20.11.17

Tomáš Feřtek: Žravého džina víceletých gymnázií už do lahve vrátit nemůžeme

Ministerstvo školství podle citace v sobotní Mf Dnes říká nahlas, že víceletá gymnázia selhala. Hlavní argumenty má dva. Za prvé, rozdíly ve výsledcích u maturity jsou u absolventů čtyřletého a osmiletého (respektive šestiletého) studia tak malé, že je těžké rozlišit, zda za nimi stojí škola nebo rodina. Čtyři roky studia na gymplu navíc z hlediska výsledků nic zvláštního nepřináší.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Zcela odlišný názor na to vcelku pochopitelně mají ředitelé víceletých gymnázií. A pak mnozí rodiče. Pro ty je víceleté gymnázium jedinou legální a bezplatnou únikovou cestou ze základky, s níž nejsou spokojeni. Pokud žádnou lepší nemají na dohled, pravidelně zvolí víceleté gymnázium. Nabízíme jim snad nějakou jinou cestu? Navíc pro příslušníka střední třídy je dnes prakticky povinností alespoň se v páté třídě o gympl pro své dítě pokusit. Jinak si o vás okolí myslí, že je vám potomek lhostejný.

Jak roste význam vzdělání v hodnotovém žebříčku, spirála zájmu o víceleté gymply se roztáčí rychleji a rychleji. Se všemi negativními důsledky. Z přípravek na jednotné přijímačky se stal masivní byznys. Tlak v rodinách na výkon a úspěch je ve stále silnějším rozporu s tím, co opravdu rozvoji desetiletých dětí prospívá. Víceletá gymnázia jsou v současnosti asi nejzastaralejší a nejkonzervativnější segment školství. Ke změně je nic nenutí. Zájemců je dost, metody léty ověřené – a kdo nestačí, jeho chyba, neměl sem lézt.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Víceletá gymnázia jsou v současnosti asi nejzastaralejší a nejkonzervativnější segment školství.
...
Jak roste význam vzdělání v hodnotovém žebříčku, spirála zájmu o víceleté gymply se roztáčí rychleji a rychleji.


A helemese! To pytlikum nějak neštymuje. A to jako že 'přesto', a nebo 'právě proto'?
Nejzastaralejší segment ve spirále zájmu!!! Panečku!
Pytlici naposledy viděli parádně roztočenou spirálu v očích hada Ká, když se snažil zhypnotizovat Muglího. To zase konzultani zaťali pantok do oblasti zdělávání...
Žravý nežravý. Hlavně že džin plní přání tak, jak má v popisu práce.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Na začátku kritický vůči VG. Na konci tradiční Feřtek.

Okomentovat