6.11.17

Michaela Bůnová: Školákům nebude mít kdo vařit, hrozí návrat k polotovarům, varuje expert

Snaží se školním jídelnám vštípit nové postupy a dětem vhodnější stravovací návyky. Přirovnání ke Zdeňku Pohlreichovi se ale šéf Asociace školních jídelen Karel Jahoda brání. „Jen se snažíme poukázat na to, že systém školního stravování není marný a lidé v něm si zaslouží respekt,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz. Varuje, že až „dojdou“ kuchařky, kvalita jídel klesne.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Cena oběda na základní škole může být až 34 korun, na střední až 37 korun. Je to podle vás nízká, nebo vysoká částka?

To je polemické. Cena oběda se odvíjí podle věku, pro někoho to je málo, pro někoho moc. Cenu potravin platí rodiče, ale celková cena oběda je okolo 90 korun. Zbytek tedy doplácí stát a zřizovatel. Umím si představit i vyšší cenu, ale ne všichni rodiče na to mají finance a jsou ochotni zaplatit za suroviny na jeden oběd 60 korun.
Ceny potravin se ale mírně zvyšují a to se bude muset brzy reflektovat. Je otázkou, zda by si rodiče chtěli připlatit. Spousta dětí dnes nechodí na obědy, protože jim ho rodiče nezaplatí. Školní oběd je přitom často jediným teplým jídlem pro malého strávníka za den. Jí se polotovary, navštěvují fast foody. Někteří lidé říkají, že dodnes nejí třeba rajskou, protože jim ji ve škole zošklivili. Vždyť to je hloupost. Máme desítky typů rajských omáček.

3 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Zdeněk Polreich se v jednom svém pořadu vyjadřoval o kuchařkách ze školních jídelen s velkou úctou. Mimo jiné řekl, že jsou na ně kladeny velké nároky, ale z finančních prostředků které mají k dispozici, by bylo obtížné dobře nakrmit i kočku.

Jana Karvaiová řekl(a)...

To nevadí, že nebude mít kdo vařit, hlavně, že budeme mít dost genderových hlídačů.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Varuje, že až „dojdou“ kuchařky, kvalita jídel klesne.

Tak třeba kuchaři už zřejmě došli.

Okomentovat