30.1.18

Jiří Mach: Inkluzi nezrušíme, ale upravíme, vzkazuje ministr Plaga

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v rozhovoru pro Právo připustil, že vláda v demisi, jejímž je členem, mandát k zásadním změnám v českém školství teď nemá. Přesto musí řešit řadu věcí včetně inkluze či platů učitelů.

Z rozhovoru v Novinky.cz vybíráme:

Žáků se znevýhodněním je v běžných školách 74 tisíc. Ale drtivá většina z nich už ve školách byla ještě předtím, než se rozjela nová pravidla pro inkluzi. Pokud ve Sněmovně někdo brojí proti inkluzi, většinou se skončí u toho, že je problém s žáky s poruchami chování, kterých je 12 tisíc. Je toto ten segment, na který se chcete zaměřit?
Přesně to jsem chtěl zmínit. Případy, které jsou vytahovány a které jsou pak prezentovány jako křiklavé případy neúspěšné inkluze, se dost často týkají dětí s poruchami chování. Musíme se podívat blíže na to, zda jde o poruchy chování řešitelné, nebo jestli jde o poruchy chování, které mají třeba nějakou kombinaci s psychiatrickou diagnózou. Svá práva tam mají i ostatní děti. Musíme najít balanc.

Porucha chování nemá vliv na IQ. Co s nimi potom? Ve speciálních školách je program uzpůsoben pro mentálně postižené. To by se pro ně měl vytvořit speciální typ školy, kde se budou hyperaktivní děti hemžit odděleně?
To je hrozně hezká otázka. Dovolím si ji otočit. U poruch chování, které nejsme běžnou formou schopni zvládnout, ponecháme ty děti v běžných třídách s rizikem, že se tam něco stane?

Paradoxně dost často je IQ těchto dětí nadprůměrné, ale je kombinováno se závažnými poruchami chování. Řešení ale není říkat, že má vysoké IQ a zůstane v běžné třídě. To budeme čekat na nějaký velký případ, kdy se tam něco stane? To jako rodič nechci.

A upozorňuji, že stejně nakonec musí být vše se souhlasem zákonných zástupců dětí. Podle mě je možná cesta v tom, že pedagog tam bude mít takovou kombinaci vzdělání, že to bude schopen zvládnout. Nešlo by to ale ve všech případech.

Ty děti ale nepřišly ze speciálních škol. Ony tam už byly dříve, teď jen možná dostávají častěji diagnózy. Proč se ty stížnosti objevují až teď?
Jednou jsem již řekl, že zrušení inkluze je lichá představa. Je třeba si uvědomit, že většina z těch 70 tisíc dětí byla v běžných školách už dříve. My jsme jen adresněji poslali peníze. Nedokážu ale odpovědět, proč se o tom hovoří víc, důvodů může být vícero, včetně politických. Možná i proto, že se vzdělávání stalo konečně prioritou. Tak či tak, nebudu se ale tvářit, že ten problém tady není.

Poruchy chování představují jednu z věcí, kde bych chtěl detailnější rozbor, jestli jsou ty poruchy řešitelné v rámci běžného vzdělávacího proudu.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Takže je potřeba administrativní, věcná i finanční revize inkluze? Fakt bych se docela bavila, kdyby se to netýkalo dětí, které tu naši českou cestu inkluze odskáčou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jestli jde o poruchy chování, které mají třeba nějakou kombinaci s psychiatrickou diagnózou. Svá práva tam mají i ostatní děti. Musíme najít balanc.

Takže rovnováhu... To zní skvěle!
Jakože ostatní děti necháme těmi porouchanými mlátit jen polovinu původní doby?

proč se o tom hovoří víc, důvodů může být vícero, včetně politických

'A kolik máte ve třídě inkludovaných dětí, pane kolego?'
'Letos je to slabší, pane inspektore. Zatím jenom tři.'
'Musíte se víc snažit. Dovedete si představit, co by tomu řekli výzkunmíci v Eduinu? Ve Finsku mají ve třídě běžně osm i devět takových dětí...
Ostatně, chtěl jste přece od příštího roku dělat koordinátora bezpředmětné výchovy, ne?'

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Nedokážu ale odpovědět, proč se o tom hovoří víc..."

Možná, kdyby se zeptal... To by ale musel mezi ty "koncové uživatele".

Radek Sárközi řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Radek Sárközi řekl(a)...

Revize inkluze musí být především odborná.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Revize inkluze musí být především odborná.

A nestačí si slovo "odborná" vetknout do názvu spolku.

Okomentovat