6.1.18

Ondřej Šteffl: Učitelům je třeba přidat! Ale jak?

Vláda slibuje přidat učitelům. Desítky miliard! To je hodně peněz a je to jistě správné. Je ale omyl se domnívat, že zvýšení platů, jakkoliv vysoké, samo o sobě pozvedne kvalitu vzdělávání našich dětí. A když se přidávání udělá bez rozmyslu, tak dokonce není ani jisté, že zlepší postavení učitelů. Může ho i zhoršit.

Inspirace - Co bychom měli vědět

Inkluze je varovným příkladem i inspirací. Inspirací je inkluze v tom, že se postupně dozvídáme a učíme (doufejme, že i pan ministr), co všechno mělo (a mohlo!) MŠMT vědět ještě před tím, než se do celé akce pustilo: Jaký bude zájem rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, převést své dítě do běžné školy? Co na to budou říkat ostatní rodiče? Jak jsou na práci s takovými dětmi připraveny školy, učitelé, ředitelé, a to jak odborně, tak svými postoji? A pokud nejsou připraveni dobře, jak rychle a zda vůbec to umíme zlepšit? Jak jsou připraveny pedagogicko-psychologické poradny, odborně i kapacitně? Kolik to celé bude stát? Jaké jsou možnosti MŠMT komunikovat s veřejností cíle a smysl inkluze? Atd., atd.

Než tedy začneme dávat další miliardy na platy učitelů, měli bychom se zamyslet, co všechno bychom měli (a mohli!) vědět: Tak především bychom měli analyzovat, jaké jsou možnosti. Máme nechat na ředitelích, jak peníze rozdělí? Kolik ředitelů by si s tím dokázalo dobře poradit teď, a kolik, kdybychom jim k tomu poskytly přípravu nebo podporu? Nebo je lepší připravit něco jako platový řád či kritéria kvality a podle nich zvyšovat platy? Kdo ho připraví? Kdo zajistí, aby se jím školy skutečně řídily, aby to nebyl další kariérní řád? Jaké jsou zahraniční zkušenosti? Anebo máme navýšit platy plošně? Co na to školy, ředitelé a učitelé? A rodiče? A veřejnost? Dost možná, že nejlepší je nějaká kombinace, ale jaká? To ovšem můžeme rozhodnout, až budeme mít v ruce data a analýzy, znát možnosti a rizika. Dobré by bylo i nějaké pilotní ověřování.

Především bychom ale měli mít jasno, co vlastně řešíme. Potřebujeme zabránit útěku kvalitních učitelů ze školství? Je to aktuální problém? Kolik učitelů, hodlá v nejbližší době odejít? Chceme do škol vrátit učitele, kteří ze školství odešli? Jaké by museli mít platy, aby se vrátili do škol? Chceme, aby nejlepší maturanti šli na pedagogické fakulty? Jakou roli v jejich rozhodování hrají platy, nástupní, po deseti letech? Chceme se zbavit nekvalitních učitelů a nahradit je lepšími? Jak a kdo umí odlišit dobrého a špatného učitele? Ředitelé? Kolik z nich to umí? Umí to inspekce nebo to umíme zjistit jinak? Anebo chceme vytvořit těm současným lepší podmínky pro práci, tak, aby mohli kvalitněji pracovat? Je zvyšování platů k tomu nejlepší cesta? Co vlastně učitele motivuje ke kvalitnější práci s dětmi, jsou to peníze nebo spíše jiné věci? Jaká jsou rizika zvyšování platů? Když některým učitelům přidáme hodně a jiným málo nebo nic, anebo naopak, když přidáme stejně všem, těm dobrým a pracovitým i těm méně dobrým rutinérům, co to udělá s pedagogickými sbory? A když nastanou problémy, budou je ředitelé umět správně řešit? Kolik z nich? Jaké jsou možnosti MŠMT komunikovat cíle a smysl zvyšování platů? A jaké vlastně jsou? To všechno by mělo (a mohlo!) MŠMT vědět, než rozhodneme.

Varování - Co hrozí

Inkluze je opravdu vážným varováním, a to nejen proto, že zdaleka ne všude se daří, že mnohde jsou naštvaní učitelé i rodiče. A nejen proto, že stojí mnohem víc peněz, než se čekalo. Výsledek inkluze je vlastně tragický – ten hlavní cíl změnit dlouhodobě postoje žáků, učitelů i škol a tím i širší veřejnosti k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami se nejen nepodařilo naplnit, ale ve výsledku dosáhlo MŠMT pravého opaku. Ještě v roce 2013 bylo proti společnému vzdělávání jen asi 20 procent lidí, letos je to už více než 60 procent.

A že se s přidávání učitelů nemůže nic podobného stát? Ale samozřejmě, že může. Již teď existují lidé, kterým se zdá, že učitelé mají moc dlouhé prázdniny a příliš mnoho volna a že by jim současné platy měly stačit. Řada dalších se domnívá, že učitelé - někteří, mnozí nebo dokonce většina - nepracují dobře. A stejně jako u inkluze, zde vůbec nejde o to, zda mají či nemají pravdu, ale o to, co si lidé myslí. Není pochyb, že se zvýšením platů tlak na kvalitu práce učitelů vzroste, s tím může vzrůst i nespokojenost rodičů ba i žáků se školou nebo s konkrétními učiteli. A tak se může stát, že zvyšování platů provedené nesprávně, nedomyšleně, bez opory v datech a analýzách může podmínky pro práci učitelů paradoxně zhoršit a kvalitu vzdělávání dětí ve školách snížit. A také další zvyšování platů učitelů na dlouho zarazit.

Evidence-Based Policy

Ministr Plaga už ohlásil, že se na inkluzi podívá. Ale shromáždit data, provést podrobné analýzy, zvážit a ošetřit rizika, vyhodnotit možné dopady na kvalitu vzdělávání a to v krátkodobé i v dlouhodobé perspektivě i širší dopady sociální, kulturní i ekonomické to by přece mělo být samozřejmé u každého systémového opatření. A u opatření, jako je zvyšování platů učitelů, které má mít dlouhodobé pozitivní efekty a bude stát desítky miliard, to platí nepochybně.

Zdroj: Autorova poznámka na sociální síti Facebook

14 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Budou nějaký volby? Scioškoly budou potřebovat peníze? Nebo se děje? Odborník na vzdělávání nemá do čeho píchnout?

Eva Adamová řekl(a)...

"A tak se může stát, že zvyšování platů provedené nesprávně, nedomyšleně, bez opory v datech a analýzách může podmínky pro práci učitelů paradoxně zhoršit a kvalitu vzdělávání dětí ve školách snížit. A také další zvyšování platů učitelů na dlouho zarazit."

Zvyšování platů ve školství na základě analýz? A ony se snad v minulosti v jakémkoliv odvětví a kdekoliv na světě zvyšovaly základní tarifní platy, které je potřeba u učitelů především nutné zvýšit, jinak na našich školách za deset let nebude mít kdo učit, na základě něčeho takového? Já tedy slyšela jen o zvyšování tarifních platů na základě stávek. O nějakém špekulování a analýzách snad může být řeč jen v případě stanovení výše specializačních, třídnických příplatků a příplatků za vedení. Zajímavé ovšem je, že zatímco příplatky za vedení jsou stanoveny procentem, příplatky specializační jsou stanoveny absolutní částkou, která se už i po současném zvýšení o 15 % jeví směšnou. Kdyby i tyto příplatky byly v minulosti stanoveny procentem z tarifů, nebylo by ani tady o čem špekulovat a co analyzovat.

A Štefflovy argumenty, jako např. lidé budou učitelům závidět, lidé budou chtít po učitelích více práce, jsou doslova skvostné. Většině učitelů je někaká závist úplně šumák a většina učitelů dělá svou práci tak poctivě, že dělá celou řadu čiností navíc, a jsou to věci, které by lidé z jiných odvětvích za podobný peníz nikdy ochotní dělat nebyli. Zatím mám však pocit, že nám ani veřejnost nemá co závidět. Zvýšení průměrné mzdy v ČR v loňském roce je kolem 7 % a u učitelů to bylo těch předloni schválených 8 %. Od listopadu nám přidali 15 %, což se v podtstatě týká až roku 2018, na který je předpoklad, že jinde se bude mzda zvyšovat o 10 %. Nějaký kór veliký posun v učitelských mzdách nevidím. No ale hlavně proboha ať nám nepřidávají příliš, ještě by nám mohli všichni závidět a mohlo by to růst v budoucnu zarazit.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

No možná by to šlo "aplikovat" na oblíbené (pro srovnávání) lékaře: Zeptat se pacientů, co na přidání říkají, ptát se, jestli budou léčit lépe nebo dokonce pohrozit, že kvalita léčby poklesne, když se neuváženě doktorům přidá...

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Nedávno se mediálně řešily platy řidičů autobusů. Neslyšel jsem jediné slovo o nějaké kvalitě. Ale tyto články jsou užitečné, přispívají k radikalizaci učitelů a může se stát, že už jim konečně dojde trpělivost.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Děkuji pane Bělecký, na autobusáky jsem zapomněl. Díky nim je možné přestat se srovnávat s těmi propadenými doktory, kterým nesaháme ani po kotníky a tak se s nimi srovnávat (podle mnohých) ani nemůžeme.

Máme nový etalon - řidič autobusu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Máme nový etalon

Jóóó! Etalóni pytliky inspirují v mnohém.
Řidičů autobusů se i nebojsa premiér lekne, když se za ně hejtmani postaví.

krtek řekl(a)...

A ještě pokladní v Lídlu ;-)
Teď ještě facebookem koluje, aby se platy vládním a státním zaměstnanců srovnaly na úroveň dělníků, tak by nám v porovnání se Škodovkou taky mohli přidat.

Radek Sárközi řekl(a)...

Zajímavé - když se učitelům přidává práce, nikdo nevolá po tom, aby se to nejprve analyzovalo a modelovaly se možné pozitivní a negativní dopady, ale když se mají učitelům přidat nějaké peníze, tyto požadavky se vynoří. Další zajímavost je, že u řidičů autobusů, policistů či zdravotních sester nikdo podobné nároky nevznáší, ale u učitelů se vznáší vždy...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zadna profese nepozaduje zvyseni platu kvuli zlepseni nejakych sluzeb. Plat se zvysuje kvuli spolecenskemu oceneni, potrebnostimprofese a taky zvyseni komfortu zivota daneho jedince. Nikde, u zadne profese se uvysenim platu nezvedne uroven prace. Kdo si to mysli, je blby. Kvalitu musi zajistit lepsi vzdelani ucitelu, urcitx druh vyberovosti pri vstupu na skolu( vysokou), celozivotni vzdelavani.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo si to mysli, je blby.

Pytlici by to formulovali korektněji. Jakože, kdo si to myslí, nemyslí.
I když pytlici v tomto případě s myšlenkovými pochody těchto myslitelů souzní.
Očekávají totiž, že po zvýšení platu lékařům, nezanedbatelně poklesne nemocnost. A když se přidá policistům, tak i kriminalita. Řidiči s vyššími platy nebudou vjíždět na železniční přejezdy přes výstražná znamení, a vyšší platy pokladních v marketech povedou jistojistě ke zkrácení čekací doby ve frontách. A tak nějak podobně. Především se ale těší, ti pytlici, až dostanou zase přidáno poslanci a ministří... To bude život! Kvalitní zákony, přebytky rozpočtu, správa země až srdce zaplesá.

Ygrain řekl(a)...

"Kdo si to mysli, je blby"

Chybná diagnóza, paní Karvaiová. Tady nejde o nějaká naivní přesvědčení, že připlatíme, a bude lépe, ale o skryté pohrdání učiteli. Chceš přidat, kantore? Předveď nejdřív, že si to zasloužíš. Hop, pejsku, skákej! Cože, ty neskáčeš výš, když jsme ti hodili kost? Ty ošklivý, mizerný pse! Nevděčný, neschopný!

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

No jo, ale myslí si to sám největší spasitel českých škol.

Ygrain řekl(a)...

Myslíte ten, který pořád říká, jak to u nich dělají jinak (a lépe)? Z toho respekt k obyčejnému učiteli opravdu jen čiší /konec sarkastického fontu/.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Na druhou stranu tam má pan Šteffl pár myšlenek, které bych podepsala. A na druhou stranu si třeba nevzpomínám, že by se on nějak lehce zapojil do protestů proti inkluzi po česku, když to ještě bylo v plenkách a mohlo se cosi předělat .

Okomentovat