6.12.17

Barbora Janáková: Školy tají problémy s drogami, aby je nemusely řešit. Porušují tím zákon

Vedení škol často porušuje zákon, když problémy žáků s drogami tají a řeší je jinou cestou. Například nezletilého vyhodí nebo ho nechají přeložit na jinou školu. Na konferenci Jak zlepšit bezpečnost na školách na téma upozornil přednosta Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Michal Miovský.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„V nejednom případě je snahou školy se dětí zbavovat, takže je buď vyloučí, nebo přeloží na jinou školu,“ naznačil Miovský jakou cestou nezřídka postupují školy. Občas prý také zasáhnou rodiče, kteří drogové excesy svých dětí řeší přemístěním na jinou instituci. Podle Miovského by se ale celý problém neměl nějak smáznout.

Škola má například ze zákona povinnost takové jednání žáka nahlásit policii. „Ale často se to nestává. Současný stav je alarmující v tom, že vlastně dochází k opakovanému porušení zákona,“ upozornil Miovský s tím, že nečinností vedení se na školách mohou šířit návykové látky i k dalším dětem. Netýká se to podle něj jen lehkých a tvrdých drog, ale i alkoholu nebo tabáku.


4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Pane Miovský,

pokud víte o porušení zákona, nahlaste to na policii, jinak sám porušíte zákon. Nebo jen tak žvaníte?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak zažila jsem drogy dvakrát.
poprvé: měli jsme podezření na kšeft. Děti si mezi sebou prodávaly nějaké sáčky. zavovlali jsme policii. Ti vzali chlapce, a chlpaci, že musí na WC. Policajti - jo klidně. Bylo slyšet divoké spalchování. Pak policie prohlásila, že kluci u sebe nic neměli. Do septiku nám nelezli.
Podruhé: dítě chodilo do školy sjeté. Pátá třída. Absťáky ve škole řešila policie a zdravotnická služba. OSPOD - vyžádal si zprávu. Kde prý máme důkaz (asi jsem nějaký doktor a naše laboratoř byla vytížená nebo co).Eok nic. Pak další dva odvozy sanitou. Soudní dohled. Dva roky nic, konec osmé třídy odjezd do Opařan. roky velice "intenzivního " řešení ze strany kompetentních orgánů - policie, soudy ospody. A mezitím my ve škole se třásli, kdy dítě zase něco vyvede, někoho napdane, jestli ho smíme brát na vycházku (kde se nám zlilo jak prase údajnou limčou). A

Takže školy můžou co?
kuloví,vážení.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Se stejnou logikou můžeme vinit lékaře z podpory záškoláctví, neb sázejí omluvná razítka jako brambory.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, pozitivní je, že ti špatní nejsou výjimečně učitelé, ale jen školy...

Okomentovat