13.12.17

Kateřina Valachová: Inkluze neboli společně

Kdyby nebylo uplynulých dvou předvolebních let, těžko by kohokoliv soudného napadlo, že nemá být normální, aby šly děti do 1. třídy společně. Tedy inkluzívně.


Donedávna si děti stejně jako za starých časů společně hrály a společně žily ve vesnici nebo ve stejné ulici ve městě. Znaly se, a ony i rodiče úplně přirozeně chápali, že když spolu žijí a hrají si, budou se také společně učit.

Když jsem chodila do školy – samozřejmě hluboko před rokem 1989 – za tak zvaného komunismu, tak to probíhalo přesně tak. Ve třídě jsme na sebe narazily děti nadané, méně nadané, ale i kluk po mozkové obrně se stroječkem od hlavy až k patě (později nosil jen speciální boty). Byl tam i spolužák, který přijímal úkoly zásadně pod klavírem, než se aklimatizoval. Taky Romku spolužačku jsme měli, stejně jako holčičky s výchovnými problémy. Ale všichni jsme byli a dosud jsme kamarádi. A máme se rádi – koneckonců jsme z jedné čtvrti.

Co naše paní učitelka? Sesadila nás do lavic tak, aby ti lepší těm slabším pomáhali. Taky některé z nás doučovala nebo naopak připravovala na matematickou, dějepisnou nebo jazykovou olympiádu. „Museli jste mi pomoci, jinak bych to nezvládla,“ odpověděla mi nedávno na vyřčenou otázku, a usmála se.

A kupodivu: bez selekce i bez podpůrných opatřeních, dokonce i bez speciálních škol, se z nás stali i díky naší paní učitelce více či méně úspěšní lidé.

Ptám se, jak dopadnou ti žáci, kteří se možná kvůli současné politické hysterii vůči démonizovanému slovu inkluze budou učit selektivně, odděleně, snad i segregovaně. Podle nápadů některých politiků si nyní škola bude své žáky schvalovat, a když výběrem neprojdou, půjdou s rodiči o školu dál. Nebo možná žádnou nenajdou.

Odmítnutím inkluze – společného vzdělávání v místě bydliště a rovné šance dětí na vzdělání (což je skutečný, nedémonizovaný výklad termínu inkluze), omezujeme nejen právo na vzdělání. Bereme rodičům a dětem svobodu volby. Svobodu vybrat si vzdělávací cestu a také školu, včetně té, v jejímž dosahu bydlí.

Nejsmutnější je, že ona tolik pomlouvaná novela školského zákona z rukou ministra Chládka a s podpisem prezidenta Zemana neudělala nic jiného, než že zavedla systém financování potřeb dětí v běžných i speciálních třídách. Důležité měly být vzdělávací potřeby žáků, a nebylo podstatné, zda je uspokojí škola ta, anebo ona. Novela měla navíc zabránit diagnostikování a nálepkování dětí.

Výsledkem je nálepkování dětí ještě větší. Tak, jak je to vždy, když zvítězí bezduché politikaření místo poctivé ochoty řešit desítky let staré nánosy problémů našich škol.

Na posledním třídním srazu v minulém roce mí spolužáci – nyní samozřejmě dospělí lidé – hromadně ukázali prstem na spolužáka, co přijímal úkoly pod klavírem: „Ty, ty jsi byl ADHD“. Jenže do roku 2016 jsme byli v klidu a nic jsme nevěděli. Teď už díky odpůrcům inkluze víme, že to prý není normální – učit se společně.

My ze základky ovšem budeme kamarádi pořád.

Převzato z autorčina blogu na iDNES.cz

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

kvůli současné politické hysterii vůči démonizovanému slovu inkluze

Možná by bylo dobře, kdyby mnozí úspěšní kariéristé nežili odděleně ve vyloučených lokalitach pro bohaté, a trvalým soužitím s těmi méně úspěšnými spoluobčany obohatili rozsah a hloubku svojí morálky, a pokusili se vybřednout z té nezanedbatelné duchovní plytkosti, která vyloženě čiší z jejich ústního i písemného projevu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Nevim, v kterem paralelnim vesmiru zila. Je mladsi nez ja, tudiz i ona zila v dobe spec. skol, ktere ted sedi v koutku a maji se povinne stydet, ze jsou to skoly segregovane. Ja zila ve stejne dobe. A deti proste obcasodesly do zvlastni skoly. Nezustaly inkludovane.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Zdeněk Bělecký řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Je neskutečné, jaké nesmysly dokáže tato osoba vyprodukovat. Kdyby dnes učitelé měli "požadavky a udrželi kázeň" jako "tehdy", ona bude první, kdo bude řvát, že tak to nejde...

Zkresluje situaci, jak se jí to hodí.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Valachovou prosazený právní paskvil podstrčeného řešení tzv. romské otázky na úkor dětí s LMP, jímž si tato užvaněná rádoby právnička doslova koupila svou trapnou politickou kariéru, bude české školství dlouho napravovat.

Podlost, přetvářka, bezohledný kariérismus. To, po čem se ta osoba drápe vzhůru, jsou osudy postižených dětí. Fuj!

Inkluze není slovo démonizované. Inkluze je slovo Valachovou překroucené a sobecky zneužité.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podlost, přetvářka, bezohledný kariérismus.

Pytlici, ač neradi, musejí konstatovat, že se ve svém soudu držíte, pane Novotný, snad až úzkostlivě při zdi. Pytlici rozumějí ale tomu, že vyjádřit se v tomto případě přiměřeně, je prostřednictvím slušných slov takřka nemožné.
Tak snad alespoň to nadměrně korektní slůvko 'fuj' by bylo patřičné nahradit poměrně přesnějším 'fujtajbl'.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Valachová právě představila inkluzi jako ideologický blábol.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Valachová a spol. prohlašovali, že s vyhláškou 27 půjdou za každým žákem peníze. Teď vrchnosti došlo, kolik to stojí a začala škrtit. Peněz bude méně na vše, dojde dokonce i na ikonu inkluze po česku - na asistenty. Ti budou, aby se ušetřilo, mj. tříděni do svou levelů. Tzv. pedagogická intervence se bude naplňovat do 6 žáků, 1 x NFN a 5 x sdílené NFN. Exministryně Valachová píše dojemný blog z mimosvěta a exministr Štech vyvrací falešné a pečlivě vybrané bludy. Podporovatelé vyhlášky 27 trapně mlčí. Znovu se všech ptám.
Čemu prospělo zrušení přílohy rvp?
Proč se pod praporem společného vzdělávání staly jednostranně terčem právě praktické školy, ale ne VG selektující žáky po 5.ročníku?
Kde je podpora učitelů a kde jsou speciální pedagogové?

Okomentovat