14.1.18

Eva Bobůrková: Umělá inteligence. Vezme nám práci, nebo dá?

Kybernetik Michal Pěchouček je mužem mnoha „řemesel“: vede katedru počítačů na Fakultě elektrotechnické ČVUT, zakládá startupy, řeší vědecké projekty v oblasti umělé inteligence, mj. pro americkou armádu…, ale on sám říká: „Tohle je přece normální skladba práce akademika!“

Z rozhovoru ve Vesmír.cz vybíráme:

První otázka se mi nabídla hned u vchodu na vaši katedru: k podpisu tam leží petice s názvem Konec levných učitelů. Jak vy vnímáte situaci pedagogů?
Vidíte, o té petici ani nevím, ale jinak to vnímám jako téma palčivé: Všechny statistiky dokládají, že v Česku jde na platy ve vzdělávání méně než v zemích OECD, že máme nejhorší odměňování učitelů ve střední Evropě. To je nepochopitelný stav v době, kdy roste ekonomika, lidé bohatnou. Naše společnost si dlouhodobě neváží učitelské práce. Nízké platy ve školství nastavila politická reprezentace v devadesátých letech s tvrzením: Chceš víc peněz? Jdi pracovat jinam! Takže dnes podle toho situace ve školství vypadá. V Česku jsme dodnes zvyklí, že se učitel nemusí moc platit. A v Praze si nenašetří na garsonku ani pět kantorů dohromady.(...)

Vidíte tedy za těch 25 let posun k lepšímu, nebo k ještě horšímu?
V devadesátých letech srdcaři ještě zůstali. Nová generace už nemá zájem studovat pedagogiku ani učit. Znám lidi, kteří žili v zahraničí, mají zkušenost z praxe, jsou kreativní, zapálení, ti by často učit chtěli. Ale také za to požadují důstojné peníze.

Jak v této situaci vyslyšet volání: Je třeba změnit a zlepšit vzdělávací systém?
Před deseti lety by možná ještě pomohlo nalít čtyři miliardy do středních škol, ale to už jsme propásli. Dnes pomůže jen sofistikovaná reforma a její součástí podle mne musí být, že vezmeme státu jeho dominantní úlohu ve vzdělávání. Měly by se zapojit nevládní organizace, dobrovolnictví, průmysl, rodina. Děti by měly být vychovávány tak, aby měly prostor pro individuální vzdělávací aktivitu. Musí se změnit obsah výuky, aby připravoval děti na skutečný život, na budoucnost. K tomu také patří důraz na matematiku, na schopnost algoritmicky, logicky uvažovat, pracovat s pravděpodobností a statistikou. Za hlavní a základní dovednost je třeba považovat porozumění jevům okolo nás a schopnost je hodnotit. Opravdu už nestačí faktografická frontální výuka. A abych nezapomněl, programování se musí učit už od prvního stupně základních škol.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Umělá inteligence. Vezme nám práci, nebo dá?

Tak hlavně, aby nám ta potvůrka, o které se sní už mnohé desítky let, nevzala poslední zbytky rozumu.
K tomu, aby se umělá inteligence, tedy model skutečné inteligence, stala uměle vytvořenou skutečnou inteligencí, chybí nejméně dva podstatné momenty. To jest, aby si uvědomila svoji vlastní existenci a aby se zasmála prezidentovu bonmotu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A až si uvědomí vlastní existenci... Přijde Soudný den.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Skynet...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Katastrofické scénáře se vyloženě nabízejí. Ale lze tu viděti i nemalá pozitiva. Třeba pytlici se už nějakou doubou zabývají představou, že by žáci mohli inteligenci fasovat při vstupu do školy. Při odchodu domů by ji zase odevzdali do školního skladu, aby je po zbytek dne neobtěžovala nějakými neodbytnými myšlenkami.

Eva Adamová řekl(a)...

Prý opakem umělé inteligence je přirozená blbost.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A jednou umělá inteligence přirozeně zblbne... Jako HAL 9000.

Okomentovat