8.1.18

Michaela Bůnová: Naboso i v klobouku. Na pražském gymnáziu se děti učí alternativně

Na pražském gymnáziu Na Zatlance byla loni v září jako vůbec na prvním veřejném gymnáziu otevřena alternativní třída. Nyní má za sebou téměř půl roku fungování a učitelé již plánují, že otevřou další ročník. Žáci jsou tu rovnocenní učitelům, sami si určují, kdy budou mít přestávku a větší volnost mají také v hodinách.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Na školu bylo přijato 32 studentů ze 75 přihlášených uchazečů. I kvůli vysokému zájmu chce škola v projektu pokračovat,. Plánuje, že v každém ročníku budou otevřeny tři normální třídy a jedna alternativní.

Šlehofer zdůrazňuje, že otevření alternativní výuky není vzpourou učitelů, kteří se ze dne na den rozhodli, že budou učit jinak. Radí jim odborníci a nechají si také pravidelně vypracovat výzkumnou zprávu, aby věděli, co mají případně dělat jinak. „Chtěli jsme dát dětem možnost, aby se nemusely drtit a odnesly si ze školy co nejvíc. Uvědomujeme si ale, že tato výuka není pro všechny,“ říká Šlehofer.

Jeho slova potvrzuje student prvního ročníku gymnázia Štěpán. „O ALTu jsem uvažoval, ale nakonec jsem rád, že jsem v normální třídě. Styl výuky v ALTu by mně nevyhovoval. Mám raději klasickou výuku s výkladem učitelů a průběžné testy, než výuku formou prezentací. Asi bych si nezvykl na to, že se několik týdnů jen vyučuje a zkoušky se pak nahromadí v jeden termín,“ řekl.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

mohou svačit, kdy chtějí, nikdo jim neříká, v čem mají chodit do školy.

Jestli v tomto spočívá budoucnost našeho vzdělávacího systému, pak jsou pytlici v klidu. Tohle je v pytlickém pojetí zakotveno takřka od nepaměti. Včetně pití a vyměšování na místech k tomu určených. Jen s těma nohama na lavici podle instruktážního snímku bude asi potíž. Se dost blbě píše na klávesnici, voe.
Kdy už konečně si budou žáci moci udělat i ty prázdniny podle potřeby a vlastního uvážení...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Je to zviditelnění školy, jsou in, v Praze je praštěných, svobodomyslných a nevím jakých rodičů dost, mají jako škola zajištěn přísun materiálu.

Když se podíváte do diskuse na idnes pod článkem, nevypadá to, že by to uspělo.

Jinak - sám bych proti tomu až tak nebyl, ale jak to chce škola ukočírovat rozvrhově ve více třídách, to mi hlava nebere.

Taky můžeme předpokládat, že mají free učitele jen pro free výuku, jinak je to trochu divný.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Doufám, že absolventi seženou také přiměřeně alternativní zaměstnání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

přiměřeně alternativní zaměstnání

Jako proč ne? Absence obuvi je alternativa obživy více než přijatelná.
Když se to vezme za správný konec, i do Všechnopárty člověka pozvou.

Za trochu lásky šel bych světa kraj,
šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Asi to jde jen v jedné třídě. Dát dohromady celou školu - to už by byl ořech o velikosti kokosu.
Jinak je fakt, že na každé školy žáci jedí a pijí kdy chtějí, na wc se také courají imrvére. Oblečení, ošperkovaní, opírsingovaní a obarvení chodí jak chtějí už od první třídy. A myslím, že jim nikdo neřekne ani popel.
Na prvním stupni by byl s přestávkami problém - děti jsou zvyklé o přestávce hulákat jak na lesy po chodbách a záchodech.
Jako já jsem pro určitou volnost, pokud je nějak spojena s uvědoměním si potřeby nějaké práce. Já třeba jdu klidně domů občas už kolem 12,ale pak odpoledne sedím a makám jak mourovatá na zítřejší přípravě. To se mi líbí, jestlipak to mají podobně i ti studentíci...

Radek Sárközi řekl(a)...

Zažil jsem takto ve Vídni celou školu. :-)

Okomentovat