10.1.18

Lenka Vrtišková Nejezchlebová: Soumrak českého školství?

Český ornitolog, expert na kukačky, autor Vesmíru a dlouholetý vysokoškolský pedagog Tomáš Grim se rozhodl odejít ze školství. Důvody, které ho k radikálnímu kroku vedly, jsou zároveň detailní „obžalobou“ českého (nejen) vysokého školství. V obsáhlém rozhovoru, který navazuje na loňské interview v časopise TÉMA, si nebere servítky.

Z rozhovoru ve Vesmír.cz vybíráme:

Kdy vás jímala ta marnost a bezmoc, o které mluvíte? — Frustrace nastává, když výsledky neodpovídají úsilí. Třeba když jsem horko těžko umluvil na seminář špičkového kolegu, zaplatil jej pozváním na večeři z vlastní kapsy – protože na tak „nepodstatnou“ součást výuky prostě nebyly provozní peníze – a pak na jeho přednášku přišli tři studenti. Konkrétní příklady bych mohl sypat z rukávu po tuctech... Nebo když jsem znovu a znovu na přednáškách i konzultacích vysvětloval základní věci, které má student znát ze střední školy. To je univerzální zkušenost i mých kolegů; jeden z nich napsal text o svých studentech, kteří nezvládali ani trojčlenku.3) To mě přimělo k sepsání seriálu Děs a bída UP.4) Konstruktivně jsem rozebral problémy s kvalitou studentů, hodnocením kvality výuky, udělováním nezasloužených titulů apod. A ne že bych na to upozorňoval sám...5) Kromě pár pokývání hlavou „ano, je to bohužel tak“, byl jediný výsledek v tom, že se několik kolegů, včetně současného děkana, místo věcné diskuse o problému pokusilo zdiskreditovat autora,6) navíc na základě věcně chybných tvrzení.7) Podobné zametání pod koberec je ve školství docela oblíbený sport. A bezmoc? Třeba nedávno, kdy jsem se na obhajobách postavil proti tomu, aby prošla odfláknutá diplomová práce, ale komise ji stejně nevrátila k přepracování. Hodnocení bylo zcela zjevně neobjektivní, což dokládá řada komentářů od nezávislých kolegů, a pochopili to i studenti na mojí poslední přednášce na UP teď v lednu, kde jsem tu „diplomku“, spolu s dalšími, použil pro ilustraci většiny chyb, které lze při psaní diplomky spáchat. Jenže s projitím takové práce jako náhodný svědek takového podvodu nic neuděláte. Podal jsem proto oficiální stížnost. Oborová rada a vedení fakulty ji „projednaly“, zápis uložily do šanonu a výsledek je čisté nic. Kolegové, kteří dříve prosazovali kvalitu, mě začali ignorovat. Podporu jsem získal všude kromě svého domovského pracoviště. Rozebrat „vnitřnosti“ této kauzy stojí za to a hned se k ní taky dostaneme – teprve popisy takových zcela konkrétních případů, s poukazem za nezodpovědnost konkrétních osob, totiž ukazují v celé nahotě děs a bídu současného školství.

6 komentářů:

Miloslav Novotný řekl(a)...

Proč českého a proč školství?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Titulek není právě trefný.Ale článek dobrý. A to,co se tam píše je vrchol ledovce. Ty průšvihy se dějí zdola.Český učitel, malomyslný z dlouhodobého přehlížení jeho názorů a doporučení, podléhá nátlakovým akcím ze strany rodičů, inspekce nebo poradenských zařízení. Aby měl klid a s nervy vydržel a do stále se vzdalujícího důchodu. Zbožštění dětí, starost jen o štěstí žáků ze strany ministerstva, rodičů, poraden a dalších institucí začíná nabírat bizarní rozměry.Jde o štěstí, pohodlí, radost, hru. Ale jen žáků. O učitele tu přeci nejde. Ti jsou placení profíci,kteří mají povinnost se vyrovnat úplně se vším bez ztráty kytičky.A celé to vede tam, kam to popsal autor článku.
Pak už zbývá se jen zeptat: Kam až? Kde je hranice únosnosti?
podle mého názoru již hranice byla dávno překročena. Visíme nad propastí a už se držíme asi jen třemi prsty. A ještě i na ně občas někdo dupne.

mirek vaněk řekl(a)...

Vážení kolegové. A Bude hůř. Včera jsem prostudoval opatření ministerstva pro úpravu RVP matematiky pro SŠ kvůli státní maturitě. A u nástavbového studia(které má tu katastrofickou neúspěšnost u maturit) zmizela celá kapitola Stereometrie(pro neznalé - prostorová geometrie - mimo jiné objemy a povrchy těles - asi to žáci nepotřebují nebo to perfektně zvládají ze ZŠ a učňáku). Nevím, který úředník má tuto didaktickou nehoráznost na svědomí, ale už se nebudu divit ničemu.
Takže češtináři nedivte se, kdyby vám někdo vyřadil literaturu 20 století. Všechno je asi možné.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Takže češtináři nedivte se, kdyby vám někdo vyřadil literaturu 20 století. Všechno je asi možné."

Tak se asi i s Botlíkem navzájem vyvraždí pícháním nožů za doprovodu sténání a křičení.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Déja-vu?

Rozhovor s profesorem Grimem (Volný jako pták) zde byl avizován už vloni (30.8.2017). Vyšel tehdy v časopisu Téma. Současný rozhovor ve Vesmíru (Soumrak českého školství) je jiný, byť se shodným mottem: Pan profesor opouští školství.

Společenský časopis Téma popularizoval vědu, populárně vědecký Vesmír vydává "Obžalobu" školství. Je to takříkajíc pravou rukou za levým uchem, bohužel asi ne náhodou.

Vesmír zjevně ví, co chce sdělit, viz podtitul: Důvody, které ho k radikálnímu kroku vedly, jsou zároveň detailní „obžalobou“ českého (nejen) vysokého školství. 

Jako někdejší předplatitel Vesmíru si dovoluji tvrdit, že evidentně na zakázku přepracovaný rozhovor týchž partnerů je naopak "obžalobou" manipulativního politikaření současné redakce Vesmíru.

Je to časově náročné, ale doporučuji k přečtení, včetně odkazovaného seriálu prof. Grima Děs a bída UP v Žurnálu Univerzity Palackého, a to z prostého důvodu: další ukázka, jak "všechno je jinak" a není tak jednoduché, jak lecjaký podtitul hlásá.

Nehledě na to, že prof. Grim je člověk, jehož názory, život a osobní zkušenost, s nimiž se svěřuje, stojí za to poznat. I přesto, že se v mnohém mýlí.

Uvedu omyl zásadní. Na rozdíl od profesora Grima tvrdím, že vzdělání není zboží.

Viz jeho: „Státní podpora = nulová motivace žáků = mizerné výsledky. Placené školné = filtr = silná motivace = dobré výsledky.“

Za zvlášť závažné pokládám, že do redakce Vesmíru se oklikou vrátili poručníci větru a dešti, kteří dokážou vyvolat soumrak školství uprostřed slunečného dne, klenoucího se nad bezúhonnou slunící se společností, která přece nechce nic tak světoborného: jen to prachsprosté vzdělání.

Co na to redakční rada?

Okomentovat