2.1.18

Radka Kvačková: Ten říká to a ten zas tohle

Do redakční pošty přišly jeden prosincový den dvě zprávy. Jedna z Pedagogické komory od Radka Sárköziho, druhá z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. První tvrdí, že zatímco v roce 2016 činily výdaje na školství 14,2 procenta všech výdajů státního rozpočtu, na rok 2018 se plánuje jen 12,9 procenta. Druhá (ministerská) konstatuje, že resort bude mít v příštím roce svůj historicky nejvyšší rozpočet v objemu téměř 169 miliard korun, což je o 21 miliard více, než byl rozpočet pro loňský rok. (A upozorňuje, že s prostředky z Evropské unie činí rozpočet MŠMT pro rok 2018 dokonce 176,1 miliardy korun.)

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

K financím se vztahuje i nedávné vyjádření ministra školství Roberta Plagy, jímž klidnil lehce zvířenou atmosféru z víceméně improvizovaného výstřelu premiéra Babiše zpochybňujícího státní dotace privátním školám. „Rozumím tomu, že pana premiéra zaujala částka 6,5 mld. korun, kterou ministerstvo každoročně platí soukromým a církevním školám,“uvedl Plaga. „Vnímám to jako impulz k možné debatě, kdy a v jaké míře mají veřejné prostředky mířit ke školám jiným než veřejným. V tuto chvíli je mi ale jasné, že systém je nastaven jinak a soukromé a církevní školy mají nárok na prostředky ze státního rozpočtu.“ Takže netřeba panikařit. Zatím.

Poznámka redakce: Radek Sárközi v komentáři uvedl, že Radce Kvačkové poskytl zdroj MŠMT VÝVOJOVÁ ROČENKA ŠKOLSTVÍ 2006/07–2016/17.


1 komentář:

Radek Sárközi řekl(a)...

Jelikož si paní redaktorka Kvačková ode mě vyžádala zdroj dat za rok 2016 a má ho k dispozici, dávám ho i sem. Jde o materiál přímo z MŠMT: http://www.pedagogicka-komora.cz/2017/11/vydaje-na-skolstvi-v-pomeru-k-hdp.html (VÝVOJOVÁ ROČENKA ŠKOLSTVÍ 2006/07–2016/17)

Okomentovat