8.1.18

Jiří Řehák: Rozvíjení kognitivních schopností videohrami

Informace o výsledcích výzkumu hraní počítačových her a souvislosti, které naznačují další posun v jejich možné aplikaci ve výuce.

Již od počátku své existence mají počítačové hry (videohry) na mnoho lidí (a žáků) značný vliv. Hodně se o tom mluví, ale bez exaktních dat to vlastně nemá smysl. Podívejme se raději, k čemu dospěli seriózní odborníci.

Společnost Quantic Foundry, která se zabývá poradenstvím při vývoji a aplikaci her, se snaží porozumět tomu, co pohání hráče a jak se zážitek z her vyvíjí. Udělala průzkum s více než 300 tisíci respondenty, v němž byli hráči kategorizováni podle charakteristických vlastností [1]. Všimli si přitom, že má každý k hraní poněkud odlišný motiv, ale existují některé typické společné rysy. Pro hráče bylo definováno šest základních kategorií motivů:
  • Typ činnosti: chce více ničit, nebo hledá více vzrušení?
  • Sociální srovnání: je spíše hráčem konkurenčním, nebo komunitním?
  • Dokonalost: dává přednost výzvám, nebo strategiím?
  • Úspěch: chce splnit všechny úkoly, nebo chce být velemocný?
  • Ponoření: zajímá ho sledování daného příběhu, nebo chce raději rozvíjet vlastní fantazii?
  • Kreativita: chce spíše tvořit, nebo objevovat?
Získaná data realizátoři průzkumu zpracovali a propojili je s konkrétními hrami, které respondenti označili za oblíbené. Výzkumníci u respondentů hledali vztah mezi druhem motivace a typem her, které nejraději hrají. Vztah pochopitelně existuje. Přitom narazili na další zajímavé souvislosti, které dokumentuje následující graf. Jedná se o porovnání míry strategie se vzrušením.

V levém horním rohu grafu se nacházejí hry, které potřebují rychlé reflexy, jako je například Counter Strike a League of Legends. V pravém dolním rohu jsou strategické hry jako Europa nebo Civilizace. V levém dolním rohu máme manažerské a simulační hry, jako jsou různé tycoonové hry. Nejvíce překvapivé je však to, že pravý horní roh grafu je prázdný.


Souvislost mezi strategickou úrovní a vzrušením při hraní počítačových her dle výzkumu Quantic Foundry [1]

Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Tento článek vznikl jako studentská práce.


Žádné komentáře:

Okomentovat