12.1.18

Jitka Polanská: Inkluzi školám zprotivilo papírování, říká Jana Churáčková, ředitelka pražské základky

Proč slovo „inkluze“ mnozí vyslovují s odporem? „Školy se bály nárůstu papírování a v tom jsme se bohužel nespletli. Naše administrativní bolesti jsou veliké,“ říká Jana Churáčková ze Základní školy Eden v Praze Vršovicích. Mluví o přebujelé administrativě spojené s finanční podporu žáků se speciálními potřebami, kterou od září 2016 školám garantuje stát. Spoustě škol zkazila radost z přidělených peněz a z dobré zprávy se ve veřejné debatě najednou stala zpráva špatná.

Z rozhovoru v Rodičevítáni.cz vybíráme:

Má to nějaké konstruktivní řešení?
Stát by měl školám víc věřit a systém finančního vykazování by měl být jednodušší. Někdy je to až úsměvné, když si s kolegy řediteli navzájem ukazujeme tabulky, které si vytváříme, abychom se v tom vůbec vyznali. No a pokud by moje přání mít vše jednodušší bylo příliš velké, tak ať se to proboha aspoň už nezhoršuje, ať už administrativy nepřibývá.

Ještě někde se projevily problémy?
Při shánění asistentů. Určitě před školou nestojí na tohle místo fronta. Největší omezení je malý rozsah úvazku, nejčastěji na deset, maximálně dvacet hodin týdně. Prakticky to znamená, že by měl dotyčný člověk přijít do práce pětkrát týdně na dvě hodiny. Což ho neuživí, ale zároveň dost omezuje v možnosti najít si ještě nějakou jinou práci.

Jak to řešíte?
Nejčastěji tak, že jako asistentky zaměstnáváme částí jejich úvazku naše paní vychovatelky. Což je zase administrativně poněkud složité.

Byly nějaké obavy, které se naopak nepotvrdily?
Myslím, že mnoho běžných škol se bálo, že ve chvíli, kdy jde financování za žákem, a ne za školou, se rodiče budou snažit dostat do spádových škol i děti, které to tam nezvládnou. Ale to se v našem případě stalo jen jednou. Všechny děti, které mají nějakou přiznanou podporu, jsou u nás vzdělavatelné a patří sem. Tady žádná změna nenastala.

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Bohužel, hodně zjednodušená výmluva.

Miloslav Novotný řekl(a)...

"Inkluzi školám zprotivilo papírování", NEŘÍKÁ Jana Churáčková, ředitelka pražské základky.
Paní ředitelka jen NAŘÍKÁ nad další administrativní zátěží.

Asi jsem hodně včerejší, ale základy Má dáti - Dal v syntetickém i analytickém členění snad tesali do kamení už Sumerové, a i oni byli všichni už staří (nenašel jsem zmínku o mladém Sumerovi).

"V různorodém balíku, který se netýká jen inkluze, musíme rozklíčovat, co jsou jednotlivé položky, čeho se peníze týkají a za kým peníze přišly. Paní hospodářka z toho má často těžkou hlavu."

Má paní hospodářka, kromě těžké hlavy, také nějaký účetní SW? Cožpak nemá každá transakce nějaký identifikátor, jednací číslo apod. Opravdu je ve školách běžné, že se z "balíků" peněz dodatečně vykrajuje puzzle o hospodaření školy?

Jak se pozná, že některé peníze nepřišly, anebo přišly v jiné výši?

P. S.
Ta zrůdnost, kterou na povel prosadila Valachová, je protivná „jako taková“.

V. řekl(a)...

Valachova nemusi byt utracena. Ale mela by jit rok ucit. I kdyz chudaci deti.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Napsala jsem to nepresne.
Administrativa je hloupa, ale urcite neni hlavni pricinou nastvani ucitelu ohledne inkluze.
Ten clanek je dalsimsnahou o zamlzeni podstaty- inkluze se dela proste uplne jinak.

Okomentovat