1.12.17

Kateřina Frouzová, Radek Bartoníček: Příklad TOP 09 a sociální demokracie varuje, středovým stranám nefandím, říká poslanec ODS Václav Klaus mladší

ODS by se podle Václava Klause měla vyvarovat příkladu TOP 09. Myslí si také, že Evropskou unii nelze změnit a její reformy vedou k oslabování národních států a ztrátě svobody. "Politika EU a její představitelé mi připomínají moskevskou Radu vzájemné hospodářské pomoci," říká. Ve školství mu vadí: "Pamlsková vyhláška, změna financování regionálního školství, větší byrokratičnost maturit. Také zákon o pedagogických pracovnících mi přijde hypertrofovaný. Když to shrnu, tak bych víceméně zrušil všechny novely, které přišly za poslední čtyři roky. Nevidím ani jednu přínosnou."


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

HN: Co všechno vám ve školství vadí?
Pamlsková vyhláška, změna financování regionálního školství, větší byrokratičnost maturit. Také zákon o pedagogických pracovnících mi přijde hypertrofovaný. Když to shrnu, tak bych víceméně zrušil všechny novely, které přišly za poslední čtyři roky. Nevidím ani jednu přínosnou.


Máme jiné problémy: obrovský přebytek středních škol, klesající nebo stagnující úroveň českých deváťáků.

Máme problémy v tom, že peníze daňových poplatníků nekončí ve školách u učitelů, máme problémy, že velká část mladé generace míří na vysoké školy.

Tento sektor strašným způsobem roste a musíme debatovat, jakým způsobem to financovat, aby byl systém udržitelný, nebo jestli chceme, aby sto procent lidí studovalo do 26 let a měli tři vysoké školy.

HN: Co by mělo být první?
Jednoduché věci. Když se pokusíte zrušit pamlskovou vyhlášku, tak to jde relativně snadno. Kdybyste to chtěli u inkluze, bude to složitější. Ale řada stran, které byly v minulém volebním období v opozici, má větší sílu − včetně ODS. Brzy třeba nějaké zákony předložíme a získáme pro ně snad většinu.


HN: Odsuzujete inkluzi celkově, nebo ji v individuálních případech považujete za prospěšnou?
Likvidace praktických škol je špatně. Nelze si myslet, že paní učitelka bude každé ze 16 dětí vyučovat jinak. Ti normální učitelé na základkách nechtějí být speciálními pedagogy.Žádné komentáře:

Okomentovat