24.10.17

Ze sociálních sítí: Řešením je vzdělání
Celý text:

Furt tu ještě někteří lidé skuhraj, jak dopadly volby a že třeba na Moravě byl ve spoustě okresů na druhém místě Okamura a že prý jak je to možné a co s tím.

Já vám řeknu, co s tím. Je to jediný funkční recept, to vám zaručuju. Ale bohužel je těžké to udělat a výsledky se dostaví až za 15-20 let, takže se na to všichni dosavadní politici v České republice úplně vybodli. Přesto je to JEDINÉ řešení, opakuji jediné.

Tím řešením je vzdělání, nebo přesněji výchova. Okamury a spol. můžeme zredukovat jen tehdy, když uděláme lepší školství. A když říkám lepší školství, tak nemyslím papouškování -ný -natý -itý -ičitý -ičný -ový -istý -ičelý. Když říkám lepší školství, tak myslím hlavně dvě věci: 1. výuku kritického myšlení, aby žáci "rozuměli životu" a nenalítli každé debilitě, 2. sebevědomí a pocit úspěchu pro každé dítě.

Tohle třeba miluju na škole, do které chodí naše děti tady v Kataru (a moje paní tam učí, takže známe i zákulisí). Tahle škola je jeden z důvodů, proč tu ještě pořád zůstáváme. Víme, že i v Praze najdeme výborné školy, ale jednak budou asi stát majlant (teď už potřebujeme anglické), jednak když už jednu máme, tak se nám z ní nechce.

Když jsme se sem stěhovali, tak jsem měl ze škol naopak vítr. Martínek a Timi neuměli anglicky ani pípnout. Každý den jsem byl v práci nervózní a říkal jsem si, co ti moji lumpíci, vždyť oni musí být v té třídě úplně mimo, vždyť oni nerozumí ani pokynu sit down, sedněte si. Myslel jsem, že to bude peklo, že si užijeme měsíce a měsíce pláče. Místo toho Timi po dvou měsících přišla, že tuhle školu miluje a že už se nikdy nechce vrátit do české školy. (V té době měla za sebou dva roky v klasické státní české škole. Nic proti ní, učitelé tam byli skvělí, ale ten systém, to jsou prostě kasárna.)

Jedna z věcí, co tam dělají dobře, je budování sebevědomí v malém človíčkovi.


  1. Za prvé hodně a účinně chválej. Je jedno, jestli jsi studijní typ nebo ti učení vůbec nejde. Každé, opakuju každé dítě opakovaně prožívá pocity úspěchu. Nesrovnáváš se s ostatními, ale s tím, co jsi ty sám uměl před měsícem - řeší se jen pokrok, který děláš ty sám vůči sobě, svým tempem. Známky nejsou žádné, ale jakmile se ti něco povede, dostaneš certifikát nebo jiné uznání. Pochval je fůra, každý týden se udělí dvě nebo tři, takže se dostane na každého. Děti to milujou, protože to není jen blbý papír nebo řádka v žákovské - když dostaneš certifikát, tak druhý den můžeš sedět na polštáři a má to i další roztomilé výhody. Tady zrovna kluk jednu pochvalu dostal - učitel přitom neoceňuje ani tak to, že je Mani v matematice o dva tři ročníky napřed, ale že nezištně chodí po třídě k pomalejším skupinkám a pomáhá jim.
  2. Za druhé hodně používají sebehodnocení. Děti samy mají učiteli povídat, v čem si myslí, že dělají chyby, a co by měly zlepšit. Učitel jim řekne jo, tak na tom budeme pracovat a uvidíme, jestli to bude příští týden lepší.
  3. Dále používají jen tzv. formative assessment místo summative hodnocení, co se používá v ČR (nevím, jak se to řekne česky). Jde o to, že když tu ve škole udělají nějaké hodnocení, tak jen za účelem zlepšení dalšího vzdělávání. Kdežto v Česku se známkování používá na konci výuky daného tématu jako změření toho, jak jste "dobrý" - jestli jste jedničkář nebo čtyřkař. V praxi to vypadá třeba tak, že děti jeden týden napíšou sloh, učitel si ho sám pro sebe "oznámkuje" (děti se známky většinou ani nedozvědí, není to důležité), a když vidí, že 15 z 20 dětí má problémy s podmiňovacím způsobem, tak příští týden budou probírat podmiňovací způsob. Takže znovu - jediná funkce hodnocení je v tom, určit další oblasti pro zlepšování.

No nic. Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Teď jsem chtěl říct jen to, že tohle je hrozně důležité. Když se každý člověk cítí úspěšný, když nemá komplexy, když nejde do života předem determinován jako loser, a když ještě dostane průpravu v kritickém myšlení, tak se rozhoduje lépe. Člověk se musí cítit úspěšný, aby viděl svět líp. Takže na dnešní výsledky Okamury a spol. zadělali mj. i všichni předchozí ministři školství. Říkám vám, když uděláme z našeho školství to nejlepší v Evropě, tak za 20 let budeme bohatá a civilizovaná země. Lepší zkratka pro nás není. Tohle je ještě důležitější než dálnice nebo digitalizace státu.

PS Jo a ještě jsem chtěl říct, že v ČR samozřejmě existují super školy, které tohle dělají, a i líp. Ale často jsou soukromé nebo nedostupné. Aby se náš stát změnil, musí takhle fungovat i poslední státní základka v každé zadnici.

8 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Tak nějak jsem si vzpomněl na Vonnegutovu Kolíbku.

"Live by foma that makes you brave and kind and healthy and happy"
The Books of Bokonon. 1:5
---
"Žijte ve fomě. Učiní vás to odvážnými, lepšími, zdravými a šťastnými"
Knihy Bokononovy, 1,5.

Ještě tam hvězdička, která říká, že foma je neškodná lež.

Bokononismus je náboženství, které vymyslel Lionel Boyd Johnson pro obyvatele ostrova San Lorenzo poté, co pochopil, že jeho pokus o celkové povznesení ostrova je stejně marný, jako předchozí pokusy všech různých kolonizátorů. Tak aspoň to náboženství, které přinese pocit spokojenosti...

Fiktivní San Lorenzo je něco jako skutečné Haiti, země plná lidí, kteří nemají ani kuřinec.

Jiri Janecek řekl(a)...

Jinak při prolétnutí té diskuze pod příspěvkem mi přijde, že "kritické myšlení" znamená pro většinu lidí "myslet jako já"...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Protože mají skvělé vzdělání, trpí absolutismus.

Nicka Pytlik řekl(a)...

"kritické myšlení" znamená pro většinu lidí "myslet jako já"

A onen nedostatek demokracie je zejména tam, kde ty úplně ze všeho nejvíc správné názory nejsou přijímány šmahem. Autonomie a osobnostní rozvoj jsou pojímány jako oprávnění dělat si, co se komu zamane, a nejlépe na úkor ostatních. Vlastním tempem se pak rozumí nedělat ale naprosto nic, co by jen náznakm mohlo být prospěšné komukoli jinému.

mirek vaněk řekl(a)...

No mám obavu, že jen budování sebevědomí nestačí. To už zde buduje české školství spoustu let a vychovává často jen sebevědomé burany.
Ještě by mě zajímalo, kolik dětí mají ve třídě a jak si stojí Katarská ekonomika.

Ygrain řekl(a)...

A jestli toho po ukončení školy děti umí tolik, aby mohly ve studiu pokračovat.

Jiri Janecek řekl(a)...

Pytlíku, děkuji za rozšíření...

Toto máte za to:

David Bauer A jak řeší zlobivé děti ? Nebo to tam žádné nemají ?
Iva Pirníková Co to je, zlobive dite?
David Bauer Neukázněné ? Vyrušující ? Jde o úhel pohledu v tomto případě to bude dítě jakkoliv narušující výuku
Ladislav Tejml "zlobive dite" = ucitel, ktery to dite nedokazal zaujmout

Unknown řekl(a)...

Zlobivé dítě je dítě,
které se chová jinak než požadují dospělí ( rodiče, učitelé,vychovatelé aj.)

Okomentovat