15.12.17

ČT24: Čeští adolescenti jsou stále agresivnější. Nejvíc si pohoršily studentky gymnázií

U českých adolescentů se zvyšuje agresivita, závislost na hrách i sociálních sítích. Vyplývá to z letošního výzkumu psychologů Filozofické fakulty Univerzity Palackého na vzorku 2300 náhodně vybraných žáků víceletých gymnázií a druhého stupně základních škol ve věku 11 až 15 let.

Z článku na webu České televize vybíráme:

Shodný výzkum včetně metody sběru a zpracování dat provedli odborníci v roce 2014. S odstupem tří let zjistili, že roste zkušenost s krádežemi či delikvencí u chlapců a dívek z víceletých gymnázií, naopak klesá zkoušení tabáku, alkoholu či marihuany u dívek a chlapců ze základních škol a u dívek z víceletých gymnázií. „Obecně se dívky, a hlavně ty z víceletých gymnázií, stávají rizikovějšími,“ vyplývá z výzkumu.

Například 41,6 procenta gymnazistek přiznalo, že někdy zfalšovaly podpis rodičů, více než 24 procent něco ukradlo, téměř 12 procent studentek poškodilo cizí majetek pro zábavu a záškoláctví přiznalo sedm procent. Z výzkumu ale také vyplynulo, že téměř 12 procent bylo za poslední měsíc středem hrubých urážek od spolužáků a téměř deseti procentům spolužáci za poslední měsíc ublížili.


2 komentáře:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To je vyloučeno. Děti jsou přece pořád stejné, to jenom my učitelé se se změnou neumíme vyrovnat...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Obecně se dívky, a hlavně ty z víceletých gymnázií, stávají rizikovějšími

Dalo by se z takového šetření dovodit, že chlapci se rizikovějšími s časem nestavají, protože rizikoví jsou setrvale?
V každém případě pytlici jsou ochotni formulovat pravidlo, že v převážném množství případů to funguje tak, že v jakém rozpoložení přijdou chlapci do primy, zpravidla setrvají až do oktávy. Kdežto děvčata přicházejí jako stvořeníčka, která jsou schopna hořekovat i nad tím, že také nedostala jedničku s hvězdičkou. To je ale během následujících dvou let opustí, a pak už mají jen tisíc řečí ke všemu, co se kolem jejich studia jen šustne.
Vzhledem k tomu, že se feminizace školství nepřeklopí v dohledné době ve stav opačný, je věru se nač těšit.

Okomentovat