12.10.17

Ze sociálních sítí: Můžeme učitelkám, sestřičkám a řidičům v Praze nějak přispět na vyšší životní náklady?

Asi bych měl vysvětlit, jak se to má a nemá s příplatky pro zaměstnance ve veřejném sektoru. Nejdřív bych rád upozornil, že tabulkové platy mají - seřazeno podle počtu: učitelky a učitelé, sestřičky a další zdravotnický personál, policisté, hasiči, pracovníci v sociálních službách, řidiči veřejné dopravy, zaměstnanci Akademie věd a další vědci, až poté teprve obecní, krajští a státní úředníci.
Pokračování textu Petra Dolínka:

Na začátku mého návrhu stála debata, zda můžeme učitelkám, sestřičkám a řidičům v Praze nějak přispět na vyšší životní náklady, aby nám neodcházeli z Prahy pryč. Mohli jsme jít berlínskou cestou a snížit jim nájemné, ale v tuto chvíli nemáme dostatek obecních a služebních bytů. Řada dalších návrhů skončila podobně.

Pak jsme se rozhodli pro model, který funguje v Londýně už od 70. let: příplatek podle exaktně spočítaného indexu životních nákladů, rozděleno po okresech. Je rozpočtově neutrální, zaplatí to velké banky, je stejný pro všechny, mimochodem učitelé v Sušici si kvůli cenám nájemného polepší řádově o stokoruny měsíčně, v Trutnově "jen" o desítky korun. Detaily si můžete přečíst v přiloženém článku.

Žádné komentáře:

Okomentovat