7.1.18

Petr Wojnar: Dejme těm dětem šanci. V praxi vidím pozitiva, hájí šéfka školky inkluzi

Mateřská škola U Modrého slona v Karviné začala s integrací dětí se zdravotním postižením mezi ty „zdravé“ již před dvaceti lety. Po většinu této doby stála v jejím čele Anna Štěpánová (po sloučení se Základní školou Mendelovou působí jako vedoucí učitelka – pozn. aut.), která je velkou propagátorkou inkluze i nyní, kdy se o začleňování mluví a kdy má i řadu odpůrců.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Co je vaším cílem? Připravit děti s postižením na integraci v základních školách?
To, že rodiče u nás umístí dítě, je pro rodinu úleva, nejbližší mají čas si trochu odpočinout. Zároveň je motivací vidět, že ty děti tady prožívají šťastné chvíle. Sice věřím, že i ve speciálních třídách prožívají šťastné momenty, ale zase s jejich vrstevníky je to jiné, než když se potkávají vyloženě jen s lidmi se stejnými postiženími. Tvrdím, že mateřská škola je ideální místo pro inkluzi. Tam se to dá nastartovat a dát dítěti šanci. Ale je pravda, že jsou typy postižení, například těžká mentální postižení, která jsou těžce uchopitelná. Pak záleží na individuálním posouzení. Navíc, naší výhodou ve školce je, že my tu nemáme hodnotící systém. Ve škole už může být integrace i v tomto ohledu složitější. Naším cílem je rozvíjet samostatné a zdravě sebevědomé děti cestou přirozené výchovy, a tím je připravit pro školu, život a další vzdělávání s přihlédnutím k jedinečnosti každého dítěte.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

naší výhodou ve školce je, že my tu nemáme hodnotící systém.

To jsou věci!
Jakože v té školce dětičky nedostávájí vysvědčení? Tak to má šéfka školky určitě dobře ošéfovné. V běžných školkách se o pokroku dětí sepisují stohy papíru.
Pytlici začínají z toho textu nabývat tušení, že někde musejí existovat i nějaké speciální a tedy segregované školky. Nebo co.

Eva Adamová řekl(a)...

Ono ani tak nejde o hodnotící systém a sžití se s kolektivem, ale o to, že děti s LMP nejsou schopné zvládat činnosti, které se po většinu vyučovacích hodin v běžné škole dělají, a to už od první třídy. Ohodnotit je čtyřkou nebo slovně není až takový problém, to klidně můžeme udělat, ale jejich trápení se v běžné škole tím nikterak nezmenšíme a jejich schopnosti tím nijak nezachráníme. Ba naopak vyjdou z běžné školy s menšími znalostmi a schopnostmi než s jakými by vyšly ze škol bývalých praktických, které se praktické nejmenovaly jen tak pro nic za nic a ve kterých se s těmito dětmi pracovalo, a naštěstí ještě pracuje, odborně a v tempu, které zvládají.
Je mi líto, ža ani mnoho lidí pracujících ve školství problém LMP a mnohdy i hraničních dětí není schopen chápat. Bohužel ke škodě těchto dětí.

Jana Karvaiová řekl(a)...

No jo, školka.

Okomentovat