18.11.17

Michaela Bůnová: Běžte jinam, slyší často Romové ve školách. Segregace je stále problém

Vaše dítě tady nechceme, naznačují často ředitelé škol romským rodičům. Bojí se, že pokud jejich děti přijmou, ostatní rodiče svoje děti přehlásí na jinou školu, a posílají je proto na segregované školy. Těch v České republice stále existuje přes 80 a romské děti tvoří více než polovinu jejich žáků.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Rodiče romských dětí prý často vycítí, že je učitelé ve škole nechtějí. Do školy tak chodí v obavách a učitele nepokládají za partnery, často kvůli tomu i vznikají konflikty. „Mnoho rodičů si stěžuje, že učitelé s nimi jednají s despektem. Všichni Romové to intenzivně vnímají a rychle si pak udělají úsudek, že jim nechceme pomoct a pak nechtějí ani oni spolupracovat,“ uvedla Červeňáková. Dodala, že zná rodiče, kteří dali dítě raději na segregovanou školu, kde se cítilo bezpečněji než na běžné základní škole.4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

dali dítě raději na segregovanou školu, kde se cítilo bezpečněji

Pytlikům vrtá hlavou, v čem může být špatná škola, kde se dítě cití bezpečně.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

dali dítě

Jsou myšleni rodiče? No co si ti dovolují...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Máte někdo ponětí, které jsou ty segregované školy? jestli tam je nějaký nápis jako : pro barevné, nebo only white nebo co? Nebo jsou obehnané ostnatým drátem?

Nicka Pytlik řekl(a)...

S tou segregací je to problém. Pytlici kdysi jeli segregovaným autobusem do Prahy. Představte si, že v tom autobuse nebyl jediný pasažer, který by jel nějakým jiným směrem. Řidič za celou dobu nepromluvil snad ani tři slova. Ten despekt z něj vyloženě čišel. Bylo to prostě k uzoufání.

Okomentovat