13.12.17

Hana Vacková: Ministerstvo školství jenom hasí požáry a je celkem jedno, který ministr to vede

V anketě pedagogicke.info jsme se zeptali na hodnocení vlády Bohuslava Sobotky a jeho ministrů školství, výběru nového ministra školství a na doporučení pro jeho první kroky.


Jak hodnotíte působení vlády Bohuslava Sobotky a jeho ministrů školství ve vztahu k regionálnímu školství?


Nelíbila se mi podpora Cermatu od Kateřiny Valachové, na připomínky nereagovala, neměla snahu nic změnit, podporovala i povinnou maturitu z matematiky. Když se ujala funkce, objížděla kraje a snažila se dozvědět informace, které na MŠMT neměla, nicméně i lidé, kteří jezdili do Prahy jako poradní sbor říkali, že se většiny jednání nezúčastňovala. Myslím, že vzhledem ke krajům se toho moc nestalo a kraje mají nad středními školami a školami, které zřizují neomezenou moc.

Jak hodnotíte výběr nového ministra školství, kterým má být Robert Plaga, dosavadní náměstek po řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu?


Nic o něm nevím, takže nevím, zda má manažerské schopnosti, si myslím si, že by ministrem měl být člověk naslouchající a koncepční. Zdá se mi, že ministerstvo školství jenom hasí požáry a je celkem jedno, který ministr to vede.

Jaké první kroky ve vztahu k regionálnímu školství by měl nový ministr školství udělat?


Měl by se přihlásiit k tomu, že navýšení učitelských platů není jednorázová akce, ale že se platy budou zvedat postupně na úroveň vysokoškoláků, měl by se snažit snižovat byrokracii, která školy dusí, až je zadusí. Měly by se řešit přímé a nepřímé povinnosti učitelů a měla by být snaha je podpořit v učení a ostatní věci nechat na administrativních pracovnících a asistentech (ne asistentech inkluze), zrušit Českou školní inspekci jako kontrolní orgán a zavést pro učitele supervizory.

Čeho by se měl nový ministr školství vyvarovat?


Měl by si velmi dávat pozor na první kroky a slova. Neměl by podporovat Cermat a měl by se pokusit s tímto slepým střevem něco udělat, také nenařizovat povinnou maturitní zkoušku z matematiky. Radikální :-)? NEEE...:-)

Hana Vacková, zakládající členka Společnosti učitelů českého jazyka a literatury, členka Strany zelených

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Měl by... nenařizovat povinnou maturitní zkoušku z matematiky.

To dělá ministr? Jestli ano, pak by měl nařídit zrušení povinné maturitní zkoušky z českého jazyka. Česky umějí všichni. A i když ne, klidně to dotáhnou i na předsedu vlááády. Proti matematice se už dlouhodobě vede cílená kampáááň těmi, kteří se pro svoji vlastní nedostatečnost potřebují zalíbit troubovité veřejnosti.
Maturitu z matematiky by měli mít všichni výdělečně činní v rámci státní správy.
A s tím hašením požárů je to asi tak, že nejlepší je požáry vůbec nezakládat.

Radek Sárközi řekl(a)...

MŠMT spíše požáry zakládá než hasí... ;-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

...a přikládá, a přikládá...

Okomentovat