28.1.18

Jitka Dolanská: Školky mají strach z přílivu batolat. Bude potřeba více učitelek, bojí se

Ministerstvo školství couvá od nařízení, které určuje školkám přijímat od roku 2020 ke vzdělávání i dvouleté děti. Školky se obávají, že pokud se podmínky nezmění, budou potřebovat víc učitelek.

Na první pohled vypadá ta myšlenka dobře. Rodiče mohou jít po mateřské do práce a o dvouleté dítě se jim postarají mateřské školy. To je, nebo alespoň donedávna byl, plán ministerstva školství.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Děti by měly být pod dozorem pedagoga. On je ten, kdo za děti nese zodpovědnost,“ potvrzuje ředitelka Kaiserová. S tím se ztotožňuje také Hana Rybáková, učitelka školky v Lipové. „Loni jsme měli pět dětí mladších tří let a k nim jsme získali chůvu. Ale i tak to bylo velmi obtížné, protože takto malé dítě potřebuje velmi častou podporu dospělého,“ uvádí Rybáková, která se obává, že při vyšším počtu nesamostatných dvouletých dětí může nastat chvíle, kdy bude obtížné zajistit ve třídě pořádek a bezpečnost. Jeden člověk prostě starost o tolik malých dětí nezvládne.

V karlovarské 1. MŠ už loni zřídili takzvané jeslové třídy. V každé je zapsáno 19 dětí. „Je to hodně,“ přiznává ředitelka Zdeňka Tichá. Máme zajištěnou chůvu na 8 hodin denně a dvě učitelky, ale někdy jsou i tři lidé málo, zejména v době adaptace. Malé ‚nehody‘, tedy že se děti polijí nebo nestačí dojít na toaletu, se tu stávají docela běžně,“ říká.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ony malé nehody se stávají i dětem čtyřletým a pětiletým. I tak staré děti nebývají v mnoha ohledech soběstačné. Bez cizí pomoci se kolikrát ani neobléknou. Kdyby se do školek přijímaly, tak jako v pradávných časech, jen děti soběstačné, zely by třídy nejspíš prázdnotou.
Že mezi dvouletým a tříletým dítětem je větší vývojový rozdíl než mezi dítětem tříletým a pětiletým, zdejší odborníci na vzdělání netuší. Natož pak ministři.
Víc učitelek netřeba. Potřebné jsou chůvy. Chů-vy! Víme?

Okomentovat