9.12.17

Zdeněk Sotolář: Bludy obludy zvané inkluze

Odcházející ministr Stanislav Štech se na rozloučenou s Karmelitskou vyrovnává s inkluzí, aktuálně v Deníku Referendum, kde vyvrací tzv. bludy kolem inkluze. Já však vidím přicházet bludy nové.


Vyvrací blud, že jde o povinné nahánění všech dětí s nějakým postižením do běžných škol a blud, že společné vzdělávání je likvidační pro speciální školství. Cudně, avšak zarytě, pane ministře, mlčíte o osudu škol praktických. Nedostaly snad smrtelnou ránu se zrušením přílohy RVP.ZV a nestaly se rázem běžnými základními školami? Náhrada přílohy tzv. minimálními výstupy je velice neférová, protože s přílohou zmizel také alternativní učební plán.

Vyvrací blud, že jde o výmysl Valachové, potažmo sociální demokracie, která konala na pokyn zlovolného „Bruselu“. Jako že Brusel, pane ministře, opravdu nehrál žádnou roli? Ani v případě zrušení přílohy RVP.ZV jako zjevného důsledku bruselského ostudného rozsudku D. H.? Jako že paní Valachová právě o plnění rozsudku nereportovala do Bruselu? Příloha je zrušena, všichni žáci v základním vzdělávání se učí podle stejného vzdělávacího programu.

Vyvrací blud, že jde o příliš drahé opatření, a proto na něm chce ministerstvo školství nyní za každou cenu šetřit, zejména na asistentech pedagoga. Opravdu? A nejsou snad obě novely vyhlášky 27 především šetřivé? Kdepak, pane ministře, na asistentech pedagoga se šetřit rozhodně nebude, ale bude se šetřit na skutečné podpoře, na podpoře speciálním pedagogem. Naše inkluze po česku je ojedinělá a novátorská varianta inkluze bez speciálních pedagogů.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Promiňte, pytlici se možná zeptají ne zcela vhodně, ale kdo je to ten Štech?
Pytlici si vůbec nemohou vybavit, že by po něm alespoň štěkali nějací psi.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

MŠtechMT, D. H. z Bruselu a Klára Neziskovka. Tři sudičky nad kolébkou inkluze.

Ferda44 řekl(a)...

Pan Sotolář opomenul, v tomto příběhu netradiční, ale významnou čtvrtou sudičku Zapletalo PsychoPoradní.

Jirka řekl(a)...

A to tak, že hodně opomněl.

Okomentovat