Digitální věk a touha po takzvaných „lajcích“ na sociálních sítích jako sebepotvrzovací mechanismus nezdravě ničí psychiku dětí v době dospívání a puberty. Znepokojivé domněnky potvrzuje nová studie britských a amerických vědců. Počet vážných psychických potíží u dětí značně roste, i když příčin může být více než jen intenzivní život na sociálních sítích. Odborníci požadují razantnější kroky v prevenci a navrhují povinnou výuku mediální gramotnosti.
Z článku na ČeskáTelevize.cz vybíráme:
„Depresivní příznaky, sebevražedné chování i sebevraždy dospívajících se v první dekádě nového tisíciletí zvýšily. Tento nárůst střídá období, v němž duševní obtíže buď ustupovaly, nebo stagnovaly,“ uvádí magazín americké psychologické asociace Clinical Psychological Science.
Jedná se o trend, který roste v řádech desítek procent. Většina provozovatelů nových médií na něj reaguje, ale podle odborníků to nestačí a chtějí víc. „Musí jít dál a musí dělat víc. Svou roli tu ale samozřejmě mají sehrát i rodiče tím, že budou mluvit se svými dětmi. Ujistí se, že (jejich potomci) ještě před dosažením třinácti let dobře chápou, jaké nebezpečí a výzvy, ale i výhody přináší být online,“ řekl šéf Britské národní společnosti na ochranu dětí Tony Stower.
Studie Life in 'likes'
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat