18.10.17

Tomáš Feřtek: Merkur místo inkluze. Kdo by mohl být dobrým ministrem školství

Pokud patříte mezi ty, kteří se u voleb rozhodují kromě jiného podle toho, jak se která strana staví ke vzdělávání a jakého by byla schopná postavit ministra do čela tohoto resortu, nebudete to mít letos jednoduché. Jediným jasným pozitivem je, že prakticky všechny relevantní strany se shodují v nutnosti zásadně zvýšit investice do vzdělávání. Z toho by konečně něco mohlo být. To ostatní je problematičtější.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Pravděpodobně vládnoucí ANO vzbuzuje rozpaky hned na několika frontách. Program sice obsahuje rozumné věci vedle sporných, ale hlavně tu chybí zřetelná osobnost, která by ho prosazovala. Výrazný Jiří Zlatuška, exrektor Masarykovy univerzity a dosavadní šéf školského výboru, už nekandiduje. A další straničtí experti Ivana Dobešová (ředitelka střední školy v Benešově) nebo Ivo Vondrák (exrektor Technické univerzity Ostrava) jsou typickými reprezentanty hnutí – kvalifikovaní, vcelku seriózní, ale nečitelní a neurčití. Navíc ANO o resort školství ani zvláštní zájem nejeví.

Můžeme si tedy říci, že v potenciální koaliční vládě pravděpodobně připadne ministerstvo školství některé menší straně. Nejkoncepčnější co do programu a vystupování v diskusích jsou Zelení. Jenže ti, podobně jako v mnohém inspirativní STAN, se k pětiprocentní hranici natahují z dost nízkého schodu. O něco lépe je na tom KDU – ČSL. Poslanecký tandem Mihola – Gabal vykazuje zkušenost i sociologický nadhled. Jeho výhoda je, že vidí vzdělávání v mezinárodním i společenském kontextu. Jenže ani lidovci zatím nikdy o ministerstvo školství neusilovali.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo všechno to tomu chrliči slátává?

Okomentovat