11.12.17

Zuzana Hronová: Začínali jsme s papírovým počítačem, čipy se pašovaly v čokoládě, říká průkopník kybernetiky

Miroslav Háša je celoživotní propagátor kybernetiky. Věří, že pomocí programovatelných osobních robotů ve výuce děti pochopí stále složitější svět kolem sebe. Školy na to však stále moc neslyší, i když jsou dnes tito roboti v podstatě za pakatel. Háša začínal ve Stanici mladých techniků, kde popularizoval kybernetiku i pomocí papírového počítače pro časopis ABC, který vyvinul v roce 1980. "Kybernetika byla tehdy považovaná za buržoazní pavědu, počítače nebyly a nikdo ani nevěděl, co to je," líčí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Miroslav Háša.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Jak školy slyší na vaši výzvu "roboty do škol"?
Někdy je to opravdu těžké. Jedna pražská radní mě například odmítla s tím, že nebude podporovat zavádění přístrojů z Hongkongu, protože by prý žáci měli používat přístroje, k nimž se dají pořídit náhradní součástky v nejbližším železářství. No, že se dá dnes vše objednat přes internet, jí patrně uniklo, zkrátka potřebuje mít náhradní součástky přes ulici. V Americe nebo Austrálii se tyhle Edisony ani moc neopravují, protože těch pár desítek dolarů za nový je pro ně pakatel. Nebo si necháte poslat servisní balíček. Během čtyř dnů si ho můžete vyzvednout.(...)

Jaké je podle vás řešení?
Podle mě by měly existovat i dnes podobné spolky, nyní se tomu říká "huby", polytechnická hnízda, kde by byla 3D tiskárna. Děti by uměly vyrobit krabičky a kolečka k robotům, elektroniku by si koupily a samotného robota by si pak vyrobily samy. Tím by se naučily moderní věci a soběstačně by si uměly vyrobit součástky. Protože i jakákoliv výroba čehokoliv jim je cizí, jelikož technické práce či dílny školy zrušily.


4 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Protože i jakákoliv výroba čehokoliv jim je cizí, jelikož technické práce či dílny školy zrušily."

Nechci oponovat panu Hášovi stran užitečnosti 3D tiskárny (až budu mít čas, možná napřesrok, budu ji chtít koupit do školy), ale 3D tiskárna dílny nenahradí, stejně jako ohřívání dršťkové z pytlíku nenaučí vařit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy ve vší úctě, ale krmit lidi tvrzením, že v roce 1980 byla kybernetika považována za pavědu, a že nebyly počítače, je ale doopravdy tuze mocná hyperbola.
člověk, který se montuje do vzdělávání dětí a mládeže, by neměl mlít vyložené nesmysly. To si snad už nedovolí ani vzdělávácí konzultanti a analytici.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ohřívání dršťkové z pytlíku

To jste to, pane Anonymní, taky nějak domotal. Správně má být Pytlici z Dršky. Taková poměrně nevýznamná větev nemajetné nižší pytlické šlechty. A pokud je pytlikům známo, tak většina dršťků pochází z eduinu. Ti si přihřívají polívčičku.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Jak již pravili pytlici, s tím Wienerem to bylo jinak, a to tak, že úplně. Pan Háša je malý český Lysenko. V osmdesátých české děti sice neměly špunty do uší, ale měly Z80.

Okomentovat