7.10.17

Události ČT: Výuka digitálních technologií

Špatné vybavení - chybějící správci počítačových sítí - nedostatečné pokrytí internetem. Jen minimum základních a středních škol má vyhovující podmínky k výuce digitálních technologií.Záznam na webu České televize

Doprovodný článek na webu ČT24

14 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Školy nemají potřebné podmínky k výuce 'výrobních postupů prováděných prsty'?
Ale jděte, vy filutové. Stačí běžně dostupný materiál a nářadí. Pro malé děti modelína.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak slabé pokrytí internetem? A co ty miliardy od evropské unie?
Pořád ješte se někde povalují...

Eva Adamová řekl(a)...

Na naší škole s 200 žáky a 20 pedagogickými pracovníky je v provozu 70 počítačů. Jejich pravidelná obměna podle představ MŠMT by vyšla zhruba na milion co pět let. Vzhledem k tomu, že za celých pět let obdržíme na pomůcky od MŠMT cca 300 000 Kč a že zřizovatel také nemůže jen tak pohazovat miliony, protože je nemá, je vize ministerstva nerealizovatelná. Ledaže bychom těch zhruba 6 miliard na obnovu všech počítačů na všech školách co pět let vzali z peněz na zbrojení.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A což se takhle zkraje vydat cestou smysluplného nakládání s penězi, průhlednou státní správou, a to nejen ve školství, neproprietárním softwérem a otevření zákazníka pod heslem 'už žádné vendor lock in'. Ze světa přebíráme ve zbožné úctě kdejakou pitomost, ale věci rozumné se nechávají bez povšimnutí. Snad že provize? A nebo jen prostá natvrdlost?
Kolik taková středně velká škola zaplatí ročně na licencích?

David Hawiger řekl(a)...

Paní Adamová,
pokud dobře rozumím Vašemu komentáři, pak byste spíše upřednostnila investice do jiných oblastí než jsou digitální technologie. Mimo jiné proto, že udržitelnost pořízené techniky generuje stále nové a vyšší investice.

K tomu mám dvě poznámky.
Tento problém musí řešit i jiné veřejné služby. A tam se nad tím nikdo příliš nepozastavuje, neřku-li z veřejných IT zakázek se stal docela solidní byznys. A že se někdy fakt vymýšlí hovadiny, které nemají nic společného s inovací, produktivitou a reálnou návratností. Ve školství si myslím, že smysluplnost a perspektiva takových investic by se dala docela slušně obhájit.
Nicméně ta druhá poznámka je pro mne důležitější. Nakupování ICT ve školství je nezřídka nesystémové a podléhající momentálním možnostem, nezřídka spojenými s nějakou grantovou politikou (INDOŠ, EU peníze školám apod.). To často vede k nepromyšleným hromadným nákupům (interaktivní tabule, dnes riziko nákupu tabletů a v neposlední řadě "staré ještě neznamená neužitečné"). Můj názor je ten, že především by dnes měla být zaručena udržitelnost kvalitní školní počítačové sítě a kvalitních zařízení pro každého pedagogického pracovníka (tj 1:1) - a to již od mateřských škol. Nákup ICT jako učební pomůcky by měla přijít na řadu až tehdy, kdy bude garantována předchozí podmínka. Bohužel dost často jsme svědky opačného přístupu, nezřídka i proto, že je to zajímavější z obchodního hlediska.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

"udržitelnost kvalitní školní počítačové sítě"

A jsme zase na začátku. Kdo ji vybuduje a bude spravovat? Bez placeného ajťáka jsme vedle jak ta jedle. Pro MŠMT je důležitější mentor a koordinátor sebehodnocení.

Tajný Učitel řekl(a)...

Posadit děti ve škole před počítač, je jako posadit je před neotevřený pytlík bonbónů. Aktivity spojené s počítačem jsou návykové. Že jste to už někde slyšeli. Děti nebudou vnímat nic, než počítač. To bychom zrovna mohli před každou hodinou konverzace v cizím jazyce nalít panáky. Konverzace dobrá a po maturitě šup do léčebny.

Vše je to průmyslový lobbying k cíli přesměrovat ještě víc peněz státu do soukromých kapes pod honosným hávem vzdělávání pro život. Rozuměj pro život u počítače. Naprogramujeme roboty aby byli chytří, dělali práci za nás a pak se budem divit, že nemáme práci.

Eva Adamová řekl(a)...

Pane Hawingere, mému komentáři jste neporozuměl, ale to nevadí.

1:1 pro pedagogické pracovníky na školách už není takový problém, a dokonce není až takový problém stáří počítačů v počítačových učebnách. My máme v jedné učebně PC 8 let stará a vše, co potřebujeme, na nich běhá úplně v pohodě. Problémem ale je to, co zmiňuje pan Sotolář, a skutečnost, že se v podstatě úplně zastavil vývoj kvalitního výukového software pro koncept 1:1 a že firmy ujíždějí na interaktivních učebnicích, které se hodí jen pro frontální výuku prostřednictvím interaktivních tabulí.

Jirka řekl(a)...

Souhlasím s paní Adamovou. Jsme podobně velká škola a máme stejné problémy. Jen bych připomněl svůj sen o optice na patu každé školy za "evropské" miliardy. Pak ty více než 5 let staré počítače nejsou vůbec problém, pokud to tedy nebyly předražené šunky od samého začátku. Jen nám chybí někdo, kdo by těch více než 70 kompů jednou ročně alespoň vyfoukal od všudypřítomného školního prachu a dostal za to zaplaceno alespoň jako student brigádník ve skladu.
Ještě přidám jeden pohled na věc. Do myslícího člověka nelze bez újmy na duševním zdraví pumpovat z jedné strany osvětu o konzumním způsobu života, globálním oteplování, nesmírné škodlivosti vznětových motorů a záchraně světa elektromobilitou a z druhé protlačovat myšlenku, že počítače starší pěti let ohrožují naši IT gramotnost. Soukromý učitelův smartfoun bude šlapat až do klinické smrti. Soukromý notebook Asus slouží při láskyplné péči dobrého hospodáře s SSD jako o život již osmý rok. Ty státní i evropské peníze jsou totiž také naše a nemusíme je promrhat. Třináct let staré školní HP z Temelína sloužící jako prohlížeč webu brzdí v rozletu opět jenom slabé připojení k internetu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jen nám chybí někdo, kdo by těch více než 70 kompů jednou ročně alespoň vyfoukal

Podstatné je, abyste do května příštího roku sehnali řádně ocertifikovaného a prověřeného pověřence pro ochranu osobních údajů a nejspíš také koordinátora záznamů z bezpečnostních kamer a zápisů z pedagogických porad.
Lidi, volejte Chocholouška!

Janek Wagner řekl(a)...

Co se týče výukového software, je primárním důvodem podfinancování škol, konkrétně pak zrušení financování SIPVZ po roce 2006. V roce 2003 například bylo na trhu přes 300 výukových CD-ROM od několika desítek vydavatelů. Někteří úspěšní tvůrci se přesunuli na globální trhy a tvorba českých mutací se jim už při malé koupěschopnosti škol nemůže vyplatit. Pokusy o tvorbu pro interaktivní tabule moc úspěšné nebyly (opomiňme tvorbu DUM v projektech), navíc šlo o slepou uličku, dnešní výukové aplikace mají zpravidla verzi pro tablety a verzi online. Takže tu zbyl v podstatě FRAUS, eKabinet (online verze licenčních titulů Planeta vědění a dalších od LANGmaster, původem z dílen YDP) a pár menších producentů. Novinkou je Corinth, a pár start-upů. Online výukových aplikací se ale poměrně hodně, řada globálních producentů lokalizuje do češtiny (často fungují mechanismy jako u open source software, kdy překládají nadšenci). Jen tu není systematizované podpora škol, RVP.cz je tak trochu v útlumu, komunity učitelů jsou často HW či SW orientované (iPod, Google, SMART, Active...).

Janek Wagner řekl(a)...

Ad "Jen bych připomněl svůj sen o optice na patu každé školy za "evropské" miliardy." - zdá se že tyto peníze v nejbližší době školám nepomohou, protože dotační pravidla zakazují konkurenci komerčním poskytovatelů, takže možných míst pro realizaci moc není. Čtvrteční jednání DigiKoalice ukázalo navíc nepříliš iniciativní přístup MPO (přitom v roce 2013 se předpokládala gesce MŠMT). Místo aby se protočily databáze koncových míst optiky (jen O2 jich má 2200, pokud si dobře pamatuji) proti databázi škol a vytvořily nějaké cenové mapy připojení a vytvořila aktivně kombinace potenciální komerční a dotované nabídky, MPO tvrdí, že nemá databázi škol...

Ad "Pak ty více než 5 let staré počítače nejsou vůbec problém" - kombinace kvalitního připojení a staršího HW se používá i v bohatých USA. Tam jsou nejprodávanějšími počítači pro školy Chromebooky, tedy jednoduché linuxové notebooky (2-4 GB RAM/16-32 GB SSD) specializované na práci s prohlížečem Chrome. Starší PC se repasují obvykle s využitím 60GB SSD a s OS Chromium, což je open source verze Chrome OS z Chromebooku. Zrovna včera jsem si četl o této implementaci v 7 let starém Dell OptiPlex 360 (ty se dnes dají koupit repasované za něco přes 2000 Kč, k tomu 60GB SSD za cca 1200 Kč)...

Nicka Pytlik řekl(a)...

se dnes dají koupit repasované za něco přes 2000 Kč, k tomu 60GB SSD za cca 1200 Kč

To by se Indoš v hrobě obrátil!

Jirka řekl(a)...

Tak nic. Já se jen zasnil.

Okomentovat