24.1.18

Global Teacher Prize v ČR: První oficiální ročník české varianty největšího mezinárodního ocenění práce učitelů se rozbíhá

„Kdybych měl parafrázovat jednoho starého filozofa, učitelé jsou lidé, kteří nás učí používat rozum bez jejich vedení,“ říká ve svém krátkém videoposelství na podporu Global Teacher Prize Czech Republic rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Oficiálně první ročník české varianty mezinárodního ocenění reflektující práci dobrých učitelů odstartoval své nominace. Z přihlášených kandidátů vybere odborná porota české učitele, které EDUin doporučí do mezinárodního kola. Celkový vítěz mezinárodního kola bude odměněn částkou jeden milion dolarů.

Global Teacher Prize Czech Republic (GTP CR) je ocenění určené pro učitele základních a středních škol. Nominovat učitele může každý, stejně tak se každý učitel ZŠ a SŠ může přihlásit. Na rozdíl od jiných ocenění učitelů nejde jen o vyjádření sympatií. Nominované učitele bude hodnotit devítičlenná odborná porota složená z lidí, kteří se profesně věnují vzdělávání, případně příbuzných oblastem, jako je např. leadership.

Odborná porota hodnotí učitele podle čtyř základních kritérií:

  • Podpora vzdělávacího úspěchu každého žáka
  • Vytváření přenositelných inovativních forem výuky
  • Spolupráce s dalšími vzdělávacími organizacemi a účast v mimoškolních aktivitách
  • Zapojení a vliv v profesní komunitě

Kritéria jsou posuzována podle důkazů, které dokládají aktivitu nominovaných. Finalisty porota navštěvuje přímo ve výuce. Dne 14. 6. 2018 budou slavnostně vyhlášeni tři vítězové, kteří obdrží částku 50 tisíc korun a podporu v přihlášce do mezinárodního kola soutěže, jehož vyhlášení probíhá každoročně v březnu v Dubaji. Celkový vítěz mezinárodního kola získá odměnu 1 milion dolarů.

Hana Matoušů, koordinátorka pro GTP, EDUin, řekla: „Oficiálně první ročník navazuje na zkušební nultý, jenž proběhl v roce 2017. V něm se shromáždilo 100 nominací a 32 přihlášených. Letos očekáváme masivnější zájem i celkový dopad soutěže, jejímž cílem je přitáhnout pozornost k důležitosti učitelského poslání. I proto jsme natočili vzkazy zajímavých osobností českého veřejného života, jako je rektor MU Mikuláš Bek, a budeme je postupně zveřejňovat.“

8 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Je EDUin vhodná organizace pro pořádání takové soutěže? A mají učitelé soutěžit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kdo jiný by měl zabezpečit doopravdy odborné a objetivní posouzení kvality práce učitele, když se to mnohým erudovaným týmům doposud nepodařilo. Trošku se blýsknout před televizními kamerami při předávání cen, no řekněte, komu by se nechtělo? Reklama jak noha! Bez nás byste kvalitu ani nepoznali, holenkové...
Proč by učitelé nemohli soutěžit v oblíbenosti u rodičů, a kdo z nich je největší komik? Kvalita zpěváka také bývá dána jeho popularitou, počtem zaslaných esemesek a mírou šílení davu fanynek na autogramiádách. Ani volba prezidenta už není nic jiného. Hlavně aby byla vysoká sledovanost televizní státotvorné estrády. Pytlici tam postrádají už jen ty roztleskávačky.
A proč ne třeba soutěž soudců? Pod sousedním článkem padla zmínka o přidávání platu soudcům podle jejich kvalitní práce. Zajímavé by jistě bylo kritérium jejich oblíbenosti u odsouzených delikventů.
A tak si pytlici dávají do vzájemného vztahu těch pár desítek tisíc odměny pro několik vyvolených s desítkami let nikdy nekončícího piplání se vyčerpaných paní učitelek s mnohdy značně zanedbanými dětičkami v malotřídce někde ve zlámané lhotě.
Nebetyčné pokratectví těch ze všech ale úplně nejvíc nejerudovanějších odborníků na vzdělání, konzultantů a výzkumníků poměrů ve Fincku. Nic jiného v tom není.

mirek vaněk řekl(a)...

"Odborná porota hodnotí učitele podle čtyř základních kritérií:

Podpora vzdělávacího úspěchu každého žáka
Vytváření přenositelných inovativních forem výuky
Spolupráce s dalšími vzdělávacími organizacemi a účast v mimoškolních aktivitách
Zapojení a vliv v profesní komunitě"

To mluví za vše. Jak učitel učí a jakých výsledků dosahuje nikoho nezajímá.

Radek Sárközi řekl(a)...

Připomíná mi to kritéria z neschváleného kariérního řádu...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podpora vzdělávacího úspěchu každého žáka

Pytlici už delší dobu přemýšlejí, jak by podpořili vzdělávací úspěch žáka třeba až ve Šluknovském výběžku. V rámci školy se jim pro naplnění tohoto požadavku jeví jako nejlepší přednáška v tělocvičně pro všechny žáky školy.

Vytváření přenositelných inovativních forem výuky

Kolik, asi tak, se dá řekněme v horizontu deseti let vytvořit z jednoho okresu do druhého přenositelných forem výuky? A která by to měla být nejlépe? Organizační, frontální, interaktivní, kooperativní, bloková, projektová, distanční, prezenční, kombinovaná...

A vůbec, jak se posuzuje vliv v komunitě? Nejníže úroveň místopředsedy?

Radek Sárközi řekl(a)...

Doufám, že členové odborné poroty uplatňují všechna 4 hodnoticí kritéria ve své práci alespoň 5 let.

Ygrain řekl(a)...

Perfektní kritéria... pro neženaté bez závazků. Možná by se soutěž měla přejmenovat na "kdo má nejvíc volného času, případně partnera/partnerku, který potáhne domácnost".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Perfektní kritéria... pro neženaté bez závazků.

Jakože učitelská řehole se vším všudy? Život v bezženství a bezmužství plný odříkání, v chudobě a soustředěný právě a jen na práci.
Celá ta ámosí hitparáda má jediný smysl, a to zviditelnit zasloužilé organizátory. Po letité mediální masáži všech těch odborníků na vzdělání, konzultantů a výzkumníků na témá mizérie učitelských sborů v Česku se tu budou veřejnosti předvádět ti praví altenativci jako na nějakém veletrhu kuriozit. Pokrytectví nejvyšší možné úrovně.
A což takhle kritérium počtu zanedbaných či nezvladatelných dětí s poruchami učení i chování v jedné třídě?

Okomentovat