30.1.18

Ondřej Kania: Nechcete zemi, které vládnou populisté a extrémisté? Má to jediné řešení

Změňte vzdělávací systém. Ano, už jsem tím nudnej, ale je to skutečně jediná cesta. Náš vzdělávací systém je pozůstatkem perverzního elitářství komunismu. Kdo měl kontakty a dobrý kádrový profil, šel na gymnázia a poté na vysokou školu. Kdo neměl kontakty, šel do učení. Tak je to i dnes. Řešíme inkluzi, přitom náš vzdělávací systém snad ani nejde nastavit více sociálně neinkluzívně. Okamuru, Zemana volí studenti na učilištích, Drahoše, Piráty, TOPku na gymnáziích. Hmm, připadá Vám to jak dva rozdílné světy? Zcela správně. Naše země je totiž rozdělena na dva úplně odlišné světy, viz výsledek druhého kola prezidentských voleb.

Já jsem de facto z dělnické rodiny, jsem jeden ze dvou lidí z rodiny co vůbec dokončil normální střední školu. Protože jsem se blbě učil, protože naše rodina neměla na drahé doučovatele, málem jsem byl dokopán k tomu, abych šel na učiliště a kdybych se tomu nepostavil, tak bych teď volil nejspíš Okamuru. Podle statistik většina dětí, jejichz rodiče mají učňovské vzdělání následně na takový typ studia odcházejí také. Stejně jako na gymnázia odcházejí děti rodičů, kteří absolvovali gymnázia. Podle všech dostupných analýz a studií totiž vychází, že děti, kteří se narodí do dobře zabezpečené rodiny mají mnohem větší šanci dostat dobré vzdělání, chodit do dobrých škol a mít dobře placenou práci. Je to logické, jejich zážitky jsou díky možnostem jejich rodiny mnohem větší a svět je otevřenější. Rodina nemá problém jim zaplatit všemožné kroužky, drahé sporty a doučování pokud je potřeba, nemluvě o anglických školkách například. Kdežto děti z opačné sociální vrstvy, nemají příliš příležitosti, svět se jim příliš neotevře a nemají tak nějaké pro ně přehnané ambice. No tak se půjdu vyučit no a co. Nebojte, nemám nic proti vyučení, jen na tom chci demonstrovat následující problém.

Díky našemu systému nám zde vznikají dva naprosto odlišné světy, dvě České republiky. My totiž segregujeme děti po základní škole ve velké míře na ty, kteří mají na elitnější vzdělávání - majoritně jsou ze vzdělaných a bohatších rodin a na ty, kteří jdou na odborné školy, nebo učiliště. Tyto dvě sociální skupiny jsou víceméně homogenní a jejich sociální bublina (jak bychom dnes řekli) je tak zcela opačná a nejsou schopni porozumět sobě navzájem, protože spolu prostě nepřichází do styku. Je to novodobá segregace. Ano, začíná to do jisté míry i u víceletých gymnázií.

Řešení?

Podívejte se do Kanady. Střední školy jsou všeobecné, nabízejí obrovske množství předmětů, které jsou rozděleny na úrovně. Student, který je pomalejší, bez ohledu na to, zda je z bohatší, nebo chudší rodiny, tak může studovat předměty, jejichž úroveň odpovídá jeho schopnostem, třídy jsou malé a výuka díky malému počtu a úrovňové diferenciaci individualizovaná. Učitele jsou tak schopni se dětem perfektně věnovat a děti tak mohou v systému postupovat nahoru. Mnohdy můžete studovat univerzitní úroveň politologie, ale hodinu poté taky třeba svářečství. Prostě všeobecné školy nabízí vše, ale pod jednou střechou. Segregace je tak minimální a samozřejmě existuje pouze v logické souvislosti lokality, či toho zda je to škola privátní a prestižní, nebo státní. Ale systémově je to inkluzívní. Třeba vám škola tak nejde a máte předměty na nižší úrovni, ale s dětma, kterým jde škola mnohem lépe (scénář v podstatě student učiliště vs gymnázia v našem kontextu) se můžete potkat po škole v kroužku kreslení, mezinárodních vztahů, žurnalistiky, apod, které škola nabízí pod jednou střechou s vyučováním a také se sportem - všechno je zdarma. Takže můžete hrát golf, zdarma, ikdyž vaši rodiče nemají na to, aby vás každý den vozily přes celé město na hřiště a nemají na drahé vybavení.

Jedinou cestou proti totálně rozdělené a segregované společnosti je systémová změna struktury českého školství a koncepce volnočasových aktivit. Může to trvat třeba 10-15 let, ale jinak vám garantuji, že to dopadne ještě hůř, než vidíme teď.Na předchozí příspěvek navazuje další:

Naprosto zásadní!

K mému včerejšímu statusu o nutnosti změnit strukturu vzdelavaciho systemu, kde jsem vysvětloval, že system je nastaven absolutně neinkluzivne a vytváří sociální segregaci, bych rad dodal, co napsal Jiri Hlavenka o jeho cestách po ucilistich v Jihomoravském kraji. Třeba to některým pomůže ten problém pochopit a pochopit proč volí Okamuru a Zemana.

"Ondřej Kania Super, podepisuju. Ještě jedna věc které jsem si všiml, jak v krajském školském výboru děláme tour de učňáky.

Děcka co skončí na učňákách vědí - cítí to, vědí že to ví i jejich okolí - že prohráli, že jsou loseři. Sděluje jim to, i neverbálně, jejich okolí, jejich "mistři odborné výchovy" a další. Vy jste ti co prohráli a skončíte s rukama od šmíru a ti co vyhráli budou někde ťukat do počítače, živit se hubou a brát dvojnásobek. Jejich okolí jim dává ostentativně najevo, že jejich práce má nižší sociální status, že budou solviny.

Protože jim ani na těch učňácích nikdo neřekne, že nemusí skončit někde ve fabrice u pásu, ale mohou založit firmu, ve které uplatní svoje dovednosti a nápaditost, budou svými pány a mohou ve výsledku brát víc než právník.

No a pak samozřejmě se nelze divit, jak se formuje jejich světonázor: vlastně ve vzdoru proti systému (proti vítězům), v hledání viníků, v poslouchání Ortela, ve volbě Okamury a Zemana."


EDIT: Další point od Tomáše Poula:

"Osobně jsem "učňák" (byť tedy čtyřletý s maturitou, ale moc rozdílů tam nebylo) absolvoval a mohu potvrdit, tenhle point je výbornej a nikdy mě nenapadlo se nad ním zamyslet, i když jsem toho byl sám součástí.

Nevím, jestli je to pravidlem, ale i učitelský sbor na učňáku (u nás tomu tak bylo) je jakési béčko, lidi který učení vůbec nebaví a je jim úplně jedno, jestli si žáci z jejich hodin něco odnesou, a lidi kteří učit neumí.

Mistři odborné výchovy jsou samostatná kapitola, většinou se jedná o více či méně frustrovaný pány z desítek let u soustruhu za komanče někde ve fabrice, kteří vám permanentně dávají najevo, že jste největší lopaty a budižkničemové, pokud nedokážete na první dobrou vysoustružit hřídel dle jejich zadání - bohužel většinu života strávili s tím, že přesně vysoustružený součástky jsou jediná důležitá hodnota a pracujou s tím pořád. Samozřejmě jsou mezi nimi výjimky, a taky nevím jak moc je moje zkušenost přenosná, ale myslím, že to že většina učňů je absolutně demotivovaná, byť ze základky jdou častokrát ještě touhle depkou nenakažení, je podle mě fakt vztahující se na jejich většinu."


34 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naše země je totiž rozdělena na dva úplně odlišné světy...

Ale kdežpak!
Třetinu oprávněných voličů to vůbec nezajímá. Dva a tři čtvrtě milionu...
Takže jestli, pak tři světy.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kdyby se objevila invaze mandelinky, podle tohoto experta ponese odpovědnost opět české školství. Kolovrátek. Finsko, Singapur, Kanada, Finsko, Singapur, Kanada...

Unknown řekl(a)...

O tom, že dnešní dělení na střední školy a učňovské školy nevyhovuje, píší i jiní. Že je nesmyslem nabízet třem čtvrtinám populace vzdělání, jež v principu mělo sloužit přípravě žáka na vysokou školu, vědí všichni, tedy kromě O. Šteffla a dalších expertů, kteří se zasloužili o dnešní stav. Právě to decimovalo učňovské obory, protože na ně chodí jen opravdu slabí žáci nebo jedinci, kteří mají problémy se vším. Učitelé a mistři odb. výcviku - určitě ne všichni odpovídají Kaniovu popisu - vzpomínají na doby, kdy žáci navštěvovali učiliště s tím, že se něco naučí. Dnes je klidně pošlou někam se slovy, že tohle prostě dělat nebudou.
O kvalitě řešení typu "jedna škola pro všechny bychom nejprve potřebovali více informací. Moji žáci, kteří strávili nějaký čas na takovýchto školách, nepřijeli zrovna nadšeni - skupiny se totiž často poskládají nikoli podle přiměřené úrovně, ale podle toho, kdo se přihlásí, takže seminář se pak chtě nechtě nastavuje na úroveň nejslabších. A malé skupiny - no samozřejmě, sem s tím, a začněme hned na základní škole; jen si připravme další desítky miliard korun.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Protože jsem se blbě učil, protože naše rodina neměla na drahé doučovatele

V tom je ten problém.
Ve škole se machruje, jak se to má v paži, a pak se honí kdejaké doučování.
Kdy už nějakého výzkumníka z řady zdejších analytických auditorů napadne udělat výzkum s jednoduchou sérií otázek:
Proč se hlásíte na školu, když tam stejně nechodíte?
A proč když už někdy dorazíte, nic tam neděláte?
A když už něco děláte, tak převážně kraviny?

mirek vaněk řekl(a)...

V zemi vládnou populisté, proto školství vypadá tak, jak vypadá. Když žák je božstvo přinášející do školy i rodičům peníze a na školách učitelích se spoustu let šetří, pak se není co divit.
Jinak autor zaspal dobu. Dnes to dávno není o konexích, ale o penězích. Dnes má větší šance ten, kdo na to nemá intelektuálné, ale má finančně než ten u koho je to naopak.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Nechcete zemi, které vládnou populisté a extrémisté?"
a experti na vzdělávání, zapomněl napsat...

Jiri Janecek řekl(a)...

"No a pak samozřejmě se nelze divit, jak se formuje jejich světonázor: vlastně ve vzdoru proti systému (proti vítězům), v hledání viníků, v poslouchání Ortela, ve volbě Okamury a Zemana."

A naopak?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

A co vlastně autor chce? Aby ta údajně lepší část společnosti umožnila té údajně horší se zlepšit? Odmítám toto umělé a falešné rozdělování společnosti na nadlidi a podlidi a jejich světy. Školství se má měnit podle toho, co si lidé přejí, čili co si vyberou z volebních programů politických stran, přesněji jakou vzdělávací politiku tyto volební programy formulují. Návod: Napište nějaký volební program (část o školství) a vyhrajte s ním volby.

Ygrain řekl(a)...

Takže svět odborných škol je podle pana Kanii je ten špatný? Cítím se za své žáky těžce uražena. Krom toho:

"Protože jsem se blbě učil, protože naše rodina neměla na drahé doučovatele"

Podle téhle logiky by se nikdy žádné dítě z chudé rodiny nedostalo na lepší školu. Jenže, takhle to nebylo a není.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ja byla z chude rodiny. Doucovatele v te dobe nemeli ani ti nejbohatsi. Presto nejmene polovina mych spoluzaku ze zakladky " prekrocila stin" svych rodicu ( traktoristi, delnici v tovarnach, dojicky apod.) a udelala stredni, nekteri i vysokou. Holt makali a nikdo je v mediich nelitoval, jak to maj blby, kdyz tatkove nejsou papalasi a inzeniri.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V rodině chudého srbského přistěhovalce se narodil bohatý hrabě Nikolič. A protože rodiče neměli peníze na jeho doučování, stalo se, že jak nevzdělaný se narodil, tak i nevzdělaný umřel. Ani si nespočítal, trubka, jak moc je bohatý.

P. Vršecký řekl(a)...

Já především nechci zemi, kde čtyřkaři ze základky, kteří by zřejmě nedokázali tady v Čechách překročit ani tu nízko nastavenou laťku maturity, která je pouhým odvarem maturity let dřívějších (a proto odmaturovali v USA) a následně záhadným způsobem získali milionový kapitál, nyní z božího dopuštění podnikající ve školství, tady kohokoliv článkem obsahujícím triviální gramatické chyby poučovali, jak by to školství mělo vypadat, aby ....vlastně co? Bylo vygenerováno co nejvíc podobných, kteří kromě nekonečného sebevědomí a angličtiny už nebudou moci při pohovoru s potenciálním zaměstnavatelem předvést už jaksi vůbec nic?

P. Vršecký řekl(a)...

My všichni, kteří jsme dokázali získat vzdělání za "minulého režimu, jsme ho získali jenom díky kádrovému profilu či konexím? Tohle by mně ten mlamoj do očí neřekl, troufám si tvrdit.

Pavel Doležel řekl(a)...

Pane Vršecký, souhlasím.

Pan Kania odpovídá zcela svému profilu a to i tím schematickým omezeným uvažováním.

Hlásím se k tomu, že jsem z chudé rodiny. V životě mě nikdo nedoučoval a bratra také ne. On je špičkovým vojenským chirurgem s postgraduálním vzděláním a pravděpodobně nejmladším plukovníkem v armádě. Já mám tři VŠ, plat nikoliv pouze dvakrát vyšší, než na co si legálně sáhne ředitel základky a frustrovaný jsem nanejvýše z blbosti některých našich spoluobčanů. Se svým životem jsem spokojen. No a světe div se - oba jsme volili Zemana. Ba co hůře - dokonce se za to odmítám stydět. Má-li někdo problém s tím, že někdo volil jinak, nechť dupe nožičkami.

Možná by bylo dobré, kdyby si pan Kania nechal své amatérské sociologicko-politologické rozbory na doma a myšlení se věnoval toliko jako koníčku ve volném čase.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

https://ona.idnes.cz/americka-stredni-skola-v-cesku-rozhovor-ondrej-kania-pcu-/deti.aspx?c=A180131_092446_deti_pet

Roste hvězda, i když se to nezdá... Bob bledne.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ještě větší expert, než jsme čekali.

P. Vršecký řekl(a)...

Já mám jen jednu VŠ, z rodiny jsem celkem obyčejné, ale doučování jsem taky nikdy nezažil. A abych se na tu VŠ dostal, vylepšoval jsem si v polovině osmdesátých let rok kádrový profil ve skladu. Mohl jsem si to dovolit, protože jako chronicky nemocnému mně nehrozila základní vojenská služba. Ale to takový Kania určitě vůbec nemá tušení, o čem je řeč. Vlastně bych mu měl být vděčný, ty jeho nesmysly byly poslední kapka, po které jsem přestal jenom číst a začal psát komentáře. Jo a toho Zemana jsem volil taky , přes stotisícový plat a spokojený život. Už zase nezapadám do škatulek, jako celý život. Máme to těžké, pane Doležele:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by řekli, že
lidi volili Zemana z lásky k Ovčáčkovi, a nevolili jej ze soucitu k Zemanovi.

P. Vršecký řekl(a)...

Já bych zase Pytlíkům řekl, že by si měli uvědomit počet Zemanových voličů i to, že část z nich se bojí sračkometů pravdy a lásky. Důsledky zmíněného jsou desítky různých motivací k jeho volbě a fakt, že tvrzení všelijakých politologů a sociologů a tom, že Zemana volí hlavně starší a méně vzdělaní, jsou jen zbožná přání, která nevychází z objektivní reality. Mám ve svém okolí řadu jeho voličů, mnohdy také s VŠ vzděláním a mnohem mladší, ovšem podstatná část o své volbě nemluví zdaleka s každým. Až tam jsme dospěli, bohužel.

Jirka řekl(a)...

Právě tam, kde se spolu ještě nebojíme mluvit i o své volbě, máme šanci pochopit proč.
Politika - umění spravovat věci veřejné je věc kompromisu. Pro mne je nejtěžší přijímat kompromis ve chvíli, kdy lidé vědomě lžou, aby dosáhli svého. Proto doufám, že volba pánů Doleželů i Klausů naplní svůj cíl, protože v tom jsme jistě zajedno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdoví, jestli výsledky volby nekorespondují se sledovaností pořadů typu Výměna manželek a Prostřeno. Věčná škoda, že Marek Daniel z toho nakonec vycouval. Počin hodný obdivu. Vysoce hodnotná výpověď o stavu naší společnosti. I tak vejde do dějin, obdobně jako pytlíků spoluobčan Karel Ondrka.

P. Vršecký řekl(a)...

Musel jsem se podívat, o koho jde. Ale zrovna Ondrku bych z volby Zemana nepodezíral:-) Výměnu manželek ani Prostřeno fakt nesleduji, už zase nezapadám do škatulky. Já už jiný nebudu:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

A z čeho jste, pane Vršecký, dovodil, že ti, co sledují tento typ reality šou, by měli být převážně voliči Miloše Zemana? Zvláštní. Pytlici přece vůbec ani nenaznačili, v jakém směru by výsledek voleb měl s tou sledovaností korespondovat. Víte?
Domněnku, že by se v obém mohli angažovat titíž lidé, jste naznačil Vy. Tak nějak jste nám do té škatulky myšlení přece jenom zapadl, milý pane.

P. Vršecký řekl(a)...

Z čeho jste dovodil..... Ze všeobecného mediálního diskurzu, pane Wagnere. A právě tomu říkám "škatulka", nevím jak vy. Ale jestli máte potřebu mne někam zařadit, klidně si poslužte:-)

Janek Wagner řekl(a)...

"Z čeho jste dovodil..... Ze všeobecného mediálního diskurzu, pane Wagnere." Na co, prosím, reagujete?

P. Vršecký řekl(a)...

Reaguji na "Nicku Pytlíka", nějak jsem nabyl dojmu, že jde o vás. Jestli ten dojem byl mylný, omlouvám se.

Janek Wagner řekl(a)...

Opravdu nejsem Nicka Pytlík. Tento dlouholetý komentátor i autor České školy se svou identitou nikterak netajil, jistě ji snadno a rychle odhalíte.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ztotožnění s Jankem Wagnerem je pro pytliky velká čest a vyznamenání.
Pytlici se celý svůj život skrývají za pseudonym Luděk Blaha a od svojí pravé identity pytliků odvádějí pozornost předstíráním, že jsou inženýři technické kybernetiky a že se živí jako učitelé elektrotechnických a všeobecně vzdělávacích předmětů, poslední dobou pak především v oblasti informačních a komunikačních technologií.

P. Vršecký řekl(a)...

Aha, tady se člověk dozví věcí. Já už čtvrtstoletí předstírám, že jsem právník...Hluboce smekám před každým, kdo se v dnešní době živí kantořinou. Vím o čem mluvím, moje matka, teta i bývalá tchyně byly učitelky, exmanželka stále je. A naposledy k Zemanovi - volil jsem nikoliv svého favorita, ale se skřípěním zubů menší zlo. Nikoliv poprvé.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici smekají před všemi, kdož s učiteli žijí. Úděsná představa...

P. Vršecký řekl(a)...

:-))) Už vlastně nežijí...

Jirka řekl(a)...

Ale žijí! Však učitel je také jen člověk, viďte Pytliku.

Okomentovat