11.12.17

Michaela Kabátová: Většina dětí by selhala při poskytnutí první pomoci

Co když se kamarád těžce zraní a silně krvácí? Většina českých dětí by maximálně zvládla zavolat záchrannou službu. V situacích, kdy o životě a smrti raněného rozhodují minuty, by si nevěděly vůbec rady. Ještě horší jsou jejich znalosti o evakuaci, například při požáru či povodni. Vyplynulo to z testů České školní inspekce mezi žáky pátých až devátých tříd a víceletých gymnázií. Branná výchova, v níž byly tyto otázky probírány, totiž zmizela ze škol již v roce 1991. Inspektoři proto zvažují revizi osnov. V testech první pomoci činila průměrná úspěšnost 54 procent. A pouze dvě pětiny by do příjezdu záchranky zvládly něco víc než „jen“zavolat. Nejhůř dopadli žáci v otázkách týkajících se obrany státu.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Na testu se podíleli hasiči, ministerstvo obrany, vnitra, ale i dopravy nebo zdravotnictví. Jednou z nejčastějších chybných odpovědí bylo, že v případě evakuace není potřeba dát na dveře oznámení, že jsme byt opustili, a většina deváťáků by nechala dům či byt otevřený.

„Pokud utíkám z hořícího domu, pak kontroluji, aby byly zavřeny tzv. protipožární dveře, které člení dům na požární úseky a které, jednoduše řečeno, nepustí požár dál domem,“vysvětlila mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

„Dalším druhem evakuace je řízená evakuace například v případě povodní. U této evakuace vždy pomáhají hasiči. Lidé jsou vyzváni, aby se evakuovali sami, tedy zabalili si věci, zabezpečili dům před krádeží, tedy zamkli, zavřeli a odjeli na bezpečné místo,“napsala také.

1 komentář:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Zajímavé by bylo srovnání s dospělými.

Okomentovat