28.11.17

Ivan Langr: Prodlužme povinnou školní docházku k dospělosti

Začněme pracovat s dětmi, které hned po ZŠ míří na úřady práce.

Dětí, které hned po ukončení povinné školní docházky – zjednodušeně řečeno po absolvování celé nebo i jen části základní školy – zamíří rovnou a plánovaně na úřad práce, stále přibývá. Jen v loňském roce bylo takových mladistvých bez kvalifikace v Libereckém kraji evidováno přes 220, republikově jde o tisíce dětí, které jsou pak takřka nezaměstnatelné. Pocházejí povětšinou ze sociálně slabých rodin (mnohdy s menšinovým zastoupením), které na základě dlouhodobě předávaných generačních vzorců preferují systém sociální podpory a příslušnost k tzv. underclass před tím motivovat své děti k dosažení (odborné) kvalifikace a zvýšení jejich šance na následné uplatnění.


Zacyklované generační vzorce si přitom svou daň vybírají už v útlém věku dítěte. Příkladem může být třeba čerstvá zkušenost pedagogů z jedné mateřské školy v Liberci (patrně nikoli ojedinělá), kteří u tříletého dítěte ze sociálně slabé rodiny pozorovali, jak si přirozeně hraje nikoli na obchod, školu aj., ale na „sociální úřad“ a vyplácení dávek, tedy na reálnou zkušenost zažitou ve své rodině. Ostatní děti ve třídě přitom nedokázaly obsah této hry vůbec pochopit.

Jednou z možností, jak tyto negativní trendy zkusit změnit, je prodloužit stávající devítiletou povinnou školní docházku až na práh dospělosti, tedy do 17 či 18 let věku. Tedy vlastně stanovit povinnost absolvovat po ZŠ nejméně dvouletý či tříletý učební obor a získat například výuční list v některém z řemesel. Nastiňme si jen strukturovaně, jaké by to mohlo mít kladné i záporné dopady v oblasti vzdělávací i sociální.

Klady:

 • zvýšení kvalifikace dětí ve věku 15+, které by jinak ukončily docházku po ZŠ,
 • snížení počtu mladistvých v evidenci ÚP a možnost použít ušetřené prostředky z dávek jako podporu pro jejich vzdělávání,
 • zákonná povinnost je relativně snadno vymahatelná stejně jako v případě ZŠ,
 • zvýšení počtu studentů na učilištích s řemeslnými obory, které upadají,
 • uspokojení poptávky zaměstnavatelů po kvalifikované pracovní síle (dělníci, řemeslníci),
 • postupná změna negativních generačních vzorců v některých sociálně slabých rodinách,
 • postupná změna pohledu většinové společnosti na počínání některých sociálně slabých rodin,
 • změna mnohdy oboustranně vyhraněného sociálního klimatu ve společnosti směrem k vyšší míře soudržnosti.

Zápory:

 • jde spíše o represivní než o pozitivně motivační způsob,
 • část dětí i přes toto opatření propadne sítem,
 • ve vzdělávacím systému budeme udržovat i ty děti, které o to nemají zájem, nebo jsou obtížně vzdělavatelné,
 • opatření nebude mít dostatečnou podporu v samotných rodinách, které to postihne.

O prodloužení povinné školní docházky se uvažovalo na vládní úrovni již několikrát, nikdy však nebyla realizována. Jsem přesvědčen, že stojí za to detailní společenskou diskuzi o tomto tématu, nebo jeho reálných alternativách znovu otevřít, a mám pro to i oporu v různých sociálních organizacích i mezi představiteli menšin. Chování dospělých a rodičů již změnit nedokážeme, u jejich dětí a dalších generací však můžeme uspět.

PhDr. Mgr. Ivan Langr

Náměstek pro školství, sociální věci a kulturu
člen Rady města a Zastupitelstva města Liberce

Zdroj: Liberec.cz

135 komentářů:

Ronja řekl(a)...

Ty děti jsou nejen nezaměstnatelné, ale i nevzdělatelné!

Unknown řekl(a)...

Tak takovou pytlovinu už jsem dlouho nečetl. Povinnou školní docházku je naopak potřeba zrušit!!! Zjistěte si něco o tzv. svobodných školách na západě a jejich výsledcích. Děti se rády učí, jenom je k tomu nesmí nikdo nutit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná školní docházka se aktuálně prodlužuje směrem k capartnosti.
A ve výsledku pak k celkové nedospělosti.

Unknown řekl(a)...

Ten clovek bere drogy? Opravdu si mysli ze ty deti donuti se vzdelavat nasilim? Zvlast kdyz to "vzdelavani" vypada jak vypada? Nase ZS a uciliste jsou ve velke vetsine ztrata casu a zbytecna frustrace deti. A tyhle to dobre vedi. Pokud je nebude nikdo nutit a skola bude zajimava a skutecne prinosna tak se mozna neco pohne. Privazat je k zidli ve tride a hustit do nich vyjmenovana slova, letopocty a hlavni mesta jim nijak nepomuze at uz to potrva 9, 10 nebo 15 let...

Miloslav Novotný řekl(a)...

Lotrando, nahradit pytlovinu jutovým úpletem není řešení. To Vaše prohlášení je stejná hloupost. Opisujete to jeden od druhého, netušíce, že jde o nemístnou extrapolaci raného dětství na bezmála celý život (Pisatelé bez celeru Gray a spol., že?) Tušíte vůbec, že české školství už čtvrt století řeší většinou problémy, které nemá? To jsou importované problémy, většinou amerického školství. Nejrychlejší cesta, jak ten Váš západ dohnat, je nejméně deset let počkat.

Unknown řekl(a)...

Ja do ceskeho povinneho skolstvi chodil pred 25 lety a problemy melo uz tehdy. jen se o nich nemluvilo. Resp to nikdo nepovazoval za problem... Ta nemistna extrapolace je cca 100 lety provereny fakt na svobodnych skolach ve svete i v unschoolingu. Ono asi zalezi zda se na skolstvi divate ocima pedagogu kteri by z velke casti byli zrejme nejspokojenejsi v totalite nebo klientu.

poste.restante řekl(a)...

Rodič ani žák nejsou klienty veřejného školství.

Slavka řekl(a)...

A nebylo by lepší ty děti místo povinné "docházky" raději vzdělávat? Už současná povinná desetiletá docházka (připočítávám i povinný předškolní rok v MŠ) je často jen vysezením důlku na židli a se vzděláváním nemá nic moc společného. Délkou se to nezlepší, protože jaksi kvalita není nahraditelná kvantitou. A opět tu máme cílení na "sociálně slabé", protože nikdo nepředpokládá, že chytré děti by mohly také chtít opustit školu? A ony překvapivě chtějí, protože co ve škole v době, kdy se informace dají sehnat lépe a efektivněji někde jinde.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Vážený neznámý, přestaňte prosím na chvíli tlumočit přečtené a myslete sám. Tvrdím, že ta extrapolace je nejen bezmyšlenkovitá a nemístná, ale hlavně zlovolná, a pokusím se to ukázat.
Do školy (seminářů, klášterů atd.) nebo k soukromým vychovatelům, učitelům, se nikoliv náhodou od nepaměti začínalo chodit zhruba ve věku šesti let. Dávno před Komenským se vědělo, že přibližně v tom věku definitivně končí vrozený instinktivní přístup dítěte k poznávání světa. Proto je hraní si dětí tak podobné hraní všech mláďat. V celé živočišné říši se to liší jen věkem, příčina je táž. Pokud by si dospělý lev hrál jako lvíče, není to král zvířat, ale vůl, který chcípne hlady. Pokud kočka nenaučí kotě chytat myši, bude se s nimi strkat u Vaší misky s mlékem. Dítě toho musí do těch šesti let stihnout strašně mnoho. Nedá se to totiž dohonit: Ani inkluzí.
Řeknu to záměrně přehnaně a velmi brutálně: Pokud by si dospívající (pubertální) člověk uchoval tu překrásnou jedinečně dětskou dychtivost po poznání světa, kterou se pokoušíte revolučně romanticky extrapolovat na celý život, a stejně jako pětileté dítě by se neustále na vše vrhal s týmž: "a puoč?", musel byste s ním k psychiatrovi. Takového nasazení není člověk po většinu života schopen. Touha po poznání se v průběhu života několikrát radikálně mění. Tvrdím stále dokola: Vzdělávání je mezigenerační předávání poznatků a vědění nastupující generaci, za kterou nese plnou odpovědnost generace odcházející. Myslím tím vzdělání v nejširším smyslu, ne jenom to naše, školské. Tentýž nekonečný řetěz je po tisíciletí pojítkem každé civilizace, v jakémkoliv pralese. Nedílnou součástí té nekončící štafety je i předání odpovědnosti za vzdělání. Kdo toto popírá nebo dokonce odstraňuje, prozrazuje na sebe, že mu jde o něco jiného, než o vzdělání lidí.
Spojení školští reformátoři všech zemí, naletěli jste. To, co propagujete, je cesta k nevzdělanosti, k negramotnosti, k ovladatelnosti. Unschooling je dokonce zkratkou k tomu cíli. Na tom nic nemění, že to nevíte.
Nejsem učitel, jen mi nedá, abych nereagoval na neustálé útoky blouznivců všeho druhu na české národní školství.
P. S. Občas mi v takových situacích přicházívá na mysl poznámka myslím Jana Procházky: „Jinak čte národ, který čte už dvě stě let a jinak národ, který je rád že čte.“
Udělejte si prosím rešerši do doby před sto lety, jak se kde četlo a kdo vůbec četl.

Jana Karvaiová řekl(a)...

jen minimum lidí je nezaměstnatelných a nevzdělavatelných.
Většina žáků, kteří končí na pracáku jsou žáci, kteří vám o tom říkali již od třetí třídy. Slyšeli to doma a opakovali. Přitom všichni mohou pokračovat ve středním vzdělávání. Alespoň výuční list nebo glejt o absolvování jednoletého oboru )ten je ale pro opravdu skoro těžce mentálně postižené).
Takže je to především o chtění nebo nechtění.
Když prodloužíme docházku, půjdou na ten pracák o dva roky déle. nic se tím neudělá, jako nepomohla povinná mateřská škola.
A jelikož se chudoba u mnoha lidí dále prohlubuje (a to i u lidí,co pracují), tak ať se nikdo nediví, že rodiče pošlou ta děcka do fabriky vydělávat na rodinný rozpočet. To už tady taky bylo. A to, že někdo jde po škole hned dělat ještě nemusí být tragédií. I já měla spolužáka, co si vždycky přál být traktorista. A je traktorista. A je spokojený. Rozumu nepobral,ale dělá své vysněné povolání.

Unknown řekl(a)...

To je bohuzel pravda. Presto spousta lidi veri ze to tak je.

Unknown řekl(a)...

@ Miloslav Novotny. Zamenujete uceni a predavani zkusenosti a znalosti s povinnou skolni dochazkou. Jenze to jsou dve velmi rozdilne veci. Dite neprestava byt ditetem v 6ti letech.
Ovladatelne masy jsou prave duvodem existence povinne skolni dochazky zavedene Marii Terezii ktera to okoukala v Prusku. Je to efektivni nastroj k vychove k poslusnosti - kazdy ucitel na ZS s trochou sebereflexe vi ze z naucenych informaci si toho deti odnaseji zalostne malo, praktickych dovednosti jeste mene (jestli vubec nejake). V pomeru k vynalozenemu usili je to tristni - pokud se divate na prospech deti, ne na fakt ze si mezitim zvykly na puldenni nudnou a frustrujici praci a vykoavat bez reptani instrukce. Tj presne to co potrebovali prumyslnici a armada od 18 stoleti do nedavna. Dnes je bohuzel pasivita a bezradnost absolventu ZS spis na prekazku. Poptavka po zivych robotech se chyli a delat z dnesnich deti dalsi uz se nemusi setkakt s poptavkou na trhu prace...

Pepouš řekl(a)...

Unknown: Podle Vás je současný systém špatně. Najít chyby je snadné. Najít řešení je složitější. Jak si představujete změnu našeho školství? Jakým způsobem vzdělávat těch 900 000 žáků základních škol?

poste.restante řekl(a)...

Ovladatelne masy jsou prave duvodem existence povinne skolni dochazky zavedene Marii Terezii ktera to okoukala v Prusku. Je to efektivni nastroj k vychove k poslusnosti - kazdy ucitel na ZS s trochou sebereflexe vi ze z naucenych informaci si toho deti odnaseji zalostne malo, praktickych dovednosti jeste mene (jestli vubec nejake).

Nezlobte se, ale tyhle kecy už poslouchám příliš dlouho na to, abych je pořád ještě trpělivě snášel.
Až mi nějaký kritik ukáže, jak stejně efektivně a levně, nebo ještě lépe, dokáže vzdělávat 100 % dětí daného ročníku, tak ho budu poslouchat s vážností a úctou.

Co bylo dříve a co je dnes, to je nesrovnatelné. Jedním dechem mluvit o současných školách a prušácké výchově k poslušnosti může jen pitomec, který v životě před třídou nestál.

Prodlužování školní docházky je samozřejmě stejná kravina na kvadrát, jako bylo zavedení "povinného" posledního roku mateřské školy.

Omlouvám se kolegům za svůj slovník, pro mne nezvyklý, ale potřebuju si trochu ulevit z té "komárkovské" sterility na České škole. :-)

Unknown řekl(a)...

Učení není žádná hra, zábava ani projevování jakési svobody poznávání.Je to na všech svých úrovních náročná duševní přáce,která ovšem představuje jedinou efektivní cestu ke vzdělání nezbytnému pro život.
Nedá se to odbýt tím, že děti touží po poznání a samy si dokáží najít tu pravou cestu, aby dosáhly jakési úrovně vzdělanosti,což tvrdil už Rousseau.
Zpochybňování nezbytnosti promyšleného obsahu i systému vzdělání je cesta do pekel, ale cesta celkem příjemná,protože jak známo,učení bolí.
Snahu vyhnt se této "bolesti" představují různé alternativy a někdy se jim to do jisté míry daří.
Kde by se podle zastánců zrušení školní docházky měly děti učit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jakým způsobem vzdělávat těch 900 000 žáků základních škol?

Pytlici by se na to zeptali rodičů, a především by si to nechali ukazovat denně v průběhu alespoň jednoho klasifikačního období

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kde by se podle zastánců zrušení školní docházky měly děti učit?

Děti by se učily tam, kam by je přiměli chodit se učit jejich rodiče.
Možností je nemálo. Pozůstaky státních škol, soukromé školy, vzdělávací družstva, průvodcovské skupiny a další obdobné komunity, včetně domácích učitelů.

Miloslav Novotný řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane neznámý, nic nezaměňuji, to jen Vy podsouváte pedagogické utopie.
Vaše (Vámi věroučně tlumočené) pojetí nefunguje, tečka. Je to nesmysl, dokonce nebezpečný, a nespadl z nebe.
Ani Vy, ani já, nemůžeme změnit rozsah a skladbu lidského poznání, které by mělo být dostupné všem, již na to dosáhnou. Na rozdíl od Vás chápu a z toho vycházím, že nesmí být nedbalostí ani nahodilým omylem redukován rozsah a hloubka lidského poznání. Proto, a jedině proto, odcházející generace MUSÍ toto nejcennější dědictví lidstva předat dál a postarat se, aby příjemci k tomu přistoupili se stejnou odpovědností. Ono "předat dál" je právě a jedině vzdělávání. Záznamem na médium k pozdějšímu využití, ani nahodilým výběrem omladiny ode všeho trochu podle chuti a nálady, to nenahradíte.
Nesmyslným znovunabalováním čehosi odkudsi by k redukci zákonitě došlo a po několika generacích by se naši potomci vrátili, vybavení nesouvislými útržky někdejší vzdělanosti jako něčeho, o čem by ani nevěděli, kde se to vzalo a co to je, do jeskyní a na stromy. Můžeme se jen přít o to, kolik generací vystavených těm pitomostem je k tomu potřeba. Divil byste se, ale kdyby mělo být po Vašem, stačily by dvě nebo tři. Těm Vašim "unknown unschooling" vzdělancům bych nesvěřil ani montáž zásuvky, o plynové bombě nemluvě.
Marii Terezii prosím nechte být, na ty neuvěřitelně ahistorické kecy má patent Šteffl.
Zkuste si představit jediný ucelenější segment poznání (abych nebyl lapen za slovo, nepíšu předmět), který nezkreslen, nerozvrácen a nepoztrácen cestou nesystematickým přístupem, ale naopak obohacen, by se dále rozvíjel.
Nejen přírodověda, ale i hra na housle by se zvrhla v šumařinu.
Naštěstí nemáte šanci, první, kdo vás všechny zakrátko s těmi pokusy na lidech vyžene, budou děti. Zprvu postačí jen některé. Příklady táhnou.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Neznámý, jsem seznámena s vaší ideologií Svobodné školy. když si tam někdy čtu články, připadám si jak mezi sektáři. Bohužel. Ta škola byla svého času zrobena jako komunitní, napravující děti z výchovnými problémy, které potřebovaly být vytrženy z rodiny, aby se mohlo napravovat.To byl prvopočátek. To,co tu hlásáte lze dělat v uzavřených komunitách. je to prokázané a jde to. Všeobecně to nejde ani omylem. je to stejné, jako kdyby někdo požadoval zrušení stáu a jeho aparátu ,protože lidi sami vědí, co smí a nesmí, sami budou nějak finančně podporovat všechny. Vize přívětivá,ale nesplnitelná. Tdudíž, běžte si do své komunity a páchejte si tam svobodu ve škole. nechtějte to od školství jako celku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

To je bohuzel pravda. Presto spousta lidi veri ze to tak je.

Pytlici si toto sdělení převracejí ze všech stran už dobré dvě hodiny, a nedobrali se konce zvonce. Pořád jim z toho vychází něco jako:
'Je to bohužel zelené. Přesto lidi věří, že je to zelené.'
Pytlikům se to neříká dvakrát lehce, ale nemohl by jim s tím oříškem někdo pomoci?

Janek Wagner řekl(a)...

My ortodoxní liberální Piráti tvrdíme, že se má přejít od povinné školní docházky k povinnému vzdělávání. To bude zase ve školském výboru veselo...

Nicka Pytlik řekl(a)...

To my liberálně konzervativní pytlici jdeme ještě dál.
To jest od povinného vzdělávání až k povinnému štěstí.

Unknown řekl(a)...

Tech skol existuje mnoho, nejstarsi jiz idele nez 100 let. A chodi tam "normalni" deti. Vychovne problemy jsou kapitola sama o sobe. Samozrejme nic takoveho nechci po skolstvi jako celku. Vim ze spousta rodicu, nejspi vetsina je zvykla a vyzaduje to same co prosli a znaji. Tridy, hodiny, znamky... jen mi pripada nestastne i toto nutit vsem.

Unknown řekl(a)...

Ja ve tride byl docela dlouho a rozdil je jen kosmeticky. Alternativ k zs existuje spousta. Proc jsou vsichni zastanci jednotne a povinne skoly tak agresivni a arogantni?

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Unknown řekl(a)...

Umoznit existenci alternativ. Jeden spravny recept pro kazdeho proste nefunguje a nikdy nebude.

Unknown řekl(a)...

Tam kde se neco nauci. Uceni boli jen pokud je vynucene. Pokud je predmetem vasne a zaujeti je to uplne neco jineho. Pokud dite nema uceni spojene s "bolesti" nema duvod se mu vyhybat. To nejsou Rousseauovske teorie ale zkusenosti milionu lidi...

Jiri Janecek řekl(a)...

"Proc jsou vsichni zastanci jednotne a povinne skoly tak agresivni a arogantni?"
To je jen váš pocit... Nejsme ani arogantní, ani agresivní...

"Umoznit rodicum volbu."
Berete drogy? Vzdyť možnost volby tu je už přes dvacet let...

Unknown řekl(a)...

Spoustalidi veri ze jejich deti chodi do skoly aby se tam neco naucily. Tedy ppvazuji sebe a sve deti za klienty skolstvi. Vzhledem k vystupovani lidi z msmt bych rekl ze klientem jsou spis fabrikanti...

Unknown řekl(a)...

Moznost volby chodit na jinou skolu vazanou RVP. Dochazkaje povinna.

Unknown řekl(a)...

V prispevku na ktery jsem reagoval mluvi autor o kecech pitomcu... To vam nepripada agresivni a arogantni?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Alternativní školy klidně.pokud budou také povinně inkluzivní. Pokud budou ta děcka schopná dalšího studia třeba na gymplu. Někdo si ovšem alternativu představuje tak, že se dětmi půl roku věnují focení nebo hře na flétnu. Je to fajn, pokud u toho ještě umíte počítat a číst. Jestliže ne, neberu to jako vzdělávání.Alternativně se má učit tak, aby jedinci byli schopní nějaké dalšího i nealternativního vzdělání, aby se uměli socializovat a později smysluplně pracovat. mě se třeba docela líbí montesori se zaměřením na práci rukama a pomáhání si.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, mluvil o kecech a pitomcích zvlášť...

Možná je to agresivní i arogantní, ale od člověka, který vstoupí do diskuze větou "Ten clovek bere drogy?" bych čekal o chlup větší toleranci...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Pokud je predmetem vasne a zaujeti je to uplne neco jineho.

Kolik lidí/dětí, takovou vášeň a zaujetí projeví? Toto je pořád dokola - myšlenka, podle mne špatná, podle několika ta jediná správná, že to všechno MUSÍ bavit a dokonce musí žák projevit vášeň.

Jsou vášniví zahrádkáři, ale chodí do fabriky, asi bez Vášně, jsou výborní lékaři, ale vášní jsou jim třeba veteráni (auta)...

Miloslav Novotný řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Miloslav Novotný řekl(a)...

Ten článek opravdu hlásá hloupost na kvadrát. Nicméně spor se rozjel nad urážkami neznámého hulváta.

„Zvlast kdyz to "vzdelavani" vypada jak vypada? Nase ZS a uciliste jsou ve velke vetsine ztrata casu a zbytecna frustrace deti. A tyhle to dobre vedi. Pokud je nebude nikdo nutit a skola bude zajimava a skutecne prinosna tak se mozna neco pohne. Privazat je k zidli ve tride a hustit do nich vyjmenovana slova, letopocty a hlavni mesta jim nijak nepomuze at uz to potrva 9, 10 nebo 15 let...“

„ Ono asi zalezi zda se na skolstvi divate ocima pedagogu kteri by z velke casti byli zrejme nejspokojenejsi v totalite “

„A nebylo by lepší ty děti místo povinné "docházky" raději vzdělávat? Už současná povinná desetiletá docházka (připočítávám i povinný předškolní rok v MŠ) je často jen vysezením důlku na židli a se vzděláváním nemá nic moc společného.“

„…, protože co ve škole v době, kdy se informace dají sehnat lépe a efektivněji někde jinde.“

Tak si po sobě přečtěte ty své paušální výkřiky, Vy neznámý arogantní agresore. Tušíte, Vy hulváte přestrojený za spasitele, že se otíráte o statisíce českých učitelů.

Český učitel, Vy neznámý člověče, koná svou odpovědnou práci veřejně a pod svým jménem jako akademicky vzdělaný pedagog, odborník v určité oblasti lidského poznání, vzdělaný v didaktice, v dětské psychologii a ve spoustě dalších disciplín, o kterých nejen Vy, ale ani jistý Holt, evidentně nemáte tušení, který si zvolil jako své povolání péči o vzdělání a rozvoj cizích dětí.

Tisíce českých učitelů s mnohaletou praxí podle svého nejlepšího vědomí vytvářejí pro vzdělávání svěřených dětí optimální podmínky. Pište si své pomluvy dál, nic nezměníte na skutečnosti, že škola (základní) není jen povinná, ale JE vstřícná a zajímavá pro každého, kdo má zájem. To je, oč tu běží.

Na to máte jen přežvýkaná moudra podobně zaujatých a zainteresovaných agitátorů proti českému školství a Marii Terezii zvlášť, jakož i autorů, živících se psaním brožurek o zkázonosné roli školy vůbec.

Opakuji, naletěli jste. To celosvětové tažení není náhoda.

Váš způsob argumentace: „Zvlast kdyz to "vzdelavani" vypada jak vypada?“ svědčí jen o tom, že vlastně ani nevíte, co hlásáte.

Pro začátek byste si mohl promyslet (vlastní hlavou) dynamiku hierarchického vztahu „teach“ a „learn“ (omlouvám se, ale v češtině to není tak polopatické) a to, jak se to směřování proměňuje v průběhu života.

Učitelům v každém případě dlužíte omluvu.

Unknown řekl(a)...

Česká škola,přes intenzivní snahy o její devastaci,natěstí stále ještě funguje. Vzdělávání našich dětí vypadá díky mimořádnmu úsilí našch učitelů stále ještě dobře.
Napadá mne, nejsou takoví lidé jako je Unknown součástí úsilí o destrukci našeho školství, o kterém ve skutečnosti nevědí vůbec nic? Kdo je platí?

Unknown řekl(a)...

Vas prispevek je jak flashback o 30 let zpatky. Nepochybuji ze lide kterym pripada totalita v poradku nechapou o cem mluvim a neumi si za odlisnym pohledem predstavit nic jineho nez zlocinne spiknuti ci penize... Nejde mi zadne ruseni cehokoliv, pouze moznost techto sluzeb nevyuzit pro lidi kteri to vidi podobne. "Ceska Skola" pojede v zajetych kolejich jeste dlouho protoze si to preje vetsina rodicu i kantoru takze zadny strach.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na řádnou exkurzi do historie je třicet let zpátky do reálného socialismu málo. Ani ten Hitler, Rakousko-Uhersko i s Marií Terezií nestačí. Pytlikům se při všech těch debatách našich vizionářů o smyslu vzdělávání a jeho budoucnosti v nesčíslném množství alternativ zaručeně vedoucích ke spáse vzdělanosti lidstva vždy vybaví bratří Jan Bydlinský a Petr Kániš. To byli dobrodějové, panečku!
Pytlici jsou přesvědčeni, že v té naší euroatlantické hnilobě se bez návratu ke kořenům neobejdeme. Aby to nebyla až taková šlupa, je třeba byť postupně porušit organizaci vyučování s vyučovacími předměty a hodinami, klasifikaci i veškerou certifikaci o dosaženém vzdělání, dále pak i povinnost za vzděláváním někam povinně docházet, a v neposlední řadě i samu povinnost se vzdělávat. Nechť se každý vzdělává, jak uzná za vhodné. Pokud jej to uživí, samozřejmě.

Unknown řekl(a)...

Nemam Google+ ucet proto pisi anonymne, pokud se chcete podivat "co jsem zac" https://www.facebook.com/Loew.Martin

je mi lito ze jsem se Vas dotkl. Uvedomte si prosim, ze to nejsem ja kdo se dobyva k Vam do obyvaku se svymi predstavami o skolstvi a o tom jak a co se ma Vase dite ucit.
To ze jste ve svem oboru vzdelan a verite ze je to prospesne Vam stale nedava pravo mi to vnucovat. Pedagogika zije ve vlastnim svete naziranem skrze paradigma pristupu k detem, ktere je podle mych zkusenosti chybne a skodlive. Jestli to je zamer nebo vedlejsi nezamysleny ucinek nevim a neni to pro me dulezite. Forma a vysledek vsak velmi dobre odpovida ocekavanemu vystupu delniku do tovarny ci vojaku - co jineho je schopen vykonavat clovek po absolvovani nasi ZS? Deti v zemich bez povinne ZS jsou ve 12-13 dospeli, vybaveni vsemi znalostmi a dovednostmi nezbytnymi k zivotu. Nasi zaci jsou nesamostatna trdla cekajici az jim nekdo rekne co maji delat dal. Jsou k tomu vedeni 9 let v systemu kdy se museji dovolit kdyz chteji curat...
Uz jako zak jsem vnimal nedostatky ktere ma - tedy predevsim povinnost dochazky a povinnou latku k zapamatovani.
Vse co me zivi a je mi v zivote ku prospechu jsem se musel naucit sam ve "volnem case" ktery mi po skole zustal. Spoustu veci mi skola zprotivila a teprve pozdeji jsem si k nim sam hledal svou cestu a objevoval jejich krasu (matematika). Vase utkvela predstava o predzvykanych moudrech je mylna. Jsou to zkusenosti konkretnich lidi a moje.

Slávina řekl(a)...

Protože jsou u nás přes všechny snahy stále negramotní lidé, domnívám se už několik let !!!, že by to rychle vyřešila nepovinná školní docházka!!
Ušetŕily by se peníze - stejně po donuceném absolvování PŠD je spousta dětí pak doma. Další vzdělání povinné není a nároky na bohaté soc. dávky lákají hodně !!! Neboť u nás platí : Bez práce jsou nejen koláče , ale i cigárko , bydlení a další benefity!
Víte, jak by se ulevilo mnoha učitelům , kdyby se děti mohly vzdělávat, protože chtějí a ne proto , že musí ????
A vůbec by nebylo třeba financí na umělé nápady typu inkluze , podpůrná opatření , aj .!!!
Uvidíme, jak nové vedení MŠMT zvládne ekonomickou náročnost budoucnosti ....

Pepouš řekl(a)...

Umoznit existenci alternativ. Jeden spravny recept pro kazdeho proste nefunguje a nikdy nebude.

Jeden recept pro každého nefunguje. Právě. A kolik těch receptů potřebujeme? Jeden není pro každého. Aby byl pro každého jeden, musel by mít každý svůj. A čím méně receptů bude, tím větší to bude kompromis mezi ideálním a reálně možným. Dalo by se hovořit o spoustě možných vylepšení veřejného školství, ale nakonec to narazí na několik věcí bez kterých to prostě nepůjde - kvalitní učitelé, počet žáků ve třídě, organizace. Věci, které běžní učitelé sami o sobě změnit nemohou. Spousta z nich se o to snaží svým přístupem, ale ani ten nemůže změnit systém jako celek nějak naráz.

Když do jídelny přijde sto dětí, každé má chuť na něco jiného. Ale to co se podává nakonec sní skoro všichni, aby se najedli. Někteří jsou spokojení, protože jim chutnalo, další jsou spokojení, protože už nemají hlad, další jsou nespokojeni, protože na tohle neměli chuť, ale ví, že zítra bude jejich jídlo, někteří by nejradši jen hamburger a hranolky a ti nebudou v jídelně spokojení nikdy. Nebude se vařit pro každého to, na co má chuť. Nemusí v jídelně jíst, ale budou si muset donést vlastní jídlo, najíst se doma, nebo vyrazit na jídlo do restaurace. Tam si dají, na co mají chuť. Jenom je to bude stát desetkrát víc. Možnosti jsou. Ale asi nebudou mít všichni možnost obědvat v restauraci...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky poněkud překvapuje, že si zrušení povinné školní docházky ještě žádná z politických stran nepromítla do svého programu, a nebo že taková strana ještě nebyla založena. Alternativci se toho nechopí, protože by přišli o živobytí, a rodiče také ne, protože by přišli o státem garantované zaopatření svých dětí, a museli by se o ně postarat sami. Škoda jen, že se dětičky v tomto směru neangažují ani dost málo.
Snad kdyby Jéžiškovi napsaly, jakože pod stromeček, a tak nějak podobně...

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Deti v zemich bez povinne ZS jsou ve 12-13 dospeli, vybaveni vsemi znalostmi a dovednostmi nezbytnymi k zivotu. Nasi zaci jsou nesamostatna trdla cekajici az jim nekdo rekne co maji delat dal. Jsou k tomu vedeni 9 let v systemu kdy se museji dovolit kdyz chteji curat... "

Mohl byste napsat, které země to jsou? Kdo má být naším vzorem? Myslel jsem, že máme kurz "sever" - Finsko.

Nesamostatná trdla neprodukujeme proto, že máme povinnou školní docházku, ale školní docházku ovlivněnou kdejakým novátorem, potrhlým rodičem a impotentním státem, která neumožňuje vést naše "trdla" k samostatnosti a pokud to přece jen zkusím, výše jmenovaní za vydatné pomoci dalších nejmenovaným mě zaživa ugrilují a sežerou, cože jsem si to dovolil!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Asi jsem blbá, ale napadalo mě - není náhodou získání dávek ze sociálky podmíněno nějakým tím odpracovaným rokem? Když jde dítě zrovna ze základky na pracák, asi tam dostane jen razítko, ne? Měli jsme jednu dívenku,co nám odrodila v devítce a ta snad ani neměla nárok na mateřskou. Takže ti lidi nejspíš dostanou hmotnou nouzi, což je cca 3000,- Tak tož to se rozšoupnou. nemyslím si, že by dostávali více. Mezi lidmi někdy kolují dost velké voloviny o dávkách. Ale taky vím, že někteří šikulíci dokáží ze sociálky vytřískat víc, než já,co fachčím drahně let.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Pane Neznámý, Váš případ je zajímavý jen tím, jak je typický. To je jediný důvod, proč utrácím Váš čas.
Vy vůbec nevnímáte, jak sprosté jsou vaše „zjevené pravdy“.
Bez mrknutí hlásáte jako východisko svých pedagogických mouder, že škola je, až na pár Vámi vyjmenovaných výjimek, přežitek a institucionalizované zlo, učitelé jsou totalitně orientovaní nepřátelé bránící dětem ve vzdělávání a vychovávající z nich nesamostatná trdla atd., atp.
Argumenty žádné, jen obdivné zvěstování, že něco někde existuje. Když Vám to stačí …
A propos, víte, co to je trdlo?
Tak naposledy: Co bude tou Vaší omluvou učitelům.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Myslim, ze skola bude vzdy. A vite proc? Protoze pro hooodne lidi je to hlavne levna hlidarna deti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Škola bude doopravdy vždy a všude tam, kde budou žáci následovat svého učitele, nebo učedníci mistra na cestě za poznáním čehokoli. Skutečnost, že jakási 'civilizovaná' společnost na tento děj v nějaké roztodivné podobě naplácne nějaké přenáramné nápady jakýchsi vyumělkovaných vzorů na tom nezmění pranic.
Školu tvoří učitel a jeho žáci. Vše ostatní má být právě a jen jejich podporou.

Jirka řekl(a)...

Nasi zaci jsou nesamostatna trdla cekajici az jim nekdo rekne co maji delat dal. Jsou k tomu vedeni 9 let v systemu kdy se museji dovolit kdyz chteji curat...

O tom, kdo má na svědomí trdla, psal pan Anonymní. Mne spíše překvapila zjevená souvislost, že ten, kdo se dovolí odejít na toaletu z rande, osobní či pracovní schůzky, oběda je nesamostatný. Já si do teď myslel, že je to gentleman nebo dáma znalá Gutha Jarkovského.

Unknown řekl(a)...

Presne tak.

Unknown řekl(a)...

Presne. Problem je jen v tom ze dnes si zaci nemohou vybrat ucitele ani ucivo.

Slávina řekl(a)...

Paní Jano , jim bez práce stačí i ty 3000 .

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Problem je jen v tom ze dnes si zaci nemohou vybrat ucitele ani ucivo."

To je úhel pohledu. Dle mne to není problém, leda umělý.

Nicka Pytlik řekl(a)...

si zaci nemohou vybrat ucitele ani ucivo

Vskutku? Změna učitele, a tím i učiva je možná i v průběhu školního roku, nejlépe tak měsíc před koncem klasifikačního období, aby se případně stihnuly nasázet kýžené jednušky prominentním dětičkám.
Pytlici už o tom psali, jak si dělávali drobné šetření, čemu a jakým způsobem by se noví žáci chtěli vzdělávat. A tak se spíš dozvěděli, na co si jsou žáci po prázdninách schopni vzpomenout, že asi tak dělali. Jakože nějaké ty texty, fotky či prezentace, nebo tak nějak podobně. Popřípadě 'nevím', 'je mi to jedno'. U budoucích vzdělanců, tedy elity přinejmenším okresního formátu je to poměrně dost málo. Potěšující ale je, že přesně vědí, co tedy ani náhodou rozhodně potřebovat nebudou.
V neposlední řadě pytliky vždy dojme, když i skalní propagátoří alternativních směrů vzdělávání hovoří o učivu, nebo dokonce o probírané látce! To leda tak v učebním oboru krejčová, krejčí.

Unknown řekl(a)...

Nectete co pisu. Nemluvim o ucitelich ale systemu ve kterem pracuji. Moje partnerka je byvala ucitelka. Problem vidim predevsim v tom ze Vam mohou byt moje moudra ukradena, Vase musi deti poslouchat povinne a jsou z nich zkousena... Soucasny skolsky system je bez nadsazky totalitni v pristupu k detem. Co presne Vas na tom urazi?

Unknown řekl(a)...

To bohuzel neni. Nebo mi uniklo zruseni RVP?

Unknown řekl(a)...

Jiste. Ale to je vyber facku zleva nebo zprava. Nemuzete proste nejit nikam a klasifikaci neresit.

Unknown řekl(a)...

Ja myslim ze lide predevsim musi mit moznost si vybrat svuj vlastni vzor. I Finsko vidi nutnost dalsich reforem. Je nesmysl davat vsechna vejce do jednoho kose i kdyby byl z Finska.. Pak vas nikdo grilovat nebude.

Unknown řekl(a)...

Verejne skolstvi neni zase tak levne.. a rozhodne neplati umera cena/vykon... Je to jen o lidech. Spoustu prace usetri iz jen zruseni vekove segregace deti ve skole.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nevíte někdo, s kým si to tu Unknown dopisuje?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To jsou ty anarchistické prvky :-)

Proč by měl psát komu odpovídá :-)

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pane Neznámý. Tak to vezmeme přes rodinu a vlastní děti. I výchova je totalitní? když třeba plácnu malé dítě, které sahá po horkém hrnci na plotně? nebo ho mám svobodně nechat se opařit,aby se v něm samostatně vytvořil reflex? Co myslíte? A těch situací bych asi našla dost. Ve škole prostě předáváme znalosti předků. Dělaly to genarece před nám a je jedno, jestli se u toho sedělo v lavicích, na trávě, v buši apod. Jestli to bylo organizované nebo nebylo.

Unknown řekl(a)...

Ano je. Proc bit dite sahajici po horkem hrnci? Mam ted 3letaka a opravdu nevidim sebemensi duvod ho bit. Na chalupe mame rozpalena kamna - staci ho na ne upozornit - prijde bliz da si ruku blizko, pochopi a vi. Na co biti? Chapu ze v CR je to standard doma i ve skole (tam tedy to biti prenechaji rodicum, jen napisi poznamku ci spatnou znamku). Ale je to spatne. Vyrustal jsem v tom, znam to a ted s vlastnim ditetem vidim ze tojde i jinak, deti nejsou hloupe. Veskere konflikty jsou zalozeny na nerealistickem ocekavani dospelych. S detmi lze jednat slusne a mile a ony to vraci. Kdyz se k nim chovate despoticky a terorizujete je treaty tezko se pak muzete divit ze vam nevychazi vstric, maji "obdobi vzdoru" a podobne...

Unknown řekl(a)...

Odpovidam na komentare, bohuzel ted vidim ze v Chromu se to radi spatne. Na mobilu jsou odpovedi prirazeny spravne.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Máte pane neznámý problém s významem slov.

"když třeba plácnu malé dítě, které sahá po horkém hrnci na plotně?"
"Mam ted 3letaka a opravdu nevidim sebemensi duvod ho bit".

Unknown řekl(a)...

V podstate bych rekl ze v CR ale asi v "zapadnim svete" obecne se vychova presunula od slova vy-chovat k nasilnemu zlomeni a vycviku deti. Coz je logicke vzhledem k nasi spolecne nedavne historii nevolnictvi a pote poddanstvi (ze ktereho pochazi PSD).
Skola a profesionalni statni aparat je pomerne nedavny vynalez z dob absolutisticke monarchie jako prostredek pro efektivnejsi spravu zeme (tj vyber dani) nez predchozi spolehani na slechtu (ta casto nerespektovala narizeni panovnika, svevolne vybirala vic ci pozadovala vic roboty coz vedlo az k selskym bourim).
Sice jsme zrusili aristokracii a monarcha je pryc, ale nastroje pro uplatnovani centralni moci zustaly. Domnivat se ze temito nastroji lze budovat svobodnou spolecnost je jako snazit se vysadit les motorovou pilou. Doma jsme terror opustili k uleve nas vsech, povinna skola je vsak na nem bohuzel stale zalozena - je jeji nezbytnou podminkou. Bud budeme deti nutit do neceho co se jim prici my, nebo to v krajnim pripade prevezme urad... samozrejme nam nejprve budou mile vysvetlovat ze to je prece pro nase dobro a meli bychom mit rozum, ale pokud neustoupim tak pozlatko spadne a jsme zase doma...

Unknown řekl(a)...

Pane kolego neznamy :) v cem vidite problem s vyznamem slov? Vam by prislo v poradku kdyby jste treba omylem sahal po mobilu klegy a on vas "placnul"?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Ještě mi pane neznámý dlužíte ty státy, kde je nepovinná zš (pokud jsem to někde nezazdil).

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Doma jsme terror opustili k uleve nas vsech

Tak zaplaťpámbu, chtělo by se říci. Ještě kdyby jej zrušil i stát v tom svém pakoidním vymáhání zákonů. Mohlo by se začít třeba pravidly silničního provozu.
Pytlici musí třeba po tisící zopakovat, že děti bez mantinelů jsou v tom našem světě neukotvené, a v té svojí neukotvenosti následně i nešťastné. Velký problém zejména pak v druhém období utváření charakteru, tedy ve věku batolecím. Je to úděl bědný, neustále sebou třískat o zem a ječet při tom na lesy. Okolí takových asociálků si jistě užije nemálo vpravdě kvalitní zábavy při vstřebávání jejich základního a celoživotního požadavku ve stylu 'vyhov všem mým rozmarům, debile!'

Unknown řekl(a)...

Nektere staty US. V Evrope je tusim v nekterych zemich povinne vzdelavani nikoliv dochazka.

poste.restante řekl(a)...

Ach můj bože.
Další libertarián a svoboda učení...
Asi mají někde hnízdo.

Nejhorší je, že občas někteří mají opravdu to štěstí a narodí se jim dítě, inteligentnější než rodiče, které má třeba submisivní povahu a tudíž "zlobí" méně než průměr.
Načež apoštolové mají zářný příklad, "jak skvěle to funguje u nich doma".
A nikdy nepochopí, že nelze pěstovat mrkev a banány stejným způsobem, i když je obojí sladké.
Občas pomůže, když sousedé mají "toho spratka" a "neumí si s ním poradit".

Častější je pravda druhá varianta, že svůj omyl zjistí, až když je pozdě.
Z čehož pochopitelně neviní sebe, ale okolní svět.

Spíše nežli Svobodu učení doporučuji jako studijní materiál už několikrát odkazované video:
https://videacesky.cz/video/problem-dnesni-generace-milenialu
V úvodu je lehce naškrtnuto i naše téma.

Unknown řekl(a)...

Proc ode zdi ke zdi? Svet ma mantinelu dost, jde o to jak se chovate k detem, ne je bud terorizovat za kazdy krok mimo nasi vnitrni normu nebo naopak je ponechat svemu osudu. Coz je predevsim prace rodice na sobe. Cili opak "opravovani" a vycviku ditete - pokud dojde ke konfliktu pochopit proc a najit reseni. Konflikt odezni ve chvili kdy zjistite cim je zpusoben. Batoletem nikdy, vedoma manipulace je az pozdejsi naucena strategie - hadejte od koho...

poste.restante řekl(a)...

Konflikt odezni ve chvili kdy zjistite cim je zpusoben. Batoletem nikdy, vedoma manipulace je az pozdejsi naucena strategie - hadejte od koho...

Tak teď nevím, jestli tomu dobře rozumím.
Chcete říci, že dítě stojící u regálu v obchodě a řvoucí, že chce čokoládu, odpozorovalo tuto strategii od dospělých?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proc ode zdi ke zdi? Svet ma mantinelu dost

A je to tady. Pán zřejmě netuší, co obnáší mantinel. To není od zdi ke zdi, ale vymezení prostoru osobní svobody. Aby nebyla případně na úkor svobody někoho druhého.
Je až směšné a smutné zároveň, jak se moderní vychovávatelé snaží vmanipulovat děti do požadovaného stavu nebo způsobu jednání za použití všech možných a propracovaných fíglů a úskoků, a říkají tomu svoboda. Přitom to není nic jiného než vyloženě bezcharakterní, sprosté až podlé zneužití dětské nevědomosti.
Děti záhy tuhle hru prokouknou, nejsou blbé, a mistrně ji brátí proti svým původním manipulátorům, a samy jimi manipulují, až se hory tou zlobou zelenají.

Unknown řekl(a)...

poste.restante to video hezky shrnuje velmi povrchni pohled na problem ktery ma mnohem hlubsi koreny. Deprese a zavislosti nejsou zpusobeny mobily stejne jako zavislosti na alkoholu ci jinych drogach temi drogami. Nekteri lide proste potrebuji umik a tohle si zvolili. Z duvodu ktere jsou na samostatnou diskusi. Nemate moc poneti o cem mluvim a lepite na me sve predstavy o tom.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak hnízdo tu nemají, spíš sem občas některý zabloudí. Ale zase je tu sranda, ne?

Unknown řekl(a)...

Nicka Pytlik to same, tohle je na jinou diskusi. Tradicni pojeti vychovy je manipulace - at otevreny natlak ci podlaceni nebo skryte vyhruzky, odmitani etc. Ja mluv o vychove kde se toho snazim vyvarovat, je to narocne a je to predevsim o zmene sebe sama a svych zazitych vzorcu z rodiny. Ale diky tomu se pak mimo jine vyhnete tem scenam u regalu apod... Souziti s ditetem je proste dialog a hledani cesty, ne otrok a pan ani z jedne strany.

Unknown řekl(a)...

Vy se Vazne nevidite? Zesmesnovani oponenta, utoky ad hominem, skatulkovani, podsouvani svych nazoru a pranyrovani za ne. Co se ty deti od Vas nauci? Jak si predstavujete fungujici demokratickou spolecnost kdyz sve detstvi travi v rukou lidi jako jste Vy? Proc je nase politika jedna velka soutez ve flusani? A spolecnost zrovna tak. Tahle dsikuse je toho zarnym prikladem.

Uznavam dovolil jsem si sam rypnuti -proste jsem nemohl verit tomu ze tohle nekdo mysli vazne. Jen tak odsoudit deti k dalsim 2 letum na tvrdo - samozrejme pro blaho vsech... Ale to co tady nasledovalo je mazec a jen me utvrdilo v presvedeni ze nase ZS stale jeste mentalne vezi v hluboke totalite. Otirate se o Libertariany jimz ve schopnosti vest kultivovanou diskusi nesahate po kotniky.. Neskutecne.

A prave toho bych rad sve deti usetril. Doma je to na nas. Se skolami je to zatim horsi.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

"Nemate moc poneti o cem mluvim a lepite na me sve predstavy o tom.

Dejme tomu, ale pak připusťtě, že Vy lepíte své představy do myšlení miliónů lidí i dětí a nejspíše by s Vámi nesouhlasili.

Ohledně těch států s nepovinnou ZŠ - proč jsem se ptal. Jestli někdo argumentuje "těmi státy, kde to je", pak chci vědět, které to jsou a moc jich tedy není a ani ty "některé státy US" mě moc neuspokojují... a bylo by dobré doplnit argument i daty, kolik dětí se nevzdělává v nebo "pod" základní školou a kolik v těch s prominutím "anarchistických systémech" nebo vůbec.

Unknown řekl(a)...

Samozrejme mluvim o sobe, svych zkusenostech v rodine, skole, okoli - mluvim o tom ja, je tedy zrejme ze je to muj pohled na svet. Co se tyce lepeni - problem je v tom ze co treba Vam pripada normalni a v poradku ja vnimam velmi negativne. Ja Vam svuj pohled nenutim, me je ten obecny nucen zakonem. Proto to resim.
Co se tyce statu - vsechny informace jsou nekde na svoboda uceni, muzete si je najit stejne jako ja, nechce se mi toted hledat protoze na tom moje argumentace nestoji. Chtel jsem upozornit ze deti ktere do skoly nechosi treba v africe jsou ve 12-13 samostatni a zodpovedni dospeli lide a postavit to do kontrastu s vystupem nasich ZS. Z posledni doby treba http://www.edunomad.cz/2017/11/22/jsi-jako-dite-rikaji-mi-africane-kdyz-si-hraji-s-detmi/

Mimochodem v tom clanku nas lide z kmene oznacuji za psy - vlky kteri nikdy nedospeli. To je velmi trefne a presne koreluje se zpusobem vychovy (ktery je temer totozny s vycvikem psa).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vymezení mantinelů není manipulace. Manipulací je předkládání pokřiveného obrazu světa. Jako například, že učitelé a žáci jsou partneři. Nejsou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

S tím výcvikem psů je to velmi hluboký zásek, ale úplně mimo.
Snad jen pár přešlechtěných plemen nechodí na psí cvičiště rádo.
Necvičení psy jsou nešťastní a především nebezpeční svému okolí i sobě.
To je tak, když se lidi nedívají kolem sebe, ale do sebe. Jsou zahledění.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Unknown:
Chcete se srovnávat s afričany? To už jste trochu mimo. Přeneste to 13leté africké dítě sem (bez samopalu) a uvidíte, jak se mu bude dařit. Vytrháváte naprosto neporovnatelné příklady.

poste.restante řekl(a)...

to video hezky shrnuje velmi povrchni pohled na problem ktery ma mnohem hlubsi koreny
To video hezky shrnuje, že současní mileniálové po příchodu do praxe pochopili, že "něco" je špatně. A když pátrali, ONI SAMI, po příčinách, tak dospěli k názoru, že na počátku byla špatná výchova - v některých bodech se naprosto přesně shodující s tím, co hlásá svoboda učení a co se nám tady pokoušíte "objasnit" ve své apoštolské misi.

Vážený pane, vlezl jste na web, kde se potkávají dlouholetí praktici, kteří současně patří mezi ty učitele, kteří jsou otevření novým myšlenkám a názorům. Kteří mnohé z toho, co Vy teď objevujete, už dávno sami vyzkoušeli.
Možná to tak na Vás nepůsobí, ale tady nediskutuje "partička starých struktur".
A když Vám někdo říká, že něco nefunguje, tak ne proto, že je líný si to vyzkoušet, jak se asi domníváte.
Říká to proto, že zkusil, viděl, vyhodnotil a učinil závěr.
Takových debat, jako je ta s Vámi jsme už absolvovali tolik, že by to bylo na knihu.

Při vší úctě, kolik je Vám let a jak staré máte děti?
Protože jinak si nedokážu představit, že myslíte vážně tohle:
Ale diky tomu se pak mimo jine vyhnete tem scenam u regalu apod...

Řekl bych, že to spíše Vy soudíte velice povrchně:
Souziti s ditetem je proste dialog a hledani cesty, ne otrok a pan ani z jedne strany.
Jak Vás, proboha, mohlo napadnout, že tohle si někdo myslí?

Jenže zatímco Vy si doma můžete zkoušet "hledat cesty" a když půjdete slepou ulicí, můžete pak dávat, vinu leda sám sobě, ale Vaše děti Vás přesto budou dále milovat, jakožto sice chybujícího, možná naivního, ale pořád milovaného otce.
My jako profesionálové jsme v poněkud obtížnější situaci.
Když my uděláme chybu, může se to na dítěti obrovsky podepsat.
A když to bude opravdu velká chyba, může nás to stát kariéru.

Přesto zkoušíme a hledáme, protože právě o tom je pedagogická práce.
Každé dítě je jiné. A to co "zabere" u jednoho, nechá druhé naprosto chladným.
My potřebujeme metody, které většinově zabírají na dvacet dětí z třiceti, abychom měli alespoň šanci najít si čas na pár minut pro každého z těch dalších deseti.

Jenže vždycky se najde nějaký "expert", který vypěstuje ve skleníku čtyři rajčata a pak chodí všude rozdávat rozumy, jak to dělají ostatní špatně. Přitom mu uniká, že pole není skleník a brambora není rajče.

Pokud máte pocit, že školy vzdělávají Vaše děti špatně, vzdělávejte si je sám, nebo si najděte nějakou scioškolu či jinou pokrokovou, kde se děti naučí jen to, co samy chtějí.
Vychovávejte nevýchovou, učte neučením, krmte dietami

Pokud chcete, aby se změnily školy, aby šly vstříc potřebám dítěte, zasaďte se o to, aby ve třídě bylo maximálně dvacet dětí, nebo ještě méně.

Ale nezlobte se, když nepadáme na zadek z toho, že nám tady vykládáte to, co už dávno víme.

A BTW: Na humor kolegy Pytlíka se nesmíte urážet, ale pečlivě čtěte to, co píše.
V jeho vtipných zkratkách najdete více moudrosti a poučení, nežli dvouhodinovým pročítáním webů, jejichž jediným cílem je propaganda vlastního byznysu.

Unknown řekl(a)...

Poste.restante Tvrdite ze jste to zkousel... Ve tride 30 deti ktere tam sedi protoze nemaji na vyber? Pak jste to ale zkouset nemohl protoze uz vychozi situace je v prikrem rozporu. Nemluve o tom z jakeho prostredi v rodine tam ty deti prisly a co od nich ocekavaji rodice. Tady nemuze byt o zadne svobode a respektu rec. Tedy i jskykoliv pokus neco takoveho predstirat musel nutne selhat. Deti nejsou hloupe. A maji postupne stale vice duvodu brat sve vychovatele s celkou rezervou.

Unknown řekl(a)...

Nicja.pytlik bohuzel klasicky pohled. I propusteni otroci v USA casto odmitali svobodu a chteli nechat vse pri starem protoze se bali neznameho...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Deti... maji postupne stale vice duvodu brat sve vychovatele s celkou rezervou

To tedy těm rodičům pytlici nepřejí ani dost málo.
Nezbývá tedy, než aby Vám, pane Unknowne, pytlici popřáli dostatek respektu a svobody za strany Vašich dětí, až budete odkázán na jejich láskyplnou podporu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

propusteni otroci

To jo. Argumentace s podporou otrokářství, feudalních poměrů, fašismu a komunismu je velmi silný truf, proti němuž osobní zkušenost jednoho krátkého života nemá šanci. Naštěstí pro pytliky, nemají tito ambice někoho předělávat změnou jeho způsobu myšlení. Pro pytliky smysl a kouzlo tohoto klábosení spočívá v možnosti vyslovit jeden z mnoha možných názorů směrem k těm, kteří jsou ochotni jej vyslechnout a zamyslet se nad ním.

poste.restante řekl(a)...

Ve tride 30 deti ktere tam sedi protoze nemaji na vyber? Pak jste to ale zkouset nemohl protoze uz vychozi situace je v prikrem rozporu. Nemluve o tom z jakeho prostredi v rodine tam ty deti prisly a co od nich ocekavaji rodice. Tady nemuze byt o zadne svobode a respektu rec. Tedy i jskykoliv pokus neco takoveho predstirat musel nutne selhat.

Vy jste dokonalý. :-)
Položíte si otázku a hned si na ni odpovíte jedině správnou odpovědí.
Není to trochu v rozporu s tím, co nám tady hlásáte?

Slyšel jste někdy o dobrovolných kroužcích?
Kam chodí děti dobrovolně a posílají, nebo dokonce vozí je tam motivovaní rodiče, kteří chtějí děti podporovat v jejich zájmech?
Že kdybyste v takovém prostředí něco předstíral, tak Vám tam ty děti prostě přestanou chodit?

Předpokládám, že teď napíšete, že přece škola a kroužek jsou úplně jiné věci.
A budete mít pravdu. :-)

Jenže o to tady nejde.

Víte, Vy jste apoštol.
Misionář, který se zřejmě rozhodl, že mezi pohany bude kázat víru pravou.

Tak povídejte, rád si poslechnu, jestli máte argument, který jsem za těch cca 20 let ještě neslyšel.
A propos, kolik že je Vám let a jak staré máte děti?

Unknown řekl(a)...

Nicka.pytlik Nevim co jineho rict k tomu ze byt cvicenym psem je vlastne fajn a je posetile chtit cokoliv jineho. Znovu opakuji nemam ambice nikoho predavat. Ani sve deti, natoz cizi lidi. Jen bych byl rad kdyby nam bylo umozneno to same v zemi kde jsme se narodili.

Unknown řekl(a)...

Poste.restante Stale plati ta druha okolnost. Ty deti byt v nejakem krouzku jsou nepovinne ze strany statu, je otazka zda je jejich volba tam byt. Me je 36, synovi 3. Neterim kolem 10ti, vidim v cem ziji doma i ve skole. Neumi rict na rovinu co chteji ci nechteji protoze uz pochopily ze to ve skutecnosti nikoho nezajima. To o cem mluvim je z 80% v rodine. Ale i tech 20% ve skole fokaze otravit a demotivovat. Jak rikam nemam ambice nic kazat. Jen bych byl rad vynechan. To je dost podstatny rozdil.

poste.restante řekl(a)...

Ty deti byt v nejakem krouzku jsou nepovinne ze strany statu, je otazka zda je jejich volba tam byt.
Nezlobte se, ale tohle je hodně slabé. Lepší důkaz argumentační nouze si už ani nemůžu přát.
To musí být snad jasné i Vám.

vidim v cem ziji doma i ve skole. Neumi rict na rovinu co chteji ci nechteji protoze uz pochopily ze to ve skutecnosti nikoho nezajima.
Aha. Zatímco Vaše dítě to v deseti letech určitě bude umět, protože Vy budete jiný.
No, držím Vám palce.

Nechcete povinnou školní docházku.
Inu, máte dvě možnosti. Jednu už jsem zmínil, druhá je, že se odstěhujete do některé své země zaslíbené.
Pokud chcete žít v ČR, vemte na vědomí, že jste se svým názorem výrazně minoritní a většina má opačný názor.
Ale klidně to zkuste. Kandidujte, nebo podporujte nějakého politika, agitujte, a třeba ten zákon někdy opravdu zruší. Troufl bych si odhadnout, že se to nestane před mým důchodem a tedy i Vaše dítě z toho nejspíš nic mít nebude.

To máte jako s řízením auta.
Někdo stanovil nějaká pravidla pro provoz na veřejných komunikacích.
Vám se nemusí líbit, že nesmíte jezdit po silnici 150. Tak buďto nejezděte po veřejných komunikacích, nebo se nechte zaměstnat jako řidič sanitky, nebo se odstěhujte někam, kde to jde.

Pepouš řekl(a)...

Unknown: Takže to, že děti do školy "musí povinně" podle Vás znamená, že všichni z těch 150 000 učitelů jsou rasové, otrokáři, bachaři a nutí děti do něčeho, co samy nechtějí?

Zatím jsem se nedozvěděl, jak byste si naše školství představoval? Trošku konkrétněji, prosím. Více alternativ? Kolik, kde, v jaké dostupnosti (dojezdové,finanční...)? Velká města mají výhodu většího výběru, samozřejmě na úkor něčeho dalšího. Co malá města a vesnice, kde je třeba jedna škola. Jak to zařídit tam? Alternativy pro všechny nebo jen pro ty kteří chtějí, jsou motivovaní? Co s těmi nemotivovanými? Necháme je samotné rozhodnout, co chtějí nebo nechtějí? A když nic nebudou chtít, nebudou nic dělat, nebudou nic umět, nenajdou svoje místo ve společnosti tak potom co? Necháme je napospas svému osudu?

poste.restante řekl(a)...

Pepouš
Alternativy je třeba jednoznačně nařídit všem školám. A povinně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici také horují pro zrušení povinné školní docházky!
Respektují ale skutečnost, že děti do školy docházejí vesměs rády. Což se projevuje jejich živým zájmem o vzdělávání se až do významně pokročilého věku, řekněme třiceti i více let. Kdyby tomu tak nebylo, jistě by se obracely na svoje rodiče s takovou četností a intenzitou, že by se tito jistě o zrušení povinné školní docházky zasadili prostřednictvím parlamentních stran napříč politickým spektrem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Neumi rict na rovinu co chteji ci nechteji protoze uz pochopily ze to ve skutecnosti nikoho nezajima.

To pytlikům připomnělo, jak si posteskla jedna známá, že ji kamarádky nevzaly s sebou na houby. Prý, ani jsme ti neřekly, že jedeme, protože jsme stejně žádné houby nenašly.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Alternativy je třeba jednoznačně nařídit všem školám.

Co nevidět se alternativou stanou právě ty zatuchlé školy herbartovského střihu.
Pytlici věří, že časem o ně bude značný zájem. Soudě podle převisu žádostí o přijetí do primy víceletého gymnázia, kde dětičky čeká v mnoha směrech až nevídaná drtírna.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici už nemají celkem co k tématu říci, ale chtěli figurovat jako autoři stého příspěvku!

Unknown řekl(a)...

Pepous Ne, tvrdim ze ten system je takto nastaven a ucitel s tim nic nenadela. Muze to vzit jako fakt a rict to na rovinu, nebo se tvarit trochu svobodomyslne (ale tech 30 deti ve tride tam musi udrzet a zajistit alespon nejake dekorum a pozadovane vystupy...), proste to nic nemeni na faktu, ze deti nemaji na vyber jestli ve skole budou nebo ne. To je nezpochybnitelny fakt. Jadro problemu je samozrejme v rodinach a tradicnich vychovnych vzorcich, na ktere skola navazuje. Nemam ambice nikomu nic narizovat ani nikoho presvedcovat o svem pohledu na svet, jen bych byl rad usetren standartniho mlynku na maso. Zruseni PSD by zadnou revoluci nezpusobilo protoze velka cast lidi je konzervativni. Zmena o ktere mluvim se neda naridit ani vysvetlit. K tomu proste clovek dospeje a kdyz se to stane uz neni cesta zpatky. Nevyresim problem kazdeho rodice na male vesnici ci ve velkem meste. Ale nemyslim si ze resenim je jakykoliv pokus o vyboceni z rady rovnou zakazat protoze neni vhodny pro vsechny nebo nekdo muze mit mene moznosti jej vyuzit v plnem potencialu. Svet dokonaly neni a nebude stejne jako neni a nebude pro vsechny stejny. To snad neni duvod rezignovat na cokoli. Donuceni a motivace jsou dve ruzne veci - jak uz zminila pani Karvaiova, pokud vam dite ve 3 tride oznami ze na Vasi vyuku kasle tak s tim nenadelate nic. Prikazy a narizeni jsou tady jen alibismus, motivovane deti je nepotrebuji, tem co do toho hazi vidle jsou u zadku.

Unknown řekl(a)...

Nicka Pylik Ano nektere deti jsou i v soucasne skole rady a ja jim to preji. Ja tam rad nebyl a znam spoustu dalsi kteri to videli podobne.

Unknown řekl(a)...

Poste restante Nic takoveho. Celou dobu mluvim o opaku. nikomu nic nenarizovat. 90% lidi chce standartni skolu beze zmen? Maji ji mit. Nekdo chce svobodnou skolu kam deti mohou a nemuseji jit, mohou se ucastnit seminaru a prednasek nebo ne, bez vekove segregace jen podle zajmu a urovne znalosti.. proc ne. Nechce nektere dite do zadne skoly? Je li to pro rodice mozne proc ne...

poste.restante řekl(a)...

Prikazy a narizeni jsou tady jen alibismus, motivovane deti je nepotrebuji, tem co do toho hazi vidle jsou u zadku.
Aha.
Takže motivované děti motivovaných rodičů, kteří prozřeli a pochopili, ti vlastně povinnou školní docházku nepotřebují.
No a ty ostatní kombinace:
motivované děti nemotivovaných a neprozřivších rodičů,
motivované děti motivovaných, ale neprozřivších rodičů
... až po ty nemotivované děti úplně nemotivovaných a tedy i neprozřivších rodičů,
tak s těmi všemi ostatními bude podle Vás co?
Co asi udělají třeba děti některých "nepřizpůsobivých" rodičů, když nebude povinná školní docházka?

Trochu mi připomínáte některé sektářské křesťany. "My, kteří jsme přijali Krista do svého života jsme prozřeli a stali se božími dětmi. My budeme spaseni. Ostatní budou zatraceni..."
A pak, že nejste misionář.
:-)

Unknown řekl(a)...

poste.restante Vy mate pocit ze skola ma nejaky vliv na "prizpusobivost"? Nevim presne co myslite prozrenim a pochopenim. Spousta lidi dnes povazuje zakladku za nezbytnou, nic jineho si neumi predstavit a sve deti tam poslou bez ohledu na to jestli musi nebo ne. Nekteri lide vyuziji moznosti vzdelavat sve deti jinym zpusobem. A nektrym je to uplne jedno a neresi ani co jejich deti delaji ted na ZS kam musi povinne dochazet. Takze mate ve tride deti ktere to bojkotuji, nemaji zajem a veskerym vystupem takoveho "vzdelavani" je jen frustrace vsech zucastnenych. K cemu je to dobre?

poste.restante řekl(a)...

Takze mate ve tride deti ktere to bojkotuji, nemaji zajem a veskerym vystupem takoveho "vzdelavani" je jen frustrace vsech zucastnenych. K cemu je to dobre?

K čemu? K čemu?!
Prozradím Vám tajemství, které Vám zřejmě uniklo. Pokud škola funguje a nesnaží se ji spousty "expertů" "inovovat", pak má jeden nezanedbatelný efekt. I dítě, které nemá zájem a výuku bojkotuje, jeho rodičům je to jedno a nic neřeší, atd., i takové dítě se v navzdory "frustraci všech zúčastněných" naučí číst, psát, počítat a ještě pár věcí. Nejspíš Vám to přijde hodně málo. Ale víte, je to pořád lepší, nežli řešit následně problémy, které vůbec nemusely vzniknout.
VY chcete zrušit povinnou školní docházku, protože VÁS omezuje.

V tom je právě potíž s lidmi Vašeho typu myšlení.
Chcete řešit nějaký SVŮJ problém, svoji představu, jak má být systém vstřícný vůči VAŠIM požadavkům. A je Vám naprosto ukradené, co by ty Vámi požadované změny provedly s těmi ostatními. Nezajímají Vás.

Nemluvě o tom, že Vám uniká ještě jeden detail. I dítě, které z rodiny nemá základy, motivaci a zájem může mít ve škole štěstí a narazit na skvělého učitele, který odhalí jeho talent a pro vzdělávání ho získá.

Poradím Vám jeden starý trik. U nás doma musely vždy malé děti nějaké jídlo alespoň ochutnat. A pak mohly říci, že ho nechtějí a dostaly náhradní jídlo - chleba s máslem.
S překvapením tak někdy zjistily, že to co na začátku odmítaly, jim vlastně chutná. A někdy zase ne, ale o to tady nejde.
Když budete "respektovat svobodnou vůli" dítěte, možná se vyhnete konfliktu s Vaší vůlí. Ale nezajistíte mu, že tomu tak bude vždy a všude.

Unknown řekl(a)...

Poste.restante Kvuli cteni, psani a pocitani nemusite stravit 9 let ve skole. Ktere jsou ty dalsi veci o ktere by byly ochuzeny pokud by nechodily do skoly? Na 9 let je to zalostne malo. Jake nasledne problemy skola resi ktere by jinak vznikly?

poste.restante řekl(a)...

Kvuli cteni, psani a pocitani nemusite stravit 9 let ve skole. Ktere jsou ty dalsi veci o ktere by byly ochuzeny pokud by nechodily do skoly? Na 9 let je to zalostne malo.

Nezlobte se, ale teď už "argumentujete" jako zaujatý hlupák.
Jasně, že na devět let by trivium bylo trochu málo. Normální dítě většinou získá základy mnoha dalších oborů, na kterých pak staví další patra vzdělání. Matematikou počínaje, přes gramatiku, základy cizích jazyků, biologii, chemii až třeba k hudební výchově.
Ale jestliže Vám už škola nedala nic víc, než číst, psát počítat, tak jde spíše o "poruchu v přijímači".

Jake nasledne problemy skola resi ktere by jinak vznikly?
To je nepochopení. Škola neřeší problémy, škola předchází následkům.
Třeba když v bioologii člověka zaslechnete něco o otěhotnění, nebo tepenném krvácení.
Nebo když Vás v matematice naučí si spočítat, že si chcete vzít úvěr s úrokovou sazbou 1200 %.

Škola nikdy nebyla jediné místo, kde se člověk učí.
Ale je to jediné místo, které má stanoveno, co všechno se v něm máte učit. A když chcete, tak i naučit.

Unknown řekl(a)...

A jsme zpatky u osobnich utoku... Ja vim co se ve skole uci, chodil jsem tam. Take vim ze to ze na MSMT neco stanovi neznamena ze to deti umi. Pokud nemaji zajem tak ne. Kolik z gambkeru a lidi v dluhove pasti podle vas nechodilo do skoly? Zallady cehokoliv na silu jsou na nic. Pokud ma dite zajem pobere za par tydnu ci mesicu obsah zs na devet let, pokud ne je to mrhani casem. Ta povinnost je proste kontraproduktivni.

poste.restante řekl(a)...

A jsme zpatky u osobnich utoku...
Napsal jsem, že argumentujete JAKO zauajytý hlupák. Ne, že jím jste. Čili žádný osobní útok, ale popis stavu, jak se jeví z mého úhlu pohledu.:-)

Ja vim co se ve skole uci, chodil jsem tam.
Pak se, prosím, neptejte:
Ktere jsou ty dalsi veci o ktere by byly ochuzeny pokud by nechodily do skoly?
Když to tedy víte.

Take vim ze to ze na MSMT neco stanovi neznamena ze to deti umi.
No samozřejmě. Učí se děti, ne MŠMT.

Pokud nemaji zajem tak ne.
To právě není pravda, což zjevně nedokážete pochopit.
Já neměl sebemenší zájem o geologii. Přesto vím, čím se liší tektit od sedimentu.

Kolik z gambkeru a lidi v dluhove pasti podle vas nechodilo do skoly?
Nejspíš všichni chodili. A kolik z nich, podle Vás zvládlo učivo s názvem "procenta"?

Zallady cehokoliv na silu jsou na nic.
Bombastická myšlenka. Už jste s ní oslovil třeba armádu?
Že se mají vojáci cvičit a učit jen to, co je baví?

Pokud ma dite zajem pobere za par tydnu ci mesicu obsah zs na devet let, pokud ne je to mrhani casem.
To je jednak blbost, protože některé znalosti vyžadují abstraktní myšlení, které se rozvíjí až v pozdějším věku, takže nelze udělat "víkendovou nalejvárnu" fyziky, kde se probere všechno učivo základky za pár dní...
Jednak částečně pravda, za předpokladu, že máte výuku 1:1. Takže individuální výuka je jednoznačně efektivnější. Vemte si třeba angličtinu. Za 45 minut může v běžné skupině cca 15 žáků dítě promluvit sotva párkrát. Když mu zaplatíte soukromého učitele, zvládne totéž učivo za mnohem kratší dobu. O tom není nejmenšího sporu.

Ta povinnost je proste kontraproduktivni.
Aha. A Vaše řešení tedy je, že když zrušíme VŠEM povinnost, tak se VŠICHNI budou učit radostně a efektivně.
Hmmmmm... Teď nevím, co napsat, aby to nebylo zase osobní. ;-)

Unknown řekl(a)...

Ne. Vsichni se radostne a efektivne neuci ani ted. Samozrejme nemluvim o uceni se v prvni tride ale v pozdejsim veku treba na prijimacky. Armada... hm tak jo. Rekl bych ze problem je ve vasem zakladnim presvedceno ze deti by se bez donuceni nenaucily nic. Ja v tom vyrustal taky, dobre ho chapu ale uz nesdilim.

Unknown řekl(a)...

Co se tyce tech "vsech" kterymi se porad ohanite. Mate pocit ze dnes se vsechny deti uci to co msmt povazuje za nutne? Kdyz pominu "vycvikovou" stranku skoly... a ani ta neplati na vsechny. Rekl bych zevic problemu zpusobuje nez resi.

poste.restante řekl(a)...

Rekl bych ze problem je ve vasem zakladnim presvedceno ze deti by se bez donuceni nenaucily nic.

Vy čtete strašně povrchně a předpojatě. Žádné takové "základní přesvědčení" nemám. To je přece naprostá pitomost, která je jasná každému, kdo vychoval alespoň jedno vlastní dítě.
Samozřejmě, že děti se učí samy a bez donucení,
Ale nikdy, opakuji nikdy, nedosáhnete toho, aby se samy naučily všechno to, co je potřebné.
Kolik dětí si probůh myslíte, že si vybere matematiku, třeba řešení kvadratické rovnice, místo facebooku?
A druhý problém. Děti se naučí jen to, co samy potkají, často čirou náhodou. Jak chcete zajistit, aby se naučily třeba chemické názvosloví, nebo dělení savců. K čemu by jim to bylo na úrovni problémů, které denně řeší.
Jistě, můžete sám navodit situaci, kdy konkrétní znalosti budou potřebovat, třeba kvůli nějaké hře. Jenže v tu chvíli musíte popřít sám sebe, protože dítě MANIPUJUJETE. A Vaše manipulace je jen o něco méně horší, než když je "nutíte", učit se totéž ve škole.
Přitom samozřejmě nejste ochoten pochopit, nebo alespoň připustit, že dobrý učitel dokáže stejně tak dobře vytvořit prostředí a podmínky k tomu, aby alespoň většina dětí danou znalost získat chtěla. Sice ano, ve vynuceném prostředí školy, kam se nikomu po ránu nechce. Ale přesto mi netvrďte, že jste v životě alespoň neslyšel říci, že na některé hodiny, některé učitele se většina žáků těší.

Rekl bych zevic problemu zpusobuje nez resi.
Vy prostě máte svou "víru" a proto musíte odmítat vše, co se Vám nehodí do krámu.

A ano, "oháním" se všemi dětmi. Protože jakožto učitel je mou povinností alespoň se pokusit o to, abych něco naučil všechny. A ne jen těch pár motivovaných dětí ambiciózních rodičů.
Vy si můžete dovolit na ostatní kašlat a zjevně to také děláte.
My učitelé tento luxus nemáme.

A co chce MŠMT, to je mi do značné míry jedno. Nepovažuji tuto instituci ze relevantní orgán, schopný se vyjadřovat k otázkám vzdělávání. Poté co uzákonili plošnou "inkluzi po česku" a jiná podobná zvěrstva v minulosti, například "množinovou reformu", kterou zkoušeli na mé generaci, mám mnohem větší důvěru ve zdravý "kolektivní" rozum učitelů.

Unknown řekl(a)...

Ja verim ze deti se nauci vse potrebne. Netrpim utkvelou predstavou ze kazde dite musi umet kvadraticke rovnice a cleneni savcu. A tvrdim ze vetsina deti oboje neumi chvili po pisemce pojud to neni soucasti jejich cesty... Na nikoho nekaslu, naopak je respektuji. Dnes je PSD a vysledek je stejny jako by nebyla. Velka cast det ro nice neumi a savce nedeli... ale otravuje je s tim.

poste.restante řekl(a)...

Ja verim ze deti se nauci vse potrebne.
Od začátku netvrdím nic jiného.
Jste věřící. A teď se pokoušíte být misionář.

Netrpim utkvelou predstavou ze kazde dite musi umet kvadraticke rovnice a cleneni savcu.
Vy jste fakt fantastický.
Nejde přece o to, aby každé dítě všechno umělo. Ale o to, aby se s určitým okruhem znalostí seznámilo. Díky tomu pak může zjistit, že něco umí, nebo má k tomu talent.
A ano, existuje určitý okruh znalostí, které by většina dětí, absolvujících základku skutečně měla umět.
Vy VĚŘÍTE, že každý malý Mozart si najde cestu k hudbě. Já dávám přednost tomu, aby všechny děti měly hudební výchovu.

Na nikoho nekaslu, naopak je respektuji.
Ano. Respektujete "právo" každého umět jen to, co chce. A nedokážete domyslet důsledky.
Položím Vám jednoduchou otázku. Kolik Romů podle Vás bude posílat děti do škol, když nebudou muset?

Dnes je PSD a vysledek je stejny jako by nebyla.
To je dost odvážné tvrzení. Máte pro něj nějaký důkaz? Kromě víry ovšem.
Proboha, Vy si opravdu myslíte, že tak geniální myšlenky, jaké nám tady prezentujete, ještě nikdy nikoho nenapadly? Že opravdu nikde na světě nezrušili povinné základní vzdělávání jen proto, že jsou posedlí tradicí?

Unknown řekl(a)...

"Verici" jste Vy. Verite v PSD. PSD nikde nezrusili protoze efektivne plni ulohu pro kterou byla zavedena. Udrzeni hierarcke spolecnosti kde vetsina se necha ovladat a pripada ji to v poradku a nutne...

Unknown řekl(a)...

"Verici" jste Vy. Verite v PSD. PSD nikde nezrusili protoze efektivne plni ulohu pro kterou byla zavedena. Udrzeni hierarcke spolecnosti kde vetsina se necha ovladat a pripada ji to v poradku a nutne...

Unknown řekl(a)...

Co budou delat Romove si rozmysli Romove. Stejne jako dnes. Co Vy chcete aby delali neni jejich problem.

Unknown řekl(a)...

Co se tyce malych Mozartu ty hudebni vychpva spis odradi. Mozart do hudebky snad chodil?

Unknown řekl(a)...

Jeste neco k tem "milenialum" jsou lide kteri se snazi zavdecit tim ze sebe delaji klauny a lide kteri neco delaji - tady mate video tech druhych https://youtu.be/n0Q9GdteI58

poste.restante řekl(a)...

Verite v PSD.
Vtip je v tom, že já mám na své straně výsledky a Vy máte jen svou víru.
Já stoletou tradici a fungující systém. Nedokonalý, ale fungující.
Vy pohádky o tom, jak to bude skvělé, když ...
A pár skleníkových projektů s dobrým PR.

Co budou delat Romove si rozmysli Romove. Stejne jako dnes. Co Vy chcete aby delali neni jejich problem.
Nikoliv vážený pane. Dnes máme nejmenší negramotnost mezi Romy na světe. Díky lidem jako Vy, kteří prosazují do reality ničím nepodložené teorie a vidiny, to přestává být pravda. A problém to bude hlavně Váš a Vašich dětí.

Mozart do hudebky snad chodil?
Ach můj bože. To byl jen příklad. Jde o to, že pokud se dítě potká s hudbou povinně, má možnost, že si jeho talentu někdo všimne.
Když se budete spoléhat na štěstí, holt spoustu talentů nikdy nikdo neodhalí.

Udrzeni hierarcke spolecnosti kde vetsina se necha ovladat a pripada ji to v poradku a nutne.
A to je zvláštní, že právě u Vás se to nepovedlo. :-)
Poslyšte, tohle už začíná zavánět nějakou diagnózou.

Víte co, navrhuji tuto debatu ukončit. Nevidím smysl v jejím pokračování.
Vy si mějte dál své představy, které Vám koneckonců nikdo nebere.
Jestli chcete, zkuste je prolobovat v parlamentu.
Jen počítejte s tím, že to nebudete mít lehké.
A že budete muset argumentovat něčím hmatatelnějším, nežli jen konspiračními teoriemi.

Unknown řekl(a)...

Take uz k tomu asi nemam co dodat. Dekuji za Vas cas a preji vse dobre. BTW to video o Bitcoinu a toto doporucuji https://youtu.be/8tNIqvSufJA
Nejsou to zadne konspiracni teorie ani PR. To ostatne uvidite behem par let sam pokud Vam nestaci dosavadni historie.

Pekny vecer

Jirka řekl(a)...

Předem svého příspěvku se veřejně omlouvám Svědkům Jehovovým, že mi již několikrát, ale zcela okrajově, bleskla hlavou myšlenka, jestli příliš netlačí na pilu při šíření své víry. Směsice anarchismu a unschoolingu pana Neznámého je koktejl, po kterém by vystřízlivěli i ti nejmilitantnější z nich.
Proto děkuji panu Poste.restante za nesmírnou trpělivost, se kterou ho zbavuje masky. Především obdivuji věcný a slušný způsob. Pan Komárek má teď určitě těžkou hlavu, jestli se mu konspirace pana Neznámého líbí, nebo by ji měl potírat, jak má ve zvyku, aby uchránil nebohé čtenáře ČŠ před špínou světa.

poste.restante řekl(a)...

Mno, nechci si hrát na všeználka, ale tady jste se netrefil hned třikrát.
1. TEDx sleduju už asi 10 let a když začaly i u nás, byl jsem tomu fakt rád.
Ne všechna vystoupení ale jsou opravdu dobrá. A když už nechávají vystoupit třeba Kazmu... Fakt nepovažuju právě za inspiraci chovat se hovadsky a založit na tom byznys.

2. Doporučujete mi videa o bitcoinu? Víte, já jsem ajťák a o kryptoměnách teď píše jeden můj žák SOČku. Asi z toho nebude žádný zázrak, ale baví ho to.

3. Jak to probůh má souviset s naším tématem? Myslíte si, že svobodná škola je totéž co "svobodná" měna?

Víte, podstatou kritického myšlení je schopnost opustit své vlastní paradigma a podívat se na věc i z druhé strany. Když chcete něco obhajovat, musíte být schopen se na to, co hájíte, podívat jako ten nejzaujatější odpůrce a kritik. Někdy při tom zjistíte, že obhajujete nesmysl a pak je třeba mít odvahu svůj postoj změnit a čestně to přiznat.
Ale někdy taky zjistíte, že navzdory všem chybám je to pořád "nejlepší ze všech špatných řešení".

Takže upřímně pochybuji, že byste mi v nejbližší době dokázal předložit argument proti povinné školní docházce, který jsem už dávno sám nevyslovil a neposoudil. A spousta z nich je naprosto oprávněná. Jenže po součtu plusů a mínusů je výsledek jasný.
Až uděláte totéž se svou ideou zrušení školní docházky, pak si můžeme o tom za pár let promluvit.

Podstatou víry je, že o ní nepochybujete a odmítáte vše, co není v souladu s vírou.
Podstatou názoru je to, že o něm pochybujete neustále. A teprve když myšlenka odolá pochybnostem Vašim i Vašeho okolí, pak teprve je to přesvědčení.
Já jsem o správnosti povinné školní docházky přesvědčen na základě mnoholetého a pořád probíhajícího procesu, ve kterém ji sám zpochybňuji.
Můžete Vy říci totéž? Když vyjdu z toho, co jste tady napsal, tak o tom upřímně pochybuji.

Unknown řekl(a)...

Ke svemu nazoru jsem se dostal jako kritik. Dive jsem zastaval stejny pohled na vec jako Vy. Bitcoin a decentralizace rozhodovani s tim souvisi velmi uzce protoze PSD je efektivni nastroj k udrzeni centralni spravy a centraloizovaneho rozhodovani a rizeni. Ktere je velmi neefektivni a v mnoha ohledech primo nicive. Posouvame se od hierarchicke spolecnosti ke spolecnosti konsenzu. A hlavnim nastojem je prave decentralizovana mena a platformy ala kickstarter. Koketoval jsem s tim a pochyboval velmi dlouho. Ted tomu verim dost na to abych do toho vlozil vlastni prostredky. Prostrednici ve forme statu a bank uz pres tohototavaji byt potreba.
Mate pravdu ze je o podlozene pouze intuici, virou ze pravda vitezi.. idealismus asi ano, ale prave tohle je vec ktera dava smysl, ktera skutecne resi palcive problemy pro dobro vsech.

Ve zkratce podstatou PSD je vira ze vime co maji deti umet a vedet predem a musime je donutit si to zapamatovat at chteji ci nikoliv. Coz se neobejde bez natlaku ci podplaceni a toto zanecha negativni nasledky. Ktere z meho pohledu dalece prevysuji mozny prinos informaci takto ziskanych. Kdesi jsem cetl je mira schvalovani moci statu a jeh donucovacich prosttredku je primo umerna neduvere a nenavisti cloveka k sobe samemu, ergo ostatnim. A tohle je podstata PSD..

poste.restante řekl(a)...

Jenže Vy pletete dohromady ekonomiku, řízení státu, výchovu a vzdělávání.
A to jen proto, že se Vám na první pohled zdá, že je to podobné.
Ne lépe, že jsou to různé stránky, různé projevy téhož vnitřního konfliktu. Viďte?

Nezlobte se, ale to je jako "hodinky" a "holínky". Obojí se natahuje a zní to skoro stejně.

Mate pravdu ze je o podlozene pouze intuici, virou ze pravda vitezi.. idealismus asi ano, ale prave tohle je vec ktera dava smysl, ktera skutecne resi palcive problemy pro dobro vsech.

Viděl jste Matrix?
Co když Vám řeknu, že jde jen o další formu nadvlády.
Všiml jste si, jak snadno lidé věnují své prostředky projektu, který je od prvopočátku zahalen spoustou tajemství a to jen proto, že VĚŘÍ tomu, když jim někdo říká, že to nemá nic společného s oficiálnímu strukturami?

Ale aby nedošlo k omylu, já nic takového netvrdím.
Jen mne fascinuje, jak často a snadno lidé skočí na vějičku nějakého příslibu, aniž by ho podrobili reálné kritice.

A ještě něco.
Pokud chcete se vší vážností tvrdit, že povinná školní docházka je nástroj k udržení moci, pak se nezlobte, ale nemám v úmyslu dál ztrácet čas.

Jen díky vzdělání máte šanci studovat a posuzovat různé zdroje informací. Včetně těch, které kritizují centrální moc.
Jestli si vážně myslíte, že učitelé jsou jen hloupé ovce, nebo dokonce placení pohůnci Velkého bratra, tak jste ... raději nedokončím.

Tvrdit, že zrušení školní docházky je "pro dobro všech", tak to už je nonsens přímo ukázkový. Asi jako "že inkluze po česku" je ku prospěchu dětí.

A ještě jedna věc.
Banky se utrhly z řetězu už dávno. Od okamžiku zavedení kapitálové přiměřenosti, od okamžiku, kdy měna přestala sloužit svému primárnímu účelu a to je zajištění směny zboží.

Naproti tomu stát, to je instituce, kterou si zřizují svobodní občané ze své vlastní vůle.
Jen na to mnozí už dávno zapomněli.


Kdesi jsem cetl je mira schvalovani moci statu a jeh donucovacich prosttredku je primo umerna neduvere a nenavisti cloveka k sobe samemu, ergo ostatnim.
Aha. Takže když trvám na tom, aby stát měl moc prosadit dodržování rychlostního limitu na silnicích v obci, tak to podle Vás dělám proto, že závidím sousedovi rychlejší auto, nebo dokonce nenávidím sám sebe?

Unknown řekl(a)...

Nemam na mysli zruseni statu komplet. Jen jeho transformaci. Velmi radikalni. Ale to jsou veci ktere postupne vyplynou samy stejne samozrejme jako vy ted pisete tyto komentare. Pred 50 lety by na cloveka popisujiciho internet koukali vetsinou jako na fantastu. Uvazujetev intencich dnesniho stavu spole nisti a vedomi jehoz je povinna jednotna skola soucasti.

poste.restante řekl(a)...

Ale to jsou veci ktere postupne vyplynou samy stejne samozrejme jako vy ted pisete tyto komentare.

Jistě, možná.
Ale klíčové je slovo postupně.


Uvazujetev intencich dnesniho stavu spole nisti a vedomi jehoz je povinna jednotna skola soucasti.
Možná.
Jenže mám obavy, že vy pro změnu uvažujete v intencích ruských revolucionářů ve dvacátých, nebo našich v letech padesátých a nejste ochoten si to připustit.

Moje fantazie o tom, jak se může transformovat škola, je hodně velká.
Viděl jste film Mimzy? Tak nějak si představuji školu někdy v budoucnu, jako je tomu v závěrečné scéně.
Jenže k tomu je potřeba nejdřív hodně dlouhý vývoj člověka a lidstva jako takového.

Unknown řekl(a)...

Samozrejme. Nasilne revoluce vzdy byly cestou do pekel. Tohle budou revolucni zmeny zalozene na zjevnosti uzitku. Casto rychlejsi nez mohou dnesni policymakeri chapat natoz nejak regulovat. Ano, vim kde stojime a zaroven verim ze uz neni na co cekat. Ani ti romove kterymi se vsichni ohani nejsou hloupi... Naopak.

Unknown řekl(a)...

Neco jako Uber vs taxikari kteri nemohou konkurovat uz ted. A to jeste proti nim nestoji auta bez ridice cenou uplne jinde... Zakazy a narizeni nejsou cesta ale promarnena prilezitost.

poste.restante řekl(a)...

Vy fakt pletete jedno přes druhé.
Uber, který fungoval jako sdílená přeprava je naprosto OK. Jedu do Prahy a někoho vezmu sebou.
Uber, který má své stálé řidiče, kteří jezdí jako svoje zaměstnání, to už je prachobyčejná taxislužba, která se jen tváří, že je to nějaká komunitní služba.
A obyčejní taxikáři jsou vystaveni nekalé konkurenci, protože na jejich byznys se vztahují tvrdé regulace, jejichž dodržování něco stojí.
Problém ale není v těch regulacích, jako není problém ve značkách kolem silnic.
Problém je v tom, že někdo značky nedodržuje.

Jestli budou nebo nebudou auta mít řidiče, je přitom irelevantní.
Je jedno, jestli zaměstnám řidiče, nebo nakoupím robotická auta.
Pokud bude někdo jiný "zapůjčovat", sdílet, robotické auto a bude se tvářit, že není taxislužbou, je to naprosto stejná nekalá konkurence.

Problém není primárně v zákazech a regulaci, což si asi myslíte Vy.

To samozřejmě nevylučuje, že mohou existovat pravidla i nesmyslná, která je potřeba zrušit. Třeba jako když před autem musel běžet chlápek s praporkem.
Jenže zrušení takového pravidla se dá vždy logicky zdůvodnit.
Zatímco ve Vašich příkladech není odůvodnění logické, ale ideologické.

Problém spočívá v lidech, kteří brojí proti pravidlům, aniž by chápali jejich smysl a kteří si myslí, že jen samotné zrušení pravidel problém vyřeší. Nevyřeší, takhle to nefunguje. Je to stejné, jako kdybyste tady tvrdil, že největší překážkou plynulosti dopravy jsou značky a semafory.

Unknown řekl(a)...

Prominte ale to Vy pletete psd s rychlostnim limitem na dalnici. Jsem presvedcen ze povinne a vynucene vyucovani deti je chyby a valmi skodliva. To je vse. Uber jsem uvedl jen jako priklad lpeni na minulosti.

poste.restante řekl(a)...

Uber jsem uvedl jen jako priklad lpeni na minulosti.
Pak to ovšem nebyl právě vhodný příklad.

Jsem presvedcen ze povinne a vynucene vyucovani deti je chyby a valmi skodliva.
A já se Vám pokouším vysvětlit, že to Vaše "přesvědčení" se opírá pouze o víru a nikoliv o analýzu problému. Skutečnou analýzu.
Jinak byste totiž nemohl mluvit jedním dechem o zrušení školní docházky a třeba o Uberu jako o revolučních změnách.

Podívejte, když se budete chtít bavit objektivně, tak prostě nemůžete jen tak plácnout:
"Vynucené vyučování je škodlivé". Protože pokud byste celou problematiku skutečně studoval a analyzoval, tak si musíte uvědomovat nejen zápory, ale také i klady tohoto systému.
Stejně jako si je uvědomuji já a to, prosím, u obou variant.
Místo toho tady pořád dokolečka opakujete mantru: "Vynucené vzdělání je zlo. Povinná školní docházka je chyba, která škodí." Už Vám tam chybí jen "zločin na dětech" a "znásilňování dětské duše".

Nezlobte se, ale taková debata nemá smysl, protože nikam nevede a já nemám zase tolik času, abych ho mohl ztrácet diskusemi s fanatiky.

Unknown řekl(a)...

Takova v CR neni mozna protoze chybi srovnavaci vzorek. Ze zahranici je neco na svobode uceni ale tu zde smahem zavrhuji jako neobjektivni.. o jake analyze tedy mluvite?

poste.restante řekl(a)...

Jak se podle Vás analyzuje funkčnost softwarového systému, který jste ještě nenaprogramoval?
U socioekonomických systémů se to dělá trochu složitěji, ale to neznamená, že to nejde.

Na České škole občas přispívá kolega Pavel Doležel. Občas zabrousí i sem. On by Vám o tom mohl povyprávět mnohem lépe, nežli já.

Okomentovat