19.12.17

Radek Sárközi: Ve školství chybí 60 miliard. Napraví to poslanci?

V současné době jednají poslanci o podobě státního rozpočtu na rok 2018. Zatímco hrubý domácí produkt České republiky roste a výdaje se neustále zvyšují, na školství jde rok od roku menší procento finančních prostředků. Napraví to poslanci a posílí kapitolu školství, nebo se bude čekat další rok na nový státní rozpočet?


Podle mezinárodních statistik si ostatní země Evropské unie uvědomují význam školství mnohem více než naši politici a vynakládají na ně podstatně větší procento HDP i veřejných rozpočtů. Abychom se dostali na průměr EU, museli bychom dávat ročně na školství přes 60 miliard navíc. A platí to i při pohledu zpět. Česká republika dává od svého vzniku na školství o desítky miliard méně. Tento vnitřní dluh se musí někde projevit.

Často se hovoří o nízkých platech učitelů, které jsou nejnižší v celé Evropské unii (předběhlo nás i Slovensko), ale to není vše. Školy nemají peníze na pomůcky a nové moderní učebnice. Chybějí finanční prostředky na nákup výpočetní techniky, výukový software a konektivitu škol. Třídy jsou často přeplněné. Ve školách chybí pomocný personál (psychologové, speciální pedagogové, asistenti, sociální pedagogové, administrativní síly). V řadě oblastí ředitelé marně shánějí kvalifikované učitele.

Celý článek v MF DNES

Žádné komentáře:

Okomentovat