12.10.17

Proč revize rámcových vzdělávacích programů

Národní ústav pro vzdělávání na základě úkolu z porady vedení MŠMT řeší revize rámcových vzdělávacích programů. Pokud opomineme nejrůznější četné dílčí nesystémové zásahy v posledních letech, revize je bezesporu nutná. Přichází pozdě, přestože původní koncept předpokládal pětiletý cyklus revizí. První revize doslova "zařízl" ministr školství Josef Dobeš a naše školství se z tohoto zásahu dodnes nevzpamatovalo. Žádný z následujících ministrů k obratu neměl ani odvahu a ani čas. Ministryně školství Valachová ale bohužel na pojetí revize navázala v "dobešovském" duchu s cílem omezit svobodu a volnost škol.


Pojetí revizí a jejich rámcový harmonogram byly projednány na poradě vedení MŠMT v květnu letošního roku. Národní ústav pro vzdělávání (dále jen NÚV) nyní publikoval výsledky poněkud účelově pojaté ankety a o revizi bude muset odborná, pedagogická i rodičovská veřejnost svést nejednu bitvu, protože jde o další osud školství i vzdělávání u nás na další desetiletí. K revize NÚV publikoval několik vysvětlujících textů, ze kterých vybíráme:

Rámcové vzdělávací programy jsou dokumentem, který je nutné po určitém čase podrobit revizi. Změny, které se ve společnosti odehrávají, měnící se sociální, ekonomické a politické, ale i přírodní podmínky, proměny deklarovaných hodnot a sdílené kultury, je potřebné promítat souběžně do všech RVP, které vymezují a popisují předškolní, základní a střední vzdělávaní.

Poznání světa a jeho výklad se s rozrůstajícím se vědeckým poznáním proměňuje. RVP proto musí reagovat na šíři, hloubku, novou kvalitu i způsob poznávání. Změny probíhají i ve struktuře a náročnosti povolání: pravděpodobný je vznik nových a zcela odlišných profesí a pracovních pozic, zánik stávajících.

Společenské potřeby, které z probíhajících změn vyplývají, jsou na úrovni státu pojmenovány v řadě strategických a koncepčních dokumentů, které se vzdělávání týkají buď přímo (např. Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020; Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020; Vzdělávání 4.0; Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR), nebo ke vzdělávání směřují pouze určité v dokumentech obsažené úkoly (např. Průmysl 4.0; Práce 4.0).(...)

Úkolem je nově, jednoznačně a závazně vymezit rozsah a obsah vzdělávání společný pro všechny, který by měl být základem pro individuální rozvoj každého žáka.(...)


Podívejte se v čem bude revize rámcových vzdělávacích programů spočívat.


9 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...


Kdo to stvoril? Tam uz chybi jen pindy o perspektivach spoluprace v kulturni a hospodarske oblasti...

Jana Karvaiová řekl(a)...

.....NÚV) nyní publikoval výsledky poněkud účelově pojaté ankety ....

Ano, takto se to dělá soudruzi.
Anketa, kde mi vždy překvapivě vyjde to, co mi vyjít chce.
A pak se tím mává v tisku a říká se ,že si to přála i odborná veřejnost. Přesněji ty dvě spřízněné školy hujerovského typu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Proč revize rámcových vzdělávacích programů

A proč???
Tak třeba 'pro gymnázia jsou napsané docela chytře ... stačí je chytře číst',
soudí v diskusi výše odkazu Mira Friedrichová!

Václav Nádvorník řekl(a)...

Paní Karvaiová. Nevím z čeho usuzujete, že anketa vyšla tak, jak si ji přáli organizátoři. MImo jiné si učitelstvo v rámci revize RVP přeje hlavně vyškrtat přebytečné "učivo" a dále si nepřeje uzlový bod v 7. ročníku, ale pouze v 5. a 9. Také ostatní otázky vyšly asi trochu jinak, než si to MŠMT přálo.
Mám tedy obavu, že řeknou, že je málo respondentů a není třeba je brát v úvahu.
PS. Nejsem organizátor, jen odhaduji záměry MŠMT podle jednotlivých jejich vyjádření.

mirek vaněk řekl(a)...

No v dotazníku je obrovská převaha ZŠ. Proč je účastníků SŠ tak málo? Proč nebyla dostatečná propagace?

Co na ZŠ je přebytečné učivo? Když k nám chodí žáci ze ZŠ, tak toho umí minimum. Za 9 let školy se nenaučili pracovat.
Za doby osnov uměly děti mnohem víc.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Když k nám chodí žáci ze ZŠ, tak toho umí minimum.

A léta jim to na přijetí stačilo. Byli by blbí, aby uměli víc.

Jirka řekl(a)...

Bingo!

CatCatherine25 řekl(a)...

Bylo pro ně dobré, kdyby uměli víc a měli by to vědět.

Jirka řekl(a)...

Paní CatCatherine25, psychologie Vám není cizí. Pokud k tomu žáci nejsou vychováni, pak pan Sotolář jen konstatuje to, co příroda činí bez ohledu na naše chtění.

Okomentovat