16.11.17

Zdeněk Sotolář: Mezi učitelskou veřejností a MŠMT zeje komunikační propast

Nevím, s kým komunikují svoje záměry všechna ministerstva, ale ministerstvo školství se vyhýbá komunikaci s učitelskou veřejností jako čert kříži. Možná dobře ví, že přichází s nesmysly. Jako s inkluzí a jako s kariérním řádem.


Komunikace ministerstva školství s učitelskou veřejností je jeho slabým místem. Pro celé školství pak dokonce hrozbou. „SKAV a EDUin zvou na zítřejší Kulatý stůl, který se bude věnovat tomu, co by měla obsahovat komunikační strategie ministerstva a jak by měla vypadat moderace odborné diskuze ve vzdělávání.“ Na první pohled záslužné a chtělo by se za tuto iniciativu poděkovat. Ale... Kdo vlastně bude o komunikační strategii MŠMT diskutovat?

Bohumil Kartous / EDUin
Jindřich Kitzberger / Duhovka Group, Centrum školského managementu PedF UK
Petr Kulíšek / Národní síť MAS
Klára Laurenčíková / ČOSIV
Petr Pavlík / MŠMT
Ondřej Šteffl / Scio

Opět nikdo z učitelské veřejnosti. Opět žádný učící učitel. Hlavní slovo mají opět neziskovky. A jako třešnička na tomto nechutném dortu navíc soukromá firma ze vzdělávacího byznysu. Výstižnou reakci najdeme na České škole: „No a proč by v diskusi o tom, jak bude ministerstvo školství komunikovat svoje záměry, měli být zastoupeni učitelé? S těmi není třeba cokoliv komunikovat, těm se to přece rovnou jen nařídí.“

Neschopnost mluvit s obyčejnými učiteli? Nezájem mluvit s obyčejnými učiteli? Mezi učitelskou veřejností a „jeho“ ministerstvem zeje nebezpečná propast. A takový kulatý stůl ji prohlubuje. Stejně jako prohlubuje odcizení učících učitelů od vzdálené vrchnosti na Karmelitské. Však jsme se už od ní dozvěděli, že jsme zmanipulovaní a negramotní. I tento hlas je u kulatého stolu zastoupen.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kartous, Kitzberger, Kulíšek, Laurenčíková, Pavlík, Šteffl

Panečku!
Kdo že to bude příštím ministrem školství? Pytlici úplně hoří nedočkavostí...

Josef Zemek řekl(a)...

Tak jsem juknul na ty zástupce, kteří mají hovořit o školství. Nejvíce se podivuji pohledu člověka, který si myslí, že soukromé školy jsou pouze byznysem a neumí uvažovat tak, že mohou být právě soukromé školy solidním partnerem. Své tvrzení opírám o svou praxi na dvou státních školách (OU,SŠ - 8 let) a svém působení na soukromé škole (25 let).

Radek Sárközi řekl(a)...

Ale kromě náměstka Pavlíka z MŠMT a občas Laurenčíkové tam všichni mluvili celkem rozumně. :-)

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejsou to spíš zákopy, co si vykopalo ministerstvo školství kolem sebe, a pouští dovnitř jen vybrané jedince s heslem? ;-)

Okomentovat