12.11.17

Eliška Klimentová: Co mě česká škola (ne)naučila

Podle posledních průzkumů počet českých studentů na zahraničních univerzitách sice klesá, ale i tak studuje mimo Českou republiku zhruba dvanáct tisíc vysokoškoláků českého původu, z toho asi tisícovka ve Velké Británii. Součástí této tisícovky jsem i já. Od roku 2014 je mou almou mater skotská University of St Andrews. Čeká mě čtvrtý, závěrečný ročník, což je podle mého dobrá příležitost k ohlédnutí se na začátek. Nevyhnutelně se pak vtírá otázka: co bych si bývala přála, aby mě česká střední škola naučila? A za co jsem naopak vděčná? Obojího je hodně a narovinu: ani jeden systém není dokonalý. Co by ale měly zlepšit české školy, aby se jejich studenti v zahraničí prosadili?

Z článku na Student.E15.cz vybíráme:

Na střední škole jsem sice psala hodně, ale většinou šlo o úvahy, kde se jiný zdroj než můj vlastní názor vyžadoval jen zřídka. Esej znamená naopak nejen zdroje vyhledat, ale ještě je zpracovat, na jejich základě vytvořit závěr a ten pak, opět s pomocí doložitelných faktů, obhájit. Není to jednoduché v češtině, natožpak pokud si člověk na cizí jazyk teprve zvyká. Naopak na britských středních se esejistické psaní učí tzv. do zblbnutí a moji britští spolužáci tak přede mnou měli náskok několika let. Navíc, byť s odbornou angličtinou jsme zpočátku válčili všichni, naše jazykové schopnosti byly neporovnatelné. Takže ano, psaní odborných textů by se mělo stát součástí přírodovědných předmětů. Naučme studenty, jak se pozná kvalitní zdroj (není to Wikipedie), jak se správně cituje, jak informace analyzovat a jak si svůj závěr s jejich pomocí obhájit. Prospěje jim to nejen ve škole, ale i v běžném životě.


4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Mslím, že tyto dovednosti Britové osvědčili v referendu o EU dostatečně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na britských středních se esejistické psaní učí tzv. do zblbnutí

Helemese, do zblbnutí? Jakože nějaká obdoba staročeského biflování?
A pytlici to budou opakovat třeba až do toho anglického zblbnutí, ale česká škola nemá co učit. Česká škola má vytvářet podmínky pro učení. Takže správně má být buď, 'k čemu mi škola nevytvořila podmínky', a nebo, 'co jsem se ve škole nenaučila'.

mirek vaněk řekl(a)...

V článku jsem našel jen to, co nenaučila. Není to trochu jednostranné?

Nevím jak může posuzovat co by měly zlepšit české školy, aby se jejich studenti v zahraničí prosadili, když ještě studuje.
Řada absolventů českých škol se v zahraničí prosazuje a řada cizinců také studuje na českých univerzitách. Kde jsou články z opačného břehu?
Už to píšu poněkolikáté. Kde jsou objektivní výzkumy? Vždyť teoretiků a odborníků opouští unuverzity desítky!

Takové články ano, ale po ukončení studia. A pozitiva i negativa. Ne tendenční.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kopnout si do českých veřejných škol stále frčí, jen in a sexy.

Okomentovat