1.12.17

Nikola Žbirková: Školní předměty: Jsou přežitek, nebo nutnost? Česko by se mělo inspirovat Finskem, míní Kartous

Jaký student nebo žák ještě nikdy nesnil o tom, že by se ve škole zrušily předměty a on by tak už nikdy nemusel přijít na klasickou hodinu fyziky nebo matematiky? Pro mnohé to zní jako sen. Jenže ve Finsku se to v budoucnu nejspíš stane realitou a předměty v klasické formě, jak je známe, vymizí. A jak to bude v Česku? Dočkají se i čeští studenti zásadní reformy, která vymýtí předměty ze školního rozvrhu?
Z doprovodného článku v INFO.cz vybíráme:

Inspiraci ve Finsku jednoznačně vidí odborník na vzdělání Bohumil Kartous ze společnosti EDUin. „Ve finském vzdělávacím systému je spousta věcí, kterými bychom se měli inspirovat. Finové jsou schopni koncepci naplňovat dlouhodobě. Všechny kroky, které uskutečňují, jsou založeny na nějaké okamžité objednávce, což u nás v Česku chybí. Od roku 2016 začali postupovat jiným způsobem a soustředí se na projektové vzdělávání na středních školách,“ uvedl pro INFO.CZ Kartous s tím, že důležitou věcí ve finském systému je struktura řízení vzdělávání. „Finové mají oddělenou právě politickou část. Ministerstvo jim zajišťuje legislativu pro vzdělávání, je to exekutivní rameno, které udržuje kontinuitu, i když se třeba změní vláda nebo ministr. To je velmi praktický prvek a není jen ve Finsku, ale třeba i ve Švédsku,“ doplnil Kartous.

Kartous zároveň uvedl, že tematické vyučování a kolektivní práce jsou určitě prospěšnější než výuka normálních předmětů a Finsko by tedy mělo být pro Česko příkladem. Upozorňuje však na to, že je důležité, v jaké míře jsou takovou výuku schopni zvládnout učitelé. „Pokud tematickou výuku učitelé zvládnou, je to prospěšné. Pokud se ale udělá jen nějaká formální změna a učitelé nebudou schopni ji dodržet, může to způsobit opačný efekt. To samozřejmě souvisí i s motivací učitelů, která je zde potřebná, třeba z hlediska zvyšování platů,“ doplnil Kartous.

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Jenže ve Finsku se to v budoucnu nejspíš stane realitou a předměty v klasické formě, jak je známe, vymizí."

Je tam to zajímavé slůvko nejspíš. Oni to totiž ve Finsku teprve začínají testovat, a je možné, že pokud se jim to nebude pozdávat, tak od toho upustí. Zato my jsme schopní se do toho vrhnout po hlavě, a to možná jenom proto, abychom to proslavené Finsko dohnali a předehnali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

souvisí i s motivací učitelů, která je zde potřebná, třeba z hlediska zvyšování platů

Měl by se vyjadřovat jednodušeji, ten chlapec, aby to pochopili i pytlici. Potřebovali by tento zdařilý doplněk ještě něčím doplnit. Třeba tím, co je tu příčina, a co následek, vlastněěě.
Pytlici by se rádi dočkali doby, kdy i těm Finům docvakne, že je především nezbytné zrušit jakoukoli klasifikaci. A hrabě Koda... už přijel?

Radek Sárközi řekl(a)...

Finsko předměty neruší:
https://fin.ff.cuni.cz/cs/2017/10/12/o-finskem-neruseni-predmetu/

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Česko by se mělo inspirovat Finskem a - zruši ČŠI.

poste.restante řekl(a)...

Čistě pro zajímavost.
Mají ve Finsku nějaký ten EDUIN?
A když se v rozhlase nebo televizi baví o školství, pozvou zástupce učitelů, nebo tam také plácá pitomostě nějaký ten neziskový expert?

krtek řekl(a)...

Všechny kroky, které uskutečňují, jsou založeny na nějaké okamžité objednávce, což u nás v Česku chybí.
Japato? U nás to jde taky! Objednávka na uvolnění kontroly (90. léta), objednávka na kontrolu nad systémem ("státní maturita"), objednávka na papírové řešení diskriminace (inkluze), ...
Jinak se mi moc líbí, jak se pindá o něčem, co vlastně funguje úplně jinak. Dlouhodobé a udržované plány, řádná příprava, to liší finské školství od našeho.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zaplať pámbu za Finsko!
Kdyby jej zdejší edukačně expertní finofilové neměli, museli by si jej vymyslet.
A to by se teprvá děly věci. Viz
http://bit.ly/2nnPho0

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kecá, jako o inkluzi. Však je expert.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Oni tam jinýho dát nemůžou. Tenhle už ty kecy zná zpaměti, někdo jinej by se mohl přeříct a to by byl šrumec.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Že by ti Fini byli až takoví pitomci, jak opakovaně lživě naznačuje Kartous?

Lidské poznání je strukturováno zcela přirozeně v souladu s tím, jak se lidem svět jeví, čehož odrazem je zákonitě i struktura vzdělávání jako průpravy k poznávání světa na základě znalostí již dosažených.

Kartous a celá ta pátá kolona škůdců českého národního školství jsou jen všeho schopní příživníci. Kdo těm divočákům stále sype do krmelce?

Okomentovat