16.1.18

Lucie Macháčová: Děti musejí nést následky svých činů

I ten nejodvážnější člověk občas pocítí strach. Strach o své dítě. Někdy je ho ale příliš. „Rodiče se dnes o děti bojí více, než je zdrávo,“ říká klinická psycholožka Hana Fechtnerová.

Z rozhovoru ve čtvrtém letošním vydání časopisu TÝDEN vybíráme:

Nemáte pocit, že si až příliš stěžujeme, jak často jsou dnešní děti u počítače? 

Naše babičky si zase stěžovaly, že my pořád koukáme na televizi. Jsou to fenomény doby, ty budou vždy, kdyby nebyly, lidstvo se nebude rozvíjet. Třeba můj syn měl na gymnáziu žákovskou knížku pouze na internetu. Takže už jen sednout si k ní znamenalo, že musí být v rodině zapnutý počítač. A to svádí: když už se podívám na tu žákovskou, mrknu i na e-maily, na zprávy, zahraju si hru. 

Ano, někdy dětem nejdeme zrovna příkladem… 

Je potřeba, aby rodina trávila určitý čas i bez technologií. Abychom například u večeře neposílali esemesky nebo nečetli, co se děje ve světě. Jsou děti, které mi v poradně řeknou, že po obědě přijdou ze školy a do jedenácti hodin večer se nehnou od počítače.

Myslíte si, že rodiče tráví s dětmi málo času?  

Neřekla bych, že málo. Spíše je málo opravdu společného času. I když je celá rodina doma, často nejsou spolu. Maminka vaří, tatínek je u počítače, děti v pokojíčku. A ty nám pak v poradně říkají, že  jsou sice všichni doma, ale vůbec o sobě nevědí. Měli bychom si s dětmi více povídat, zeptat se jich, co zajímavého ten den prožily, vědět, jak se cítí, jaké mají kamarády, jak zvládají školu… Pořád mě překvapuje, kolik rodičů je každý rok zaskočeno tím, jak špatné známky dítě přineslo na vysvědčení. Pokud se rodič o dítě zajímá, musí přece tohle tušit.

2 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Registruji tyto články, které (logicky) zvedají podobná témata "odpovědnosti" dětí. Toto slyším od kolegů a sám to říkám dlouhá léta - nulová odpovědnost dětí.

V protikladu s tím registruji zároveň články o tom, jak neohlášená např. písemka děti stresuje. Jak pětka žáka je učitelův problém a žák není odpovědný za to, že se "neučí".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každý nese odpovědnost především sám za sebe. Bez ohledu na věk.
Pytlici vždycky svým žákům říkali, že pokud si svým jednáním přivodí nějakou újmu, a soud dospěje k závěru, že za to můžou pytlici, protože o případném poučení žáků neučinili patřičný zápis do třídní knihy, zavřou pytliky tak na rok, dva do šatlavy. Pak je ale zase pustí. Kdežto za sebe nezodpovědná dítka si ponesou následky svého nezodpovědného jednání třeba taky po celý zbytek života.

Okomentovat