21.11.17

Radka Hrdinová: Ministerstvo: Víceletá gymnázia selhala

Na víceletá gymnázia odchází každoročně desetina žáků základních škol. Zda klady masivního odchodu za lepším převažují nad zápory, o tom pochybují odborníci i ministerstvo školství. To už několik let nová víceletá gymnázia nezapisuje do školského rejstříku a do budoucna s tím ani nepočítá. „Z výzkumů je patrné, že víceletá gymnázia již nejsou určena především pro nadané děti, což bylo původně jejich posláním,“ zdůvodňuje postoj ministerstva mluvčí Jarmila Balážová. Snahy omezit kapacitu už existujících škol zatím neuspěly.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„Myslím, že není pochyb, že poněkud lepší výsledky žáků víceletého studia nejsou zapříčiněny primárně školou, ale žáky a jejich rodinami,“ dodává Jana Straková.

Opačný efekt pak platí pro základní školy, kde odchod motivovaných dětí posunuje klima k horšímu. „To pak zpravidla působí i na učitele, víme, že se učitelé ve třídách s motivovanými žáky více snaží a dosahují lepších výsledků,“ říká Jana Straková.

Úsilí rodičů dostat dítě na víceleté gymnázium je pochopitelné. „V mnoha případech tito rodiče často nechtějí, aby jejich dítě skončilo na špatně fungujícím druhém stupni škol základních,“ říká Daniel Münich z think-tanku IDEA při Centru ekonomického výzkumu Univerzity Karlovy (CERGE). Na těchto školách se koncentrují nejen motivovanější děti, ale také motivovanější učitelé. Devadesát procent žáků zůstává na druhých stupních základních škol, kde se podle Münicha koncentrují problémy českého školství.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

není pochyb, že poněkud lepší výsledky žáků víceletého studia nejsou zapříčiněny primárně školou, ale žáky a jejich rodinami

Školou jsou zapříčiněny až případné poněkud horší výsledky.
Pak už je tady jen otázka, co brání žákům a jejich rodinám v soustavnému dosahování jen těch nejlepších výsledků. Pytlici jsou přesvědčení, jako ostatně všichni kovaní odborníci na vzdělání, že tou překážkou je právě ta škola. Lépe, v předminulém století zabetonovaní učitelé.

Okomentovat