31.1.18

Kateřina Valachová: Klaus proti maminkám

Václav Klaus junior se vydal na křižácké tažení proti maminkám a dětem. Předložil parlamentu vlastnoručně sepsaný návrh novely školského zákona, kterým zavře brány školek dětem mladším tří let. A také zruší bezplatnou docházku pro děti v posledním roce před započetím školní docházky. Je to návrh veskrze „protilidový".

Otevření českých mateřských škol o něco mladším dětem (od dvou let výše), než jsme byli dosud zvyklí (od tří let výše), podporuje podle průzkumů veřejného mínění ze září 2017 skoro sedmdesát procent občanů České republiky, proti je pouze 26 procent. Hledejme příčiny tak silné podpory, která se v naší jinak dosti rozštěpené společnosti hledá jinak velmi těžko.

Podle mého je to dané těmito skutečnostmi. Za prvé občané jsou asi o hodně citlivější k problémům českých maminek, než pak Klaus mladší. My žijeme běžné životy, řešíme běžné problémy – jistě poněkud odlišné od věže ze slonové kosti, ve které pobývá syn bývalého premiéra a prezidenta. Ostatně často vzpomíná na dlouhé roky strávené v paneláku na Proseku, tak by měl vzít do úvahy, že drtivá většina lidí v této zemi na obdobných místech bydlí stále.

Tito lidé nemají peníze na chůvy a „baby-sitting". Oni nemají peníze ani na to, aby maminky byly doma s dětmi tak dlouho, jak by samy chtěly. Oni totiž nemají čas existencionálně rozjímat nad směřováním všehomíra, řeší totiž úplně jiné problémy. Ne existencionální, ale existenční.

Za druhé lidé vnímají, že jim nikdo nic nenakazuje. Maminkám je tou úpravou, která bude plně účinná od roku 2020 (pokud to na popud Václava Klause mladšího parlament nezmění) dána MOŽNOST požadovat přijetí dvouletého dítěte do školky, nikoliv POVINNOST ho umístit do školky. V tom je jistý zásadní rozdíl. Lidé mají rádi svobodu, v podstatě je to jejich přirozená vlastnost. A toto je rozšíření prostoru svobodné volby.

Za třetí. Jde pan Klaus junior proti realitě. Ono totiž ve skutečnosti platí, že v českých mateřských školkách je i nyní více než 40 tisíc dětí, kterým ještě tři roky nebyly. Což je asi tak 40 procent z populačního ročníku. Tyto děti jsou v těch školkách, kde existují kapacity. Takže dochází k neférovému stavu. Na mnoha místech školky běžně berou mladší děti, protože nenaplní kapacity, na jiných (třeba v Praze, středních Čechách a větších městech) je odmítají, protože kapacity nemají. Čili tady máme dvě kategorie maminek. Jedny mají tu možnost dát dítě do školky, jiné bydlí o 40 kilometrů jinde a tu možnost nemají. To, co jsem v minulém období prosadila, v podstatě znamená, že stát vydoloval peníze na platy a hlavně na investice tak, aby kapacita vznikla všude. Čili abychom si byli tak nějak regionálně rovnější.

A teď otázka, proč jde Václav Klaus ml., který jinak zručně kormidluje svoji politickou bárku na vlnách populismu, hlavou proti zdi sedmdesáti procent občanů? O svobodu mu jistě nejde – již bylo výše dokázáno, že svobody naopak přibývá. Vezměme to tak, že existuje celkem významná skupina pedagogických pracovníků, kterým nové opatření přinese spoustu práce a starostí. Já je chápu a chápu i jejich podporu podobným restriktivním návrhům. Ale řekněme si to takhle: V této zemi nejsou občané a jejich děti pro mateřské školy, ale mateřské školy jsou tu pro občany a jejich děti. Ony učitelky odvádějí těžkou a náročnou práci. Dosud za ni dostávají jen velmi neadekvátní odměnu, ze které jim ještě dlouhé roky tady a tuhle politici, státní úředníci i zřizovatelé brali po plných hrstech. A nyní nedůvěřují slibům, že tentokrát peníze na platy budou, že budou i peníze na investice a že v tom nezůstanou samy. Já věřím tomu, že naprostá většina učitelek není proti dvouletým dětem z principu, ale protože mají svoje smutné zkušenosti s vládami Klausů, Topolánků a Nečasů. A je tu také významná skupina obecních a krajských politiků i úředníků, na které klade otevření mateřských škol nemalé povinnosti. Jasně, nechce se jim do toho. Takže Václav Klaus ml. nabízí jednoduché řešení. Maminky, sorry. My si myjeme ruce, prostě to zrušíme a rizika i povinnosti jsou pryč.

Existuje jediné opatření ve školství z posledních let, které má dokonce ještě větší podporu obyvatel země, než otevření mateřských škol pro dvouleté děti. Tím je „povinný" rok předškolního vzdělávání (bezplatného). I ten chce pan Klaus junior zrušit a vrátit zákon do staré podoby. Proč povinný v uvozovkách? Protože pro rodiče z fungujících rodin, kteří si chtějí nechat děti doma, nabízí velmi jednoduchý exit ze systému (pusťte z hlavy organizační nesrovnalosti kolem „omluvenek" a podobně, to jsou věci, které vznikají hlavně kvůli nepochopení nebo nevůli v konkrétních místech). Důležité je, že všem ostatním umožňuje nový mechanismus pomoc jejich dětem tak, aby na začátku školy měly alespoň přiměřeně jednotnou startovní čáru. I to je férové. Férové vůči dětem.

Zdroj: ČSSD.cz

7 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Titulkem Káťa soutěží o titul demagog roku.

Eva Adamová řekl(a)...

Maminkám je dána možnost požadovat přijetí dvouletého dítěte do školky. To sice pěkné, ale bohužel se zase bere ředitelkám školek možnost dítě odmítnout, pokud je evidentně na pobyt ve velkém kolektivu nezralé. Je smutné, že to více chápe chlap než Valachová. Možná by skutečně možnost umístit dvouleté dítě do školky být mohla, ovšem pouze na základě doporučení dětské lékařky, protože některé matky bez dostatečného mateřského pudu jsou jak vystřelené z praku.

P. Vršecký řekl(a)...

Našel jsem si ve školském zákoně ten "velmi jednoduchý exit" pro rodiče, kteří nemají o povinný rok předškolního vzdělávání zájem. Ale třeba si skutečně Valachová myslí, že tenhle administrativní a zcela zbytečný voser ani nestojí za řeč. A stejně tak i to, že právě děti ze skupin, kde by to snad pozitivní efekt přinést mohlo, do školek začaly chodit. Jestli Klaus junior je "proti maminkám", naskýtá se otázka, proti čemu je Valachová. Proti zdravému rozumu?

Nicka Pytlik řekl(a)...

1. proti maminkám

za jejich děti. Proti maminkám, které svoje ještě ne tříleté děti strkají do školky, jakkoli jsou doma s jeho mladším sourozencem. A kvalifikovaní pedagogové se místo předmatematické gramotnosti věnují nepřetržitému konejšení a přebalování batolat.
Děti přicházejí do kolektivů z domava tak připraveny, že kdyby pořád platilo, že lze přimout jen soběstačné dítě, nastupovali by do školek až tak v sedmi až osmi letech.

2. pro rodiče z fungujících rodin, kteří si chtějí nechat děti doma, nabízí velmi jednoduchý exit ze systému

No paráda. Tak ještě dohledat a do školek dostat děti z těch nefungujících rodin.

Radek Sárközi řekl(a)...

Škoda, že si Kateřina Valachová nepřečetla před zavedením povinného posledního ročníku v MŠ tuto studii: http://www.kudyvedecesta.cz/node/3

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytliku a Evo, bacha. S touto retorikou jsem byla na fb skupine Ucitele + oznacena za komunistku a clenku poulicniho vyboru.
Ja taky nesouhlasim s tim, aby 2 lete deti chodily do skolky. Pokud je to vsak existencni nutnost rodicu jit do prace, mely by byt zrizeny jesle nebo financne podporeny hlidaci skupiny jinych matek na materske. Zbytek matek nebo otcu by mel nest odpovednost za to, ze se rozhodli mit dite a zustat ty trinroky doma, kdyz jim to velkoryse nas stat umoznuje. Bohuzel, dnes se mnozi nejsou schopnimuskrovnit tak, jako my nebo nasi predkove. Vidim to hned dvakrat na neterich. A je mi smutno. Deti jsou poklad a vyplati se trozku si utrhnout od huby.

Nicka Pytlik řekl(a)...

oznacena za komunistku a clenku poulicniho vyboru

To asi jako když pytlikům spílali do rasistů, protože se jim hrubě nelíbilo přepočítávání dětí podle jejich vzhledu. Ale pouliční výbor není zase až tak děsivý. Má poměrně blízko k souboru združujícího pouliční umělce. To takový uliční výbor, to je už něco z gruntu jiného.
V každém případě se mnozí rodiče svých milovaných dítek alespoň na nějakou dobu rádi zbavují, protože si s těmi ve svém svobodném rozvoji osobnosti ustavičně se vztekajícími zlatíčky prostě nevědí rady.

Okomentovat