat finanční prostředky jenom do těch krajů. Čili je to, je to celý komplex, který je potřeba řešit.

1 komentář:

Radek Sárközi řekl(a)...

Pokud je rozpočet školství 170 miliard a chybí 50 miliard (ve skutečnosti chybí 66 miliard), úsporami se toho nedosáhne...

Okomentovat