29.10.17

Veronika Němcová: Jedna EU, jedny mzdy. Pokuta za porušení pravidla hrozí i učitelům na výletě

České firmy i státní instituce, které posílají zaměstnance pracovně do zahraničí, se mohou dostat do problémů s tamějšími zákony. Hrozí jim až likvidační pokuty. A to v případě, že nesplní podmínky dané země. Tou je i dodržení minimální mzdy. Bohaté země si chrání trh přísnými zákony na jejichž neznalost mohou tvrdě doplatit podnikatelé i učitelky doprovázející žáky.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Pravidla vysílání zaměstnanců se dle evropské legislativy vztahují na zaměstnavatele, který posílá svého pracovníka na území jiné země EU, aby tam určitou dobu pracoval. Takový zaměstnanec má status vyslaného pracovníka a evropská norma stanovuje základní pracovní podmínky, které se musí uplatňovat na vysílané pracovníky v hostitelské zemi. Jde například o maximální délku pracovní doby, minimální mzdu včetně sazeb za přesčasy nebo ochranu zdraví.

V praxi se však vyskytuje řada nejasností. Například v případě akademických pracovníků, členů orchestrů, pracovníků účastnících se veletrhů nebo řidičů v mezinárodní dopravě. „Je nutné mít na zřeteli, že různé státy mohou tyto situace interpretovat různě,“ připomíná Zajarošová.
2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

status vyslaného pracovníka a evropská norma stanovuje základní pracovní podmínky...
Jde například o maximální délku pracovní doby, minimální mzdu včetně sazeb za přesčasy


Takže na týdenní výměnné pobyty budou žáky doprovázet vedoucí pracovníci.
A problém vyřešen.

Unknown řekl(a)...

To spíš výlety do zahraničí zruší. Jak by jinak ušetřili?

Okomentovat