16.1.18

Pavel Doležel: O komentářích a diskusích na České škole

V komentářích na webu Česká škola probíhá již dlouho ostrá diskuse o mazání komentářů šéfredaktorem Michalem Komárkem, který dle části diskutujících některým autorům i komentátorům nadržuje. Dnes diskuse skončila odchodem výrazné osobnosti mezi komentátory.

Komentář smazaný šéfredaktorem u textu Tajného učitele Pod lampou je největší tma:

Pane Komárku, pan Soukal má naprostou pravdu. Proč ho napomínáte? Kdo rozhoduje o tom, která diskuse je důležitá? Snad vy?

Člověk hloupý, absolutně neschopný kritického myšlení, který se vyhýbá přímému střetu na poli intelektuálním i osobním, který neváhá urážet anonymně, který je hrubý a neschopný tolerovat jiné názory, neschopný odlišit odbornost od planého propagandistického blábolení, který je ignorantem a typickým představitelem agresivního nevzdělance - to je tajný učitel. Nevím proč předkládáte jeho staré texty, které nejsou ničím jiným, než ukázkou toho, jak si někde nevidí ani na špičku nosu.

Můžeme polemizovat o tom, kdo je větší hrubián, kdo má jaké kognitivní schopnosti, kdo je vzdělanější a kdo dokáže více kriticky myslet. Já jsem se takovým srovnáním s nikým nikdy nebránil, ale kdykoliv jsme se pustili do řešení nějakých složitějších logických úloh, dozvěděl jsem se od tajných, Dohnalových, Valíkových, Lippmannů a podobných individuí, že se nebudeme pouštět do žádných větších akcí, že tady nejde o nějakou nepodstatnou ekvilibristiku a dál si mleli svou o tom, jak oni jsou ti praví kritičtí myslitelé. Bohužel, kromě nich samých, to prakticky nikdo další nevidí. Ano, přiznávám se, že ani já nejdu pro jízlivá a leckdy i vulgární vyjádření daleko, ale na rozdíl od tajného, já tak činím neanonymně, zcela vědomě a záměrně. Existují chyby, existují omyly, existuje ubližování a existuje ničení hodnot. A já se odmítám nechat natlačit do toho, že budu chyby a ničení hodnot ze strany prokazatelně nevzdělaných a hloupých lidí muset uznávat jako rovnocenné názory. Nebudu. Každý má možnost se vzdělávat. Relativizaci a nivelizaci hodnot ze strany nevzdělanců, kteří vzdělávání chápou, jak uvádí i tajný ve svém textu, jako výchovu k tomu správnému angažovanému občanství, odmítám. Jedná se pouze o agresivní nevzdělanost. Jak psal kdysi Miloš Čermák - dříve byly také děti blbé, ale věděly o tom. Dnes se hloupost staví na úroveň vzdělanosti a moudrosti. Toliko sebedeklarací. Jak přesvědčit blbce a nevzdělance o tom, že je hloupý a nevzdělaný, když tento celý svůj život věnuje ničení všech možností, jak hloupost a nevzdělanost ověřovat a detekovat. Když všechno jen rozplizává do diskusí o ničem, v nichž jedinými argumenty jsou osobní domněnky a odvolávání se na "výzkumy", které výzkumy nejsou, ale dotyčný to není schopen rozpoznat, protože k tomu nemá dostatečné vzdělání ani ve statistice, ani v metodologii výzkumu. Marketingové brožurky jsou vydávány za studie.


Po smazání komentáře Pavel Doležel napsal:

Pane Komárku, končím. Jsem zvědavý, kdo vám zde bude diskutovat. Už jste vyštval dost lidí, přidávám se k nim. Nemám zapotřebí ztrácet čas psaním komentářů, které pak někdo svévolně maže (v necenzurované diskusi). Nic z toho, co jsem napsal, nebylo urážkou a já se odmítám podřizovat vaší aplikaci moci. Udělal jste z České školy tendenční sluníčkářsko-propagandistickou žumpu tvrdého jádra pražské kavárny. Gratuluji a doufám, že lidí, jako jste vy a tajnej bude co nejméně. Nedovedu vyjádřit slovy, jak moc vámi pohrdám. Hezký den!!!

27 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Už se beze stopy maže i odkaz na archivované komentáře P. Doležela na PI. Pěkně vyzmizíkovat z dějin, to se nám ta diskuse o etice pěkně rozběhla...

Tolik můj komentář na České škole. Jak dlouho tam asi vydrží...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zřejmě jde o moc. A o moc. Tedy lépe, jde o hodně, a o moc moci.
A to víc, než že by šlo o moci lépe a hodněji. Není každý hoden.
Nebo tak nějak...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak vítejte v klubu,pane Doležele. Stará parta se schází tady!!!
Já se na to vyflákla už v listopadu. Je mi to líto,ale mám své zásady.

mirek vaněk řekl(a)...

Hezký komentář. Škoda, že ho smazali.

Bohužel moc mají peníze a ty nejdou ruku v ruce se vzdělaností. Nejhorší byl odjakživa zbohatlík. Ten má peníze a domnívá se že může vše a podle toho to řídí. A pokud může zasahovat do věřejné sféry i státní správy, tak tak činí. A to nenarážím na Babiše. Tam budou starší struktury.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Komárek utahuje šrouby, jak vidím. Kontext je jasný. Po Průmyslu 4.0, webu 2.0 nastupuje socialismus 2.0-2018. Místo komunistů multikulturalisté, místo ústředního výboru evropská komise a jako disidenti si budou připadat prezidenti Polska, Maďarska a pár dalších, než nás EU utluče s výpomocí osob jako je Komárek.

Budeme si ve sborovnách šeptat, co se neodvážíme říct veřejně, protože bysme byli bez práce. Socialismus jsem zažil jen jako student - budu mít příležitost něco obdobného zažít jako zaměstnanec.

Cenzůrou to začíná...

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Svoboda slova je atributem demokracie, cenzura je atributem totality. Pan Komárek nezabíjí jen Českou školu, pan Komárek zabíjí svobodu a demokracii.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
Slouhů nebude nikdy dost.

Tajný Učitel řekl(a)...

Blahopřeji ke vskutku skvostnému "přírůstku" a přeji příjemné vzájemné poplácávání po ramenou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jsme v hledáčku, vážení. Nesleduje nás strýček Sam, ale Česká škola. A z mého výroku o vítání do party se vyvozuje sled dalších dějin.
Všichni víme, jak to na ČŠ vypadalo a vypadá. Pan TU, ten hrdinný zastánce jediné dobré morálky, nám uměl předvést také dobrá extempore. Od zobecňování ( hnědokošilatí pedagogové, xenofobní obsazení sboroven...), vyložené výpady vůči jednotlivým diskutujícím. Neříkám, že byl ojedinělý. Ale nikdo jiný tam nepředkládal moudra o morálce sboroven. Mě vůbec fascinuje ten přístup. Jsem si plně vědoma toho, že TU byl za své výpady napomenut a smazán až poté, co byla smazána polovina diskutujících a ti zbylí vyzývali Komárka, aby TU byl alespoň napomenut, aby na ně bral stejný metr, jako na ostatní.Když už ta cenzura má být.
Na demokratické výzvy, aby byla provedena anketa mezi diskutujícími a čtenáři ohledně cenzury, pan Komárek nereagoval a pak ji i odmítl. Na co si tam ti lidé hrají nevím. Nikdy nikomu nevadil ani občasný šrapnel. Diskuse o učitelích, jako nositelích div ne svatozáře, mě vadí. Učitel je především člověk. Se všemi dobrými i nedobrými vlastnostmi. Tak, jako se v běžné populaci nebo v populaci lékařů nebo architektů najde někdo špatný, je tomu i u učitelů. Tomu se snad vzdělaný člověk nemůže divit. A myslím, že to chápe i člověk méně vzdělaný. Proč tedy z toho dělat kauzu a rozpitvávat to. Co je horší? Občas si ulevit i ostřejším slovem nebo cenzurovat? Chceme se vrátit do doby, kdy se jinak hovořilo doma v rodině a jinak na veřejnosti? Tak fajn. Mně se to ale nelíbí, i když by moje generace měla navrch, protože v tomto už umíme chodit.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Pane Tajný Učiteli, často jsem s vámi nesouhlasil, někdy jsem vaše příspěvky četl se zájmem. Nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že by vaše články a komentáře mohl nebo měl nějaký cenzor mazat. Mám tisíc výhrad k obsahu i tónu mnoha příspěvků, k osobním útokům, ironizování a argumentačním faulům. A také k anonymitě přispěvatelů. Přesto si myslím, že svoboda slova je hodnota, za kterou bychom měli stát. Včetně vás. Nevíte dne ani hodiny, kdy vás nějaký komárek začne cenzurovat také.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Blahopřeji ke vskutku skvostnému "přírůstku"...

Pytlici blahopřání s díky přijímají, a konstatují že se smíchy poplácali do mrtě.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Tajný, i já vás tu vítám. A věřím, že i když si tu řekneme každý,co si opravdu myslíme, nebudeme z toho dělat vědu a nějak se s tím popereme. Mě nevadily vaše příspěvky ,ani dalších, se kterými jsem občas silně nesouhlasila. Tak to má být. mě vadilo, že nás někdo koriguje a maže a snaží se "kultivovat".
A pochopte jednu věc - když s někým souhlasím tak s ním prostě souhlasím.. To není poplácávání po ramenou. Navíc, v tomto nemá konkurenci naše ministerstvo )zatím ,uvidíme jaká bude budoucnost).Většina lidí neodešla kvůli "partě",ale kvůli cenzuře.To jste nepochopil? Nebo nechcete chápat?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jo a ještě jedna poznámka: Vítejte v klubu - to se u nás říká vždy ,když např. se během týdne třem lidem podaří zapomenout klíče doma apod. S klubem jako takovým to nemá nic společného. To jen pro neznalé. Ti znalí pochopili hned.

tyrjir řekl(a)...

Autor tyrjir zanechal nový komentář k příspěvku "Tajný učitel: Pod lampou je největší tma":

Udělal jste z České školy tendenční sluníčkářsko-propagandistickou žumpu tvrdého jádra pražské kavárny. Gratuluji a doufám, že lidí, jako jste vy a tajnej bude co nejméně. Nedovedu vyjádřit slovy, jak moc vámi pohrdám.

Souhlasím. Bez gratulace.

J.Týř

Přidáno uživatelem tyrjir na blog Česká škola dne 16. ledna 2018 11:24


Tento komentář se na České škole objevil ve sloupečku Diskuse i mezi ostatními komentáři. Po chvíli byl beze stopy v protokolu diskuse smazán (jako spam?!).

Viz
http://www.ceskaskola.cz/2018/01/tajny-ucitel-pod-lampou-je-nejvetsi-tma.html

J.Týř

Nicka Pytlik řekl(a)...

tisíc výhrad k obsahu i tónu mnoha příspěvků, k osobním útokům, ironizování...

Kdysi kdosi v nějaké diskusi připomněl uzbecké přísloví:
'Tupost – tupcova ostrá zbraň.'
K tomu pytlici neosobně a jaksi mimoděk připodotýkají:
'Ironie - proti tupcům obrana.'

Unknown řekl(a)...

Poblahopřejme Tajnému - za chvíli už bude Česká škola znít jednohlasem, kterému budou naslouchat jen jeho autoři.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Tajný učitel rozhodně neohlásil přestup. Jen v převleku a nepozorován přehodil své přebytečné svinstvo do sousedovy zahrady.

Jakkoliv zásadně nesouhlasím s jeho přístupem ke školství, dovoluji si být zdánlivě paradoxního názoru, že s Komárkem do jednoho pytle tajný učitel nepatří. Komárek není jen zkorumpovaný, Komárek je přesvědčený nepřítel všeho českého, čulík České školy. Nakonec se TU s Komárkem nevyhnutelně porvou. Doufám v KO obou.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

přijmete mě do klubu?

Ygrain řekl(a)...

Jen pokud nebudou členské osnovy obsahovat epizeuxis :D

PUR řekl(a)...

"Jen pokud nebudou členské osnovy obsahovat epizeuxis"

A just budou a budou a budou ... :-)

Jirka řekl(a)...

Jsem moc rád, že nepřijdu o názory pana Doležela. Lidi, kterých si vážím plácám po ramenou. Tajné bych rád po čuně, ale jsem slušně vychován. Přesto pevně věřím, že se dožiji toho, až se Komárkostán stane rezervací pro Komunismus 2.0 a přispěvatelé si začnou připadat jako pověstný kůl v plotě.

Pavel Doležel řekl(a)...

Nevadí mi diskuse s názorovými oponenty, byť většina z nich je, bohužel, ducha mdlého neostrého, vadí mi cenzura. Pan Komárek se schovává za jakási pravidla diskuse, která si ale interpretuje zcela svévolně. Byly mi smazány i příspěvky, které nikoho neurážely, pouze podle Komárka "Takové názory nepatří do slušné společnosti.".

Raději tedy budu diskutovat zde a České škole přenechám Komárka, tajného, Lippmanna a spol. Ať si to kluci užijí měrou vrchovatou. Střet s realitou pro ně bude o to bolestnější, že nebudou zvyklí na názory mimo jejich sluníčkářsko-aktivistický myšlenkový pelech.

Simona CARCY řekl(a)...

Označovat jejich think-tank za pelech je neuctivé. Ale zcela přiléhavé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici si jen nejsou jisti bezezbytku, jestli příspěvky mnohých diskutujících budou mít i nadále tu razanci a šmrnc, zůstanou-li zde bez oponentů. Pytlici tím nemyslí oponenty názorové, ale, řekněme, morálně volní. Kdyby bylo nejhůře pytlici by sami zkusili, byť patně ne až tak úspěšně, simulovat nějaké to bezcharakterní trdlo.

Jirka řekl(a)...

Já su optimista. Přijdou! Trenažérů netřeba.

Jirka řekl(a)...

Paní Carcy, děkuji za Váš think-tank. Srdečný smích je nejlepší prevence civilizačních chorob.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přijdou! Trenažérů netřeba.

Tak to se snad pytlici radši obětují.

Okomentovat