10.11.17

Tomáš Houška: Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.


Takže ředitel měl jedinou možnost: Seškrtat odměny a osobko a nalít ušetřené peníze do těch tarifů. Ve finále na tom učitelé, k překvapení veřejnosti byli nezřídka hůř než před tím přidáním.

Teď jsme byli svědky, jak se "zavedla" (jak typické pro naše školství, které zavádí a nařizuje, příp. zakazuje) inkluze, a aby učitelé měli pocit, že se to dá řešit, dostali na dva roky asistenty placené z "evropských grantů". A teď už je jasné, že zdroj vyschl, takže od příštího září inkluze zůstane, speciální školy už neexistují, ale ze škol zmizí asistenti, protože na ně nebude. Ale třeba přijde zázrak a něco bude lépe.

Ti politici jsou moudří lidé a mají to všechno dobře promyšlené, pro blaho občanů udělají vše. Také máte ten pocit, ne?

Každopádně teď se děje jiná skvělá věc. Ministr se opět chlubí tím, že "přidal". Státním zaměstnancům. Rozumějme, že nejvíc ministerským úředníkům, poslancům a dalším potřebným, jjeichž reálný příjem hrubě ohrozila inflace. Tedy přidal. Zvedl čísla v platových třídách. A vlastně už je jedno, je-li to ministr školství, financí, nebo ne-ministr financí a budoucí nejspíš premiér. Přepsala se čísla, veřejnost je nadšená a učitelé mají být vděční. Jenže ti asistenti jsou placeni ze zmíněných slavných eurograntů, jejichž rozpočty jsou dávno schválené a nehne s nimi ani pár volů, natož ne-premiér a ne-ministr školství.

Takže ředitelé přesunou asistenty z osmé platové třídy do sedmé a dostanou tu zvýšenou sedmou. A ještě jim zbude pár peněz na osobní ohodnocení (asi 150,- měsíčně!)!!! Také jásáte?

A že všechny politické strany mají v programech, že školství patří k jejich prioritám, že jsem si to nevymyslel?!

Převzato s laskavým souhlasem autora z jeho blogu na iDNES.cz

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Řekněte to, pane Houško, poslankyni Valachové.
Tedy, pokud ji potkáte. Správně by měla ještě pár let chodit kanálama.

Ygrain řekl(a)...

Pár let, tím myslíte, než nastoupí někdo jiný a způsobí ještě větší průšvih?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Než se v dnešní, překotně měnící se době překotnou realizací celé řady následných zmatlanin pozapomene na tuto zmatlaninu všech zmatlanin královnu.

Eva Adamová řekl(a)...

Ten článek je sám zmatlanina nad všechny zmatlaniny Speciální školy totiž stále existují a asistenti jsou placeni ze státního rozpočtu, že na ně ve státním rozpočtu nejsou peníze je věc jiná. Z projektů jsou placeni školní asistenti, a zdroj z EU zdaleka nevyschl, v únoru budou vypsány další inkluzivní šablony. Autor je vůl na entou a plácá páté přes deváté.

V. řekl(a)...

Šablony - pruser na entou...

V. řekl(a)...

Evo Adamova. Bezte do konkurzu a zkuste jako reditelka 1 rok ridit skolu.

krtek řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že na toto zvýšení stát přidat musí, tak má Eva Adamová pravdu. Záleží na zřizovateli, jak peníze škole přidá. Bývalý ředitel by tohle všechno měl vědět. Buď neví (jak mohl dělat ředitele) nebo ví (pak plácá, aby byl slavný).

Eva Adamová řekl(a)...

"... a aby učitelé měli pocit, že se to dá řešit, dostali na dva roky asistenty placené z "evropských grantů". A teď už je jasné, že zdroj vyschl, takže od příštího září inkluze zůstane, speciální školy už neexistují, ale ze škol zmizí asistenti, protože na ně nebude."

A Vy si V. myslíte, že když byl někdo ředitel, tak musí mít nutně pravdu a ostatní obyčejní učitelé musí před jeho blafy padnout na prdel?

Znovu opakuji, asistenti pedagoga jsou placeni ze státního rozpočtu a byli z něho placeni už před inkluzí. Z EU peněz jsou placeni školní asistenti, kteří nemají v náplni práce výkon pedagogických činností. Zdroj z EU rozhodně nevyschl a my tyto peníze budeme bohužel utrácet neefektivně za mnohdy naprosto nepotřebné věci ještě ve dvacátých letech tohoto století. Speciální školy a bývalé praktické školy ještě existují a naštěstí existují i rozumní rodiče, kteří dají své postižené dítě tam, než by je trápili v běžné základce, která nemá pro jejich dítě potřebné zázemí ani personální obsazení. No a kdyby ze škol zmizela většina asistentů, tam by také zas až tak moc nedělo, na naší škole mělo asistenta přiděleno v posledních deseti letech osm dětí a skutečný význam to mělo jen u dvou, u zbytku dětí to bylo a je od počátku zbytečné.

Autor článku projevil několik základních neznalostí nebo záměrně lže. My si jen můžeme vybrat, co je horší.


Okomentovat