8.1.18

Pavel Maurer: Proč nakonec bylo dobré mít ve škole pozemky

Když jsem chodil na základní školu, měli jsme předmět, který se jmenoval pozemky. Tehdy mi to připadlo nesmírně nudné a měl jsem spíš dojem, že tam okopáváme brambory pro potřebu soudruha ředitele, než abychom se něčemu naučili. Většinou jsme se různě vyhýbali práci, nechtěli jsme si umazat ruce od půdy, a když se učitelka rozplývala nad čerstvou kadeřavou petrželkou, jen jsme nechápavě obraceli oči v sloup.

Z článku ve flowee.cz vybíráme:

Právě nedávno jsem si vzpomněl na tento bezvýznamný předmět, když jsem zahlédl šokující video, kde si povídá nejslavnější kuchař světa Jamie Oliver s žáky nějaké základní americké školy. Ukazoval jim cuketu, bramboru a ještě nějakou běžnou plodinu. A oni nebyli schopni identifikovat, oč jde. Brambory znají pouze v podobě smažených hranolek a rybí prsty si často vůbec nespojili s obrázkem nebo čichovým vjemem ze skutečné ryby.

Tak tihle nešťastníci myslím nikdy neměli ve škole předmět pozemky. A mnozí z nich znali krávu, stejně jako mnohé evropské děti, především z obalů čokolád. Na 40 % dotázaných dětí je přesvědčeno, že většina skotu má fialovou barvu kůže, tak jak to znají z obalu a reklamních spotů na jednu slavnou čokoládu.

3 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Osobně jsem velice nešťastná, že se pracovky přestaly vyučovat. nemyslím si, že lze argumentovat permanentním pokrokem v technice a 3D tiskárnami apod. Už jen po shlédnutí několika sci-fi filmů z posledních deseti let mi dává za pravdu, že pokud dojde k nějaké lokální katastrofě, nedej bože se zvrtne něco celosvětově, pak přežijí jen domorodci z Papui a podobných ostrovů a odlehlých krajů. Ti budou vysmátí a my budeme buď mrtví nebo jejich otroky.
A teď vážněji - při pracovkách nešlo jen o obyčejné umění vařit nebo okopat ředkvičky. Šlo o celkový přístup k práci jako takové, o rozvoj manuální dovednosti a rozvoj motoriky jako takové. jsem spokojená, že někteří dospělí již pochopili a vracejí se k zahrádkaření, ručním pracím a kutilství. někteří nepodlehli nikdy a stále pěstují svá hobby.p
jen se ve školách bude těžce napravovat to, že se ozemky prodali, z dílen jsou kabinety či počítačovky apod. To už se pak blbě dohání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jako láska prochází žaludkem, tak fištrón prochází rukama. Na to se už zapomnělo.
Dnes se ke kariernímu postupu dostane kdejaké pako cestou orální, popřípadě anální. To jest, buď mele, a nebo vlézá...

Datel řekl(a)...

Už jsem kdysi psal, učím od roku 1989 a až doposud jsem si vždy pracovní činnosti (pracovky) uhájil. Jak dílny tak i pozemky.

Okomentovat