1.12.17

Adéla Jelínková: Na učitele virtuálně útočí žáci i rodiče. Školy to neřeší

Pětina všech českých učitelů byla nebo je obětí cílené agrese ve virtuálním prostoru. Intenzivnímu teroru, respektive kyberšikaně je potom vystaveno až pět procent z nich. Pod jejich jmény vznikají falešné profily, na sociálních sítích s nimi kolují ponižující videa, bombardují je stovky nenávistných zpráv denně.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Jen patnáct procent učitelů, kteří zažili agresi, to nahlásí svému nadřízenému. První extrém tedy je, že o tom ředitel ani neví. Druhý je ten, že o tom ví, ale nechce to řešit,“ řekl Právu Kamil Kopecký z projektu e-bezpečí.

To potvrdila i učitelka nejmenované pražské základní školy, jež nechtěla být kvůli citlivosti tématu jmenována, redakce ale její jméno zná. „Škola chce sbírat body. Nikomu se nechce do probírání podobných záležitostí. Pro ředitele je nejdůležitější čistý mediální obraz, do kterého šikana, kyberšikana nebo třeba drogy nezapadají,“ přiblížila žena.

Podle Kopeckého, jenž loni zpracovával výzkum týkající se kyberšikany českých učitelů, školy skutečně nechtějí upozorňovat na to, že u nich na škole dochází k podobným jevům. „Je to problém, který prorůstá společností. Ne každá škola má osvíceného ředitele, který stojí za svými zaměstnanci, učitelé počítají, že se obrátí proti nim,“ uvedl Kopecký.

1 komentář:

Ivana řekl(a)...

Snad nikoho nepobouřím, ale díky Bohu, na našem moravském venkově jsem něco takového za 32 let praxe nazažila. Fakt, nevymýšlím si! Jen mě děsí, že z cca 20 našich pedagogů jich podle článku mohou být 4 potenciálně zasaženi negativními jevy výše popsanými.Je ale možné, že naše idyla je typická i pro další venkovské oblasti a Praha má ještě horší skóre, než je v článku uvedeno.

Okomentovat