5.10.17

Petra Klimková: Batolata do školek nepatří, varuje pedagog. Petice už má tisíce podpisů

Přes 11 tisíc lidí už podepsalo petici proti novele školského zákona, která nařizuje, aby školky přijímaly děti už od dvou let. Za výzvou stojí hlavně olomoucký pedagog a odborník na předškolní vzdělávání Marek Herman. Tvrdí, že batolata odloučená od matky mohou mít celoživotní psychické následky.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Do tří let věku se formuje až 90 procent naší osobnosti. Absolutně nejdůležitější v tomto období je bezpečná vazba mezi mámou a dítětem. Ta se utváří zejména jejich vzájemným kontaktem, když jsou přirozeně spolu. Jakékoli dlouhodobé odtržení od mámy je v tomto věku pro dítě nebezpečné a může ho trvale a nevratně poškodit,“ varuje pedagog z olomoucké Univerzity Palackého Marek Herman.(...)

„Takto malé děti do školek nepatří. My máme ve třídách 24 dětí. I kdyby mezi ně přišly jen tři dvouleté, nedovedu si to představit. Tyto děti potřebují menší skupinky, jaké dříve bývaly v jeslích. Školky pro ně budou týráním,“ myslí si například vedoucí učitelka olomoucké Mateřské školy Schweitzerova Eva Laibnerová. Její kolegyně považují novelu zákona za degradaci své práce.

„Snažíme se děti vzdělávat. S dvouletými ale půjde výchovná práce stranou, protože se budeme muset starat hlavně o umývání nebo krmení. Stanou se z nás jen ‚hlídárny‘,“ reagovala vedoucí jiné olomoucké školky, která si nepřála uvést své jméno.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

S dvouletými ale půjde výchovná práce stranou, protože se budeme muset starat hlavně o umývání nebo krmení. Stanou se z nás jen 'hlídárny'

Už se stávat začínají. V této fázi jsou to zatím 'konejšitárny'.
Už se někdo zabýval otázkou, kolik matek přistrčilo dítko do školky jen proto, aby zvládly zaopatření jeho mladšího sourozence, s kterým jsou na mateřské?
A kdy do školek napochodují ty slibované chůvy?

Okomentovat