4.11.17

Zdeněk Sotolář: Kam tečou peníze na inkluzi? A kam nedotečou?

Nelze popřít, že někdy dotečou i k žákům. Třeba peníze na asistenty nebo peníze na pomůcky. Ale podívejme se, kam ty velké inkluzivní peníze s urputnou samozřejmostí nedotečou.


Například nedotečou k učitelům. Kolik jich doteklo v souvislosti s inkluzí k učitelům? Nedávno jsem tady vypočítával, kolik papírů se točí kolem individuálních vzdělávacích programů (a na některé jsem zapomněl). Zeptám se jednoduše: Co za to? Ministři běžně zdůvodňují statisícové odměny pro své věrné úředníky jakousi prací navíc. Ale co je tohle zběsilé inkluzivní papírování? Samozřejmost?

Novela novely vyhlášky 27 praví, že asistent provádí „přímou pedagogickou činnost při vzdělávání a výchově podle přesně stanovených postupů a pokynů učitele“. Fajn. MŠMT si v kariérním řádu dokázalo vymyslet příplatky pro zbytečné pozice, např. pro jakési koordinátory sebehodnocení, ale kdo zaplatí učícímu učiteli vedení asistenta a přípravu těch přesně stanovených postupů? Samozřejmost?

Volání učitelů, aby inkluzivní vyhláška byla pozastavena a promyšlena, nebylo vyslyšeno, ale kritikům byla nasazována psí hlava. Obě novely dokazují nepřipravenost a jsou jen zoufalým přiškrcováním penězotoku, protože ministerští pochopili, kolik inkluze stojí. A to máme českou variantu inkluze, která se vší silou snaží obejít bez speciálních pedagogů. Tam také peníze nedotečou. Samozřejmost?

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Leckteré prasárny se už dávno staly běžnou součástí našeho života. Nejen profesního.
Odkláněním peněz počínaje, a ohýbáním ústavy konče.
Současný volič patří do druhu homo acceptare.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Dolehne ten apel až do Pedagogické komory? Jak s tím naloží, když tento podnět bezprostředně aktivuje jeden z jejích deklarovaných aktuálních cílů?

Miloslav Novotný řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Miloslav Novotný řekl(a)...

A ještě si přisadím:
- Jsem rád, že se zde většinou držíme témat a příliš se nepolitikaří v duchu: Co Čech, to politolog.
- Zastávaje se sám sebe, co voliče, mám za to, že my jsme se ve volebních místnostech v duchu Ústavy dohodli na soutěžním volebním principu. Nikdo z nás voličů předem nepovykoval, s kým tam nepůjde, nikdo před vchodem nedemonstroval, že tam nevstoupí, protože tam vešla tamta a nikdo neodvolával svůj hlas, protože také volil, nedej bože, dokonce onen. K ohýbání až porušování Ústavy došlo následně devíti politickými stranami, které se domnívají, že nejsou povinny se dohodnout na podílu na vládě věcí našich, totiž veřejných. Snad k tomu nakonec dozrají nebo budou dostrkány. Pokud ne, neměly vůbec kandidovat. Co to je za paskvil, politická strana či hnutí, které netuší, co je zastupitelská demokracie? Tolik k Ústavě ČR z pohledu občana - voliče.
Pozn.
Abych předešel domněnkám o své podjatosti, poruším jeden z principů svého práva a odtajním, že žádný z těch devíti subjektů jsem nevolil. Proč bych to dělal, když mi jde o vzdělání mých spoluobčanů, najmě mých vnoučat.
Co se resortu školství týče, neříkám tak ani tak, a jen doufám, že na moje slova nedojde.

Okomentovat