3.1.18

Olga Šedivá: Inkluze ano, ale promyšlená. Ve prospěch všech dětí

Inkluze – slovo, které vyvolává mezi učiteli, rodiči i širokou veřejností stále neshody. Jedni jsou přesvědčeni o tom, že podpora inkluzivního vzdělávání byl krok správným směrem, druzí tvrdí opak.

Z článku v Týdeníku školství vybíráme:

Rodiče však na doporučení učitelů i dalších odborníků neslyší. Z jejich pohledu je to přirozené, neboť je pro ně důležité, aby dítě vychodilo běžnou základní školu. A tak využívají svou zákonnou možnost trvat na vzdělávání v běžné základní škole s pomocí všech dostupných inkluzivních opatření.

Ano, zákon jim to umožňuje. Ale zákon dává i všem ostatním dětem právo na to, aby se vzdělávaly v rovných podmínkách. V podmínkách, které jim nikdo svým chováním neztěžuje a nedělá jim z výuky „peklo“. A to nejen jim, ale i vyučujícím. Je opravdu těžké dětem neustále vysvětlovat, že jejich spolužák má závažné zdravotní, mentální problémy, že za své chování nemůže, že ho musí tolerovat, že to, co se běžně považuje za nevhodné, dokonce hrubé chování a netoleruje se, musí u něho chápat a musí být vůči němu vstřícné. Děti se mohou snažit, ale ani ony nejsou bez emocí a i u nich platí, že „čeho je moc, toho je příliš“.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ta 'promyšlená inkluze' navozuje pytlikům asociaci 'socialismu s lidskou tváří'.

Jirka řekl(a)...

To nás čeká ještě normalizace?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A pak sametovka.

Okomentovat