21.12.17

Tomáš Feřtek: Směřujeme do pracovního tábora? Tři návrhy pro Roberta Plagu

Chce premiér Babiš a za ním uctivě stojící nový ministr Robert Plaga zaříznout soukromé školství a okrájet inkluzi? Jakkoli je ta otázka formulována poněkud „řeznicky“, je na místě. Nový premiér si do ministerských funkcí vybral spíše výkonné úředníky než politiky - a sám se razancí své vlády chlubí a považuje ji za klad. Takže od jeho pondělního vystoupení s novým ministrem po boku se můžeme dohadovat, co to znamená, když pochvalně zmínil loňské rozhodnutí Kateřiny Valachové omezit vznik nových neveřejných škol, co znamená zmínka, že do nich investujeme příliš, a co znamená vyjádření o „věcné a finanční revizi inkluze“. Nejspíš to neříkal jen tak.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Při plánování budoucí cesty je klíčové vyhodnotit, kde je pro „firmu“ to největší riziko a příležitost. Opravdu je to pro tuto společnost nedostatek technicky vzdělaných pracovníků ochotných pracovat rukama? Jsme přímými účastníky dramatické proměny pracovního trhu vlivem digitalizace a robotizace. Nic proti manuální práci a na průmyslu založené ekonomice, ale není ono aktuální riziko mnohem více v neschopnosti vnímat ohrožení demokracie a neochotě demokracii hájit? Není tohle oblast, do níž by měl stát ve vzdělávání především investovat? Slovo vize možná zní abstraktně, ale právě teď se rozhodujeme, jestli se vydáme k liberální demokracii, nebo do pracovního tábora, kde bude možná bezvadně fungovat táborová pošta a kantýna. Není to míněno jako nadsázka a bylo by dobré, aby nám nový ministr školství Robert Plaga sdělil, kam směřuje on a kudy tam hodlá dojít.11 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

To, že ministr nepreferuje politické náměstky - to beru jako dobrý nápad. politika nám školství zničila.

Zda zmínka o soukromých školách znamená jejich likvidaci - to je spekulace. Tento výrok se dá také přeložit tak, že je třeba více investovat do veřejného školství, aby žáci zbytečně neodcházeli na soukromé školy. Do veřejného školství se musí investovat tak,.,aby se v některých parametrech vyrovnalo tomu soukromému - například snížené počty žáků ve třídách, které na základních soukromých školách bývají tím největším bonusem.

Eva Adamová řekl(a)...

Digitalizací totálně z blblých mládežníků, kteří nejsou schopni narýsovat podle pravítka rovnou čáru, nůžkami cokoliv vystřihnout a nevědí, jak vypadá kladívko či šroubek, máme v současnosti plné základky. Takže Feřtek vůbec nemusí mít strach, kádrů pro období robotizace bude dost a dost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Směřujeme do pracovního tábora?

Ti uhnípaní pitomci, kteří tomuhle estrádnímu konzultantovi smolí obdobně štěpná přirovnání, by si měli přinejmenším uvědomit, že za takovými formulacemi je skryto nezměrné utrpení lidí, kteří museli v takových táborech přežívat, a především pak těch, kteří ta zvěrstva nepřežili.
Tak si, vy mudrlanti, v tento vánoční čas přejte od jéžiška aspoň trošku funkčníhoo mozgu do té dutiny, co máte v lebce.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já si myslím, že Feřtek by měl směřovat do..., no pracovní tábor to není.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Feřtku, Vy sprosté hovado, co všechno musí české národní školství od Vás strpět? Víte, co znamená "pracovní tábor"? Třeba ten Schwarzenberský v Letech?

Ivana řekl(a)...

Populistická terminologie, to je to, bez čeho se podobné články neobejdou. Čím více je na hranici, tím užitečnější pro autora. Věci, které lze sdělit normálním jazykem, je třeba vyhrotit až do extrému. Je tohle ještě žurnalistika?

Jiri Janecek řekl(a)...

Onehdy jiný Bakalův písař nazval domácí úkoly "genocidou myšlení"...
Buďto ti humanisti mají trošku tupější cit pro volbu slov, a nebo tím, že nerozumí tomu, o čem píšou, tak se snaží zaujmout aspoň ráznými slovy...
----------
"Slovo vize možná zní abstraktně, ale právě teď se rozhodujeme, jestli se vydáme k liberální demokracii, nebo do pracovního tábora, kde bude možná bezvadně fungovat táborová pošta a kantýna."

Včera jsme mohli o internetu přečíst, že má i své mouchy (třeba násilí, hoaxy, šíření nenávisti a Putina). Experty to překvapilo, protože jejich očekávání "byla postavena na přesvědčení, že přístup k informacím a svobodné spojení s kýmkoli na celém světě povede k hlubšímu porozumění a zmenšování rozporů mezi lidmi."

Obávám se, že za pár let přidou jiní mudrcové s tím, že to nefunguje úplně tak, jak malovali...

Jinak ta Feřtekova věta by se mohla dát do učebnice argumentačních klamů - falešné dilema + šikmá plocha + nátlak na emoce ("právě teď")

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Já bych tedy prosil směřovat k demokracii bez přívlastků, protože nechápu, v čem by právě liberální demokracie měla být fajnovější než sociální, křesťanská, občanská atd. Nebo to už není politicky korektně dovoleno?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vy sprosté hovado

To jste, pane Novotný, poněkud nadsadil. Pytlici musejí konstatovat, že si nemohou vybavit, že by kdy u konzultantů zaznamenali nějaké přisprostlé slůvko.
Jestli tedy mohou pytlici poprosit, pro příště ten přívlastek bez onoho nepřiměřeného "s". Buďme korektní...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

:-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

No, Extrémně Demagogické Umanuté individuum... EDUin.

Okomentovat