26.1.18

Michaela Kabátová, Martin Rychlík: Do školství musí navíc přitéct přes 30 miliard

V rozhovoru pro Lidové noviny uvedl ministr školství v demisi Robert Plaga řadu  rozporuplných výroků. Část rozhovoru se týká inkluze a zdá se, že se školy mohou obávat dalších restriktivních opatření, které mohou ohrozit především vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami.


Z rozhovoru v Lidových novinách vybíráme:

Vysvětlovala podle vás ministerská předchůdkyně Kateřina Valachová (ČSSD) dostatečně, co je to vlastně „společné vzdělávání“a jaké změny na školy čekají? Ředitelé jí totiž vytýkali, že to neudělala.

Netroufnu si tohle soudit. Co se však týká mediálního výsledku, ministerstvo školství bylo rozhodně v defenzivní roli. Nepodařilo se pak již nastavit poklidnou věcnou debatu.

A teď? Obrací se na vás nyní učitelé s tím, že je potřeba inkluzi nějak změnit?

Nezaznamenal jsem nějaký masivní tlak. Možná je to dáno i tím, že jsem hned v úvodu při nástupu do této funkce vyhlásil, že je namístě věcná, finanční a administrativní revize inkluze.

Jak by tedy měla vypadat? Ukázalo se, že inkluze bude stát více, než se předpokládalo. Z jedné miliardy se částka vyšplhala na čtyři, někdy je slyšet dokonce i pět miliard korun...

Zatím to vypadá, že bude stát pětmiliard korun ročně – a dvě miliardy máme v tuto chvíli v našem resortním rozpočtu zajištěny.

Kde seženete chybějící třimiliardy korun?

Nezbude mi nic jiného nežli se podívat, zda jsou peníze na podpůrná opatření vynakládány efektivně, protože je platíme normativně (takzvaný normativ označuje výši státního příspěvku na žáka, která je stanovena podle typu školy – pozn. red.). My například pošleme peníze na tablet, ten je ovšem v reálu nakupován za různé ceny. Kraje by si tím nemusely vytvářet tak velké rezervy z peněz, které jim posíláme ze státního rozpočtu. Co se týká oněch tří miliard, část prostředků získáme přehodnocením finanční náročnosti podpůrných opatření, jde o novelu vyhlášky číslo 27; další část důsledným přepočtením všech parametrů rozpočtu regionálního školství a další přehodnocením výše republikových normativů, kde v minulosti byla část prostředků na asistenty pedagoga již zakomponována. LN Co kdyby se ani tak nepodařilo najít dostatek peněz?

Pak budu muset jednat s ministerstvem financí.

4 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Četl jsem celý rozhovor a je to velmi znepokojivé. Vůbec není řeč o tom, že by se měly řešit takové věci jako razantnější snižování počtu žáků v konkrétní třídě, pokud se v ní objevují inkludovaní žáci, dále "vyhladovění" původních speciálních škol aj.

Radek Sárközi řekl(a)...

Finanční revize inkluze - toto spojení mě znepokojuje, revize by měla být především odborná!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Finanční revize inkluze - toto spojení mě znepokojuje

Toto spojení mimo jiné navozuje asociaci, že ty finance hodlají ubírat... a ubírat.

turistao 982 řekl(a)...

Podobná formulace, jako bylo kdysi "úprava cen".

Okomentovat