3.1.18

Kateřina Valachová: Bavme se o větší či velké diferenciaci podle kvality tehdy, až učitelům přestaneme platit almužny

Ministr školství Robert Plaga se snaží diskusi o zvýšení platů pracovníků ve školství v roce 2018 odsunout do oblasti netarifních složek. Vypadá to moudře - ředitelé by přece měli prostor pro lepší odměňování kvalitních učitelů. Ale při stále velmi nízkých tarifních platech je to nepřijatelné.Celý text komentáře na sociální síti Facebook:

Ministr školství Robert Plaga se snaží diskusi o zvýšení platů pracovníků ve školství v roce 2018 odsunout do oblasti netarifních složek. Vypadá to moudře - ředitelé by přece měli prostor pro lepší odměňování kvalitních učitelů. Ale při stále velmi nízkých tarifních platech je to nepřijatelné. Neexistuje žádný rozumný důvod, proč by učitelé měli mít nižší tarify, než lékaři či zdravotní sestry - pracují snad hůře? Navíc je to tak, že netarifní složky může vláda školám vzít skoro den ze dne a učitelé na tom budou jako za vlád Topolánka a Nečase. Už se to mnohokráte stalo. Ještě před několika lety učitelé i neučitelé ve školách měli příplatky zcela vynulovány! Jeden den večer ještě budou mít osobní ohodnocení a druhý den ráno jejich peníze jediným tupým škrtem ministerstva financí půjdou na cokoliv jiného jen ne na učitelské platy. Bavme se o větší či velké diferenciaci podle kvality tehdy, až učitelům přestaneme platit almužny. U platů učitelů se musí změnit dvě věci: zaprvé - zvýšit tarify na důstojnou úroveň jako u dalších zaměstnanců státu, za druhé - uvolnit více prostředků pro příplatky i odměny učitelů.

5 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Chyba je v obojím. Nízký tarif i nízký nadtarif. Absence osobních příplatků ovšem dopadá na "důležitější" skupinu učitelů a je to pro ně silně demotivující, když mají všichni "stejně". Ti, kteří jsou pro školu důležití a také si odpracují něco navíc a mají i jiné starosti než "řadový" učitel, který může opravdu "v jednu" odejít mají o dvě stovky vyšší osobní. Je to velmi špatné.

V. řekl(a)...

Vězni mají k dispozici počítače nebo je Valachová ještě na svobodě?

Miloslav Novotný řekl(a)...

Čachrářka se sportovními dotacemi a chorobná kariéristka Valachová už zase šplhá.

V únoru 2016 se podbízela Bruselu, když v diskusi o „inkluzi“ dala najevo, že námitkám naprosté většiny odborné veřejnosti nemíní vyhovět a na otázku, proč „inkluze“, pravila mimo jiné: „Už jsme to měli mít dávno splněno.“

Nyní, rádoby opozičně, šplhá u voličů a hraje si na advokátku učitelů. Týchž učitelů, jež po dva roky přehlížela a překážela jim v práci.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Podle Valachové je vlastně plat učitele sociální dávka! Poskytuje se bez ohledu na kvalitu, výkon, přínos. Zní to hezky, ale prestiž učitele v očích veřejnosti a dokonce ve vlastních očích učitelů to snižuje. Jak píše nahoře Anonymní: "důležitější" skupinu učitelů a je to pro ně silně demotivující, když mají všichni "stejně". Ti, kteří jsou pro školu důležití a také si odpracují něco navíc a mají i jiné starosti než "řadový" učitel, který může opravdu "v jednu" odejít mají o dvě stovky vyšší osobní. Je to velmi špatné."

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ano, ale stejně tak špatné je zpochybňovat, jestli vůbec učitelům přidávat a dokonce hrozit, že když se jim přidá, kvalita výuky poklesne, jak to píšete pane Šteffle Vy sám na jiném místě.

Okomentovat